Kapitola třetí
Spolek "Junák - Český skaut"

1.Založení spolku Junák - Český skaut 2.Prázdninové tábory v roce 1914 3.Být či nebýt? 4.Činnost vůdcovského sboru 5.Skautské časopisy a literatura 6.Kontatky s ostatními skautskými ústředími 7.Cesta českých skautek 8.Junácký ruch mimo Prahu 9.Krize narůstá 10.Junáci v československém roce 1917 11.Bylo junáctví jen pro mládež? 12.Na úsvitu státní samostatnosti

1. Založení spolku Junák - Český skaut

Do roku 1914 vstupovalo skautské hnutí s dobrými vyhlídkami. Rostl o ně zájem nikoliv jen v Praze, ale i v jiných městech v Čechách a na Moravě (příloha 39) a skautské oddíly pracovaly i mimo sféru vlivu SČSPTVM. Mnohé mimopražské junácké oddíly a družiny byly však v nezáviděníhodném postavení a působily i starosti skautskému odboru Svazu spolků. Pokud byly vedeny učiteli a profesory, pracovaly jakž takž pod autoritou školy, i když jejich samospráva, čilá mimoškolní činnost a zejména toulky přírodou nebyly školským úřadům po chuti. Horší to bylo u oddílů, vedených pracovníky jiných profesí; jejich činnost byla v podstatě nezákonná, poněvadž právně nezaštítěná, tím snadno napadnutelná c.k. úřady a navíc spojená s velkým rizikem vedoucích, zejména v případech možných úrazů junáků.
Byly tu i oprávněné obavy, že by takové "neodvislé" oddíly mohly být zlákány ke vstupu nebo alespoň ke spolupráci se vzpomenutým Österreichischer Prfadfinderbund(em), nebo se dostat ve své činnosti na scestí a tím ohrozit dobrou pověst junáctví. Ostatně, ani úředně registrovaný Kroužek skautů v Třebechovicích pod Orebem neměl pocit bezpečné půdy pod nohama a z vlastní iniciativy hledal cestu, jak se sdružit s pražským vedením (příloha 40).
Svazu spolků přibývalo jak starostí, tak odpovědnosti. Když se začalo ukazovat, že agenda skautského odboru přerůstá agendu patronátního spolku, byl dán vedením SČSPTVM popud k osamostatnění odboru a k jeho přeměně ve zcela nezávislý právní subjekt. Mělo se tak stát v příhodné době a nově připravovanému spolku bylo přislíbeno, že dostane do vínku zdarma veškerý skautských inventář.
Za příhodnou dobu se považovalo období před ukončením školního roku 1913/14, do něhož byla naplánována a absolvována již vzpomenutá přednáška v Obecním domě s několika dalšími veřejnými vstoupeními junáků, jimiž byla opravdu připravena půda k založení první svéprávné skautské organizace v Praze, jejíž stanovy byly předloženy ke schválení c.k. místodržitelství dne 18. května 1914. Jménem přípravného výboru podepsali příslušné podání MUDr. Čeněk Klika, MUDr. Miloš Klika a A. B. Svojsík.
Poněvadž tiskem vydané stanovy jsou dnes prakticky nedosažitelné, vybral jsem z jejich originálu - ostatně značně poškozeného, deponovaného ve státním ústředním archívu v Praze - některá jejich ustanovení, objasňující činnost a poslání spolku, které nebyly vždy v souladu se školským řádem.
Hlava I.: Jméno a účel spolku:
Spolek slově "Junák - Český skaut" a zřizuje se na místě skautského odboru "Svazu českých spolků a přátel pro tělesnou výchovu mládeže" (kde existoval od roku 1912), na vyzvání ústředního výboru Svazu a za souhlasu odboru. Zřízen jest na zavádění, řízení, prohlubování a studium i propagaci junácké výchovy české mládeže obojího pohlaví v stáří od 10 do 18 let.
Hlava III.: Rozsah působnosti a prostředky
Na podporu své činnosti je spolek oprávněn:
3) pořádati přednášky, výstavky, kursy a veřejná vstoupení z oboru junácké výchovy,
4) pořádati sjezdy junácké a slavnosti,
5) vysílati junáky na pomoc při významných slavnostech zejména národních a k dobročinnému účelu pořádaných,
9) zřizovati a sdružovati odbory pro junáckou výchovu kdekoli v král. Českém,
10) pečovati o literaturu výchovou junáckou se obírající a jí napomáhající, vydáváním odborných spisů a časopisů.
Hlava IV.: Členové spolku
a) Členem činným státi se může, kdo je nejméně 18 r. stár, bezúhonný a pracovati si přeje na výchově junáctva českého, ať prakticky, ať teoreticky.
Hlava V: Povinnosti členů
4) Členové činní mimo to jsou povinni zúčastňovati se porad vůdcovských.
Hlava VI.: Práva členů
Navštěvovati tábory a klubovny družin a oddílů junáckých.
Hlava VIII.: Výbor
Správu spolku vede výbor, který sestává ze starosty, dvou jeho náměstků, vrchního vůdce a jeho zástupce, který volí se k návrhu vůdcovského sboru spolku a desíti valnou schůzi zvolených členů.
Úkolem výboru je:
2) přijímati členy,
5) rozhodovati o kvalifikaci vůdců,
6) pečovati o vzdělání vůdců, přijímati je a propouštěti, konati zkoušky vůdcovské,
7) obstarávati dozor nad oddíly a družinami,
9) rozhodovati po uvážení důvodů, smí-li vůdce vyměniti si oddíl,
10) sestavovati řády pro klubovny, tábory, kolonie, vycházky apod., kterými by se život junácký říditi mohl, řády zkušební a jiné, jichž potřeba nastane, činiti opatření pro veřejná vystoupení.
Hlava XI.: Sbor vůdcovský
Sbor vůdcovský, jehož členy jsou všichni výborem spolku uznaní a ustanovení vůdcové, schází se za předsednictví vrchního vůdce, popřípadě jeho náměstka k poradám v obdobích (text není čitelný, pozn. R.P.) rokuje a usnáší se o prostředcích junácké výchovy, junáckých veřejných vystoupeních, pořádání výstav, sjezdů, provádí zkoušky junáků a obstarává ostatní technickou stránku výchovy junácké. Rozsah působnosti a jednání jeho řídí se řádem, který sbor sám si vypracuje a který výborem spolku schválen byl.
Hlava XIII.: Tábořiště, klubovny
Každý oddíl má právo ze svých prostředků zříditi si klubovnu a svůj tábor. Místo náleží té družině nebo oddílu, který je dříve vyhledal.
Hlava XIV.: Jmění oddílu
Jmění peněžité, nebo jiné (stany, nástroje a jiné pomůcky), jehož družina neb oddíl nabyl věnováním, neb společným úsilím členů jest majetkem družiny nebo oddílu, zanikla-li však družina (oddí1), nemůže být mezi členy oné družiny neb oddílu rozděleno, nýbrž jest majetkem spolku, jehož výbor může jim ve prospěch jiných družin (oddílů) volně nakládati.
Hlava XVII.: Záštita spolku
Na podporu své činnosti může spolek jmenovati vlivné osoby čestnými členy a činovníky, což děje se na valné hromadě spolku po náležitém odůvodnění se strany výboru.
Hlava XVIII.: Schůze skautských ústředí českých
"Junák-Český skaut", jakožto první česká organizace skautská, má povinnost starati se o jednotnost celého českého skautingu ve všech podstatných rysech a svolává za tím účelem nejméně jednou do roku schůzi zástupců všech českých korporací zabývajících se výchovou touto. Do této schůze, již řídí předseda nebo vůdce spolku, vysílají všechny skautské korporace po jednom zástupci za každý oddíl junáků. Na ní jednati se má o přítomném stavu výchovy junácké vůbec a řeší se otázky z něho vyvěrající. Kdyby vybudována byla během času organizace skautská u nás tak, že by vznikly vyšší její organizační články, odpadne tento odstavec stanov vstupem spolku "Junák - Český skaut" do této organizace.
Chtěl bych ještě dodat, že ve schválených stanovách spolku JČS není nikde zmínka o právu nosit zvláštní cvičební nebo spolkový kroj, tím méně pak o jeho zákonné ochraně. A není tam také nikde uvedeno, že mládeži, spolkem vychovávané, je dovoleno nosit dlouhé tyče, nože a sekerky. Uvádím to proto, že v ústředním státním archívu jsou uloženy dotazy některých mimopražských policejních ředitelství, která měla o tyto skutečnosti zájem a v okruzích svých působností pak zakazovala nošení junáckých krojů i výzbroje. Stejně tak si počínali i mnozí ředitelé tehdejších středních škol.
K ustanovení spolku Junák-Český skaut došlo v posledním mírovém měsíci roku 1914, dne 15. června (příloha 41). Vůdcové pražských i mimopražských oddílů spolu s přáteli junáctví se sešli v Umělecké besedě v Jungmannově ulici v Praze, kde vyslechli úvodní slovo odb. inspektora Jos. Klenky "Vývoj výchovy tělesné za posledních sto let" a přednášku A.B.S. "Počátky a nejbližší úkoly českého skautingu". Potom zvolili starostu spolku MUDr. Čeňka Kliku, místostarosty se stali významní školští pracovníci Fr. Bílý a Josef Klenka, oba zemští inspektoři, a vrchním vůdcem prof. A. B. Svojsík. Ve výboru spolku bylo dalších šest pedagogů z povolání, mezi nimi též univ. prof. Dr. František Čáda (příloha 42).1)
Aby mělo vedení Sokola záruku, že se v novém spolku nebudou vytvářet protisokolské tendence, byl s jeho souhlasem zvolen do výboru i vrch. Ing. J. Kavalír, náčelník pražské sokolské župy a předsedou čestné rady dokonce JUDr. Jindřich Vaníček, advokát a pozdější dlouholetý náčelník ČOS 2). Svojsík totiž stále doufal v revizi postoje Sokola k junáctví - vždyť byl pověřen vedením kursu pro výchovu životem v přírodě, který plánovala ČOS o prázdninách toho roku. Návrh stanov byl c.k. místodržitelství v Praze předložen 18. 5. 1914. Týž orgán tyto stanovy 30. 5. 1914 schválil.
Nově zvolený výbor se ujal ihned řízení spolkových záležitostí, z nichž na prvém místě byla řádná příprava prázdninových táborů.


1) Junák - Český skaut v prvním roce své činnosti - Junák, roč. I. - 1915, str. 77.
2) V příloze 42. je jako předseda čestné rady spolu JČS uveden JUDr. Jan Vaníček advokát, zatímco v článku sub(1) je jmenován Jindřich Vaníček. Podle získaných informací šlo opravdu o JUDr. Jindřicha Vaníčka, který byl zvolen do této funkce i v dalším správním období.


2. Prázdninové tábory v roce 1914

Bylo jich naplánováno a zajištěno dokonce víc než roku minulého. Prof. A.B.S. uvádí ve své zprávě o činnosti spolku JČS v prvém roce 1), že počátkem prázdnin byly zahájeny tábory těchto pánů (bratrství tehdy zavedeno ještě nebylo): ředitele Půlkrábka a Walda u Plané nad Lužnicí, Marka u Malšic, Wildmanna rovněž u Plané, ing. Beneše u Jindřichova Hradce, Kouby v Zámělí u Potštýna, Jaroslava Nováka u Libčic nad Vltavou, prof. Eliáška u Přiběnic, Ossendorfa u Lhoty, Svojsíka a Jaroslava Plasse u Bratroňova pod Lipnicí. Řada dalších táborů měla zahájit činnost později, podle dovolené jejich vůdců. A jak uvedu později, tábořily v sledovaném roce i oddíly mimopražské.
Do všeho toho radostného snažení uhodil však blesk. Dne 26. července 1914 byla vyhlášena částečná mobilizace, dva dny nato vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku. 31. července byla vyhlášena všeobecná mobilizace a v krátkém čase vzplál požár evropské a později světové války.
Nebylo ani třeba vydat pokyn k ukončení táborů a hoši se vraceli do svých domovů, poněvadž naprostá většina vůdců nastupovala do vojenské služby. Pokud je zaznamenáno, zůstaly v činnosti jen čtyři tábory: ředitele Půlkrábka (po celé prázdniny), vůdce Kouby u Potštýna (do 28. srpna), vůdce Jar. Nováka u Libčic nad Vltavou (do 23. srpna) a Svojsíkův tábor u Vorlovské myslivny pod Lipnicí. Tábory plánované na měsíc srpen se ovšem neuskutečnily.
Kolik obětavosti bylo třeba k tomu, aby jmenované oddíly tábor dokončily, poznáme za zachovaného záznamu bratra Jar. Nováka. Píše 2): "Ihned po vyhlášení mobilizace musil jsem do Prahy (byl zaměstnán na polic. ředitelství, pozn. R.P.), a tak se tábor musel obejít bez mého vedení. Dráhy nejezdily, ale tehdejší nadšení překonávalo všechny překážky. Když po několika dnech mohl jsem opět opouštěti úřad, jezdil jsem po dopolední službě elektrikou do Stromovky a odtud pěšky přes Troju a Klecany putoval denně 20 km do Libčic. Ráno jsem vstával o půl čtvrté, abych stihl parník, který se pomalu táhl proti proudu do Prahy. Když potom začaly opět jezdit vlaky, bylo vše již snadnější. Ukázalo se, že i ve válečné době může tábor klidně žíti a hoši byli velmi hrdi na to, že vytrvali".
Po předčasném ukončení táborů zůstávali někteří skauti v okolních obcích a pomáhali v zemědělství, kde bylo po nástupu hospodářů do vojenské služby třeba každé mužské ruky. A že prožívali různá dobrodružství v práci i mimo ni, o tom přináší zprávičku týdeník Hlasy z Posázaví, roč. VI., čís. 43. z 20. 8. 1914:


1) Junák, roč. I. - 1915, str. 77 - 80.
2) Jar. Novák: První jiskry - ARP, str. 28.


"Jak v Keřkově u Přibyslavi chytali srbské špehouny. - V těchto dnech zasteskli si dva z výpravy skautské v Sázavě u Přibyslavi a vypravili se pěšky do Prahy. V Keřkově chtěli se napíti a udělali si z papíru kornouty, aby si nabrali vody. Kdosi je uviděl a rozkřikl, že otravují studně. Místní policajt podezřelé jinochy s nápadně velikými skautskými klobouky zatkl, zavřel do stodoly a s nabitou puškou stál "na vartě". Teprve přibyslavský závodčí četnický, pro nějž ihned bylo voláno, vyprostil skauty z nemilé situace. Oba hoši měli legitimace a potvrzení od místního starosty, že byli na polní práci."
Je škoda, že se z prázdninových táborů toho roku nedochovala téměř žádná dokumentace. Čestnou výjimkou jsou tři snímky ze Svojsíkova tábora, z nichž jeden uvádím.

3. Být či nebýt?

Tuto hamletovskou otázku si muselo položit vedení spolku JČS ihned po vyhlášení mobilizace a zejména krátce nato v situaci, kdy sotva ustavené ústředí skautské výchovy obdrželo - podobně jako jiné české spolky - dopis c. a k. místodržitele hraběte Thuna, vyzývající skauty k součinnosti.
Byly jen dvě cesty, napsal později A.B.S.1) "Buď ustat v činnosti a začít za neznámých poměrů a neznámých okolností po letech znovu, nebo najít přijatelný modus vivendi (snesitelný způsob spolužití), aby čest zůstala uchráněna a součinnost s ostatním světem "rakouským" zdánlivě zachována". Po důkladném rozboru situace a po poradách s mnoha vynikajícími osobnostmi našeho národa rozhodl se výbor JČS pro pokračování v činnosti i ve válečné atmosféře a stanovil pro ni tyto zásady: a) starat se o skauty, jichž otcové narukovali, a nastoupit okamžitě do pomocných služeb, zejména v zemědělství, kde byly žně v plném proudu a hospodáři odcházeli na vojnu, b) chránit národní ráz skautingu, rozvíjet jej jak jen možno a sbírat zkušenosti pro pozdější lepší časy, c) v souhlase s junáckým slibem a zákonem provádět během války pouze služby humánní, d) vyhnout se jakékoliv činnosti, která by podporovala válku.
V duchu této směrnice byla počátkem srpna zřízena "Pomocná sekce českých skautů" (příloha 43), jejímž vedením byl pověřen A.B.S., povolaný ihned z tábora pod Lipnicí. Městská rada pražská dala pro tento účel k dispozici stálou místnost v městském fyzikátě na Staré rychtě v Rytířské ulici, která se přeměnila brzy v trvalou skautskou kancelář. Druhá místnost byla v Bartolomějské ulici proti policejnímu ředitelství.
Činnost skautů byla v druhé polovině prázdnin jak bohatá, tak záslužná a hlavně vytrvalá, a je podrobně vylíčena v "Junáku" 2). A poněvadž není světla bez stínu, je v článku také zmínka o rubu této v jádru jistě ušlechtilé akce. Autor píše: "Tu a tam objevila se naproti tomu snaha těžiti z mládeže. Byla učiněna včas opatření, aby se tak státi nemohlo, a aby nebylo ochoty mládeže samé snad zneužito na neprospěch osob nezaměstnaných. Objevily se v tom ohledu i výtky v dělnických listech, jež ale ustaly, když byly o pravém stavu věci náležitě informovány. Mnoho skautů pomáhalo na žních u příbuzných. Pokud přihlásili se u nás nezaměstnaní dělníci, byli ihned posláni na volná místa u rolníků a ve dvorech, ze studentů dána přednost těm, kteří válkou ztratili podporu otcovu apod".
Když bylo rozhodnuto pokračovat v činnosti a rozvíjet ji v souladu se schválenými stanovami, bylo také nutno vytvořit předpoklady pro úspěšný chod spolkového


1) Náčelnictvo Svazu skautů RČS: Na obranu českého skautingu - Nákladem Svazu skautů. Praha 1922, str. 14.
2) Čeští skauti ve službách humanity - Junák, roč. I., 1915, str. 2l-24.


života a dobrou funkci jeho administrativy. Nebylo to ovšem nijak snadné, neboť jednatelé, do jejichž kompetence tyto záležitosti spadaly, se vyměnili v důsledku jejich nástupu do vojenské služby v prvém roce činnosti JČS asi pětkrát.
Důležité ale bylo, že se provedla rychle alespoň ta spolková opatření, která umožňovala mládeži shromaždovat se ve větším počtu, manifestovat nějak svoji příslušnost k hnutí a při zvyšující se policejní kontrole osob prokazovat se spolkovou legitimací. Mám na mysli především určení symbolu spolku, jeho vlajky, úředního razítka, členského odznaku a průkazu, bez nichž nebyla možná ani jejich služba v "Pomocné akci".
Symbolem spolku zůstala černá psí hlava, hledící doleva, s vyplazeným jazykem, jak ji junákům nakreslil Mikoláš Aleš již v roce 1912.
Velikost a úprava vlajky nebyla přesně stanovena (mnohdy to byl dokonce praporec či štít), byla však vždy bílá se spolkovým symbolem uprostřed.
Spolková razítka byla dvě.
Úřední bylo obdélníkového tvaru, rozměrů 40 x 25 mm, v jeho levé třetině byl symbol spolku na štítě a pod ním heslo skautů "Buď připraven", v pravé části pak ve třech řádcích název JUNÁK-ČESKÝ-SKAUT. Bylo to původně razítko skautského odboru SČSPTVM (porovnej přílohy 30, 42 a 43), a proto mohlo být použito již druhý den po ustanovující valné schůzi na podání policejnímu ředitelství v Praze.
Razítko sloužící vnitřní potřebě mělo tvar rovnoramenného trojúhelníka o základě 60 mm a rameni 42 mm, na štítku, umístěném v ose souměrnosti, byl týž symbol jako na razítku úředním, podél levého ramene trojúhelníka pak nápis ČESKÝ a podél pravého ramene v prvním řádku SKAUT a pod ním JUNÁK (příloha 44).
Mládež do 18 let nesměla být členy spolku, a proto dostávala jen potvrzení o tom, že je skautem té a té družiny, oddílu v tom jistém místě. Tato ověření (legitimace), tištěná na obdélníkovém kartónku nazelenalé barvy, rozměrů 112 x 65 mm, se vydávala vždy na jeden rok. Text a úprava je zřejmá z přílohy 44.
Členský odznak - prvý junácký odznak vůbec - měl tvar rovnoramenného trojúhelníka o základě 24 mm a rameni 30 mm. Byl to vlastně stylizovaný hrot šípu, na němž byla postava atleta se sedícím sokolem u boku a nápis JUNÁK ČESKÝ SKAUT. Odznak byl v trojím provedení: vůdcovský (žlutý či zlatý), prvotřídní (bílý či stříbrný) a druhotřídný (mosazný). Jeho autorem byl mladý sochař Haškovec. Podle nápisu na zadní straně odznaku: Patent 59288, KARNET/KYSELÝ, Praha XV.) byl domácí výroby a nikoliv z Anglie, jak se mylně tvrdívalo. Reprodukci odznaku přináší titulní stránka této studie.

4. Činnost vůdcovského sboru

Podle stanov spolku JČS byli členy vůdcovského sboru všichni výborem uznaní a ustanovení vůdcové, v jejich rukou bylo nejen praktické provádění skautingu, ale i rozvíjení teorie junácké výchovy. Toto kolegium, rozšířené o zástupce vůdců a časem i o starší rádce, nastupující na místa vedoucích, povolávaných na vojnu, scházelo se po celé válečné období celkem pravidelně jednou týdně na Staré rychtě za předsednictví A.B.S. a odvedlo za tu dobu poctivé dílo.
Z úkolů, spadajících do jeho kompetence, jako volba vhodných prostředků junácké výchovy, organizace junáckých veřejných vystoupení, pořádání výstav a sjezdů, provádění junáckých zkoušek všech druhů a všech stupňů apod., byly uskutečněny - jak uvedeme v dalších kapitolách - beze zbytku všechny. A poněvadž ve válečných podmínkách nebylo možné zajistit plnou a samostatnou činnost výboru JČS, musel vůdcovský sbor plnit i úkoly vyhrazené výboru, jako rozhodování o kvalifikaci vůdců a péči o jejich vzdělávání, vypracování zkušebních i jiných řádů, vydávání odborné literatury i časopisu, zakládání mimopražských odborů JČS pro junáckou výchovu, udržování kontaktů s ostatními skautskými ústředími, pracujícími mimo rámec JČS aj.
Každý z těchto čestně splněných úkolů - až na jedinou výjimku - měl charakter základního kamene, jejichž soubor vytvářel pak solidní základy poválečného československého junáckého hnutí.
Tím jediným úkolem, o jehož "čestném plnění" byly pochybnosti, byly služby podle třetího a pátého článku III. hlavy stanov spolku JČS, jež ukládaly "pořádati veřejná vystoupení z oboru junácké výchovy a vysílati junáky na pomoc při významných slavnostech, zejména národních a k dobročinnému účelu pořádaných." Různost názorů, která by bývala úspěšně překlenuta na půdě nepočetného výboru spolku vedla na širokém fóru vůdcovského sboru k ostrým konfliktům, o jejichž průběhu a výsledku ještě pojednám.
A nyní podrobněji o jednotlivých úkolech a událostech.
A) Základy junácké výchovné stezky
Když byl u nás zásluhou Čádovou definován skauting jako moderní, tj. pokrokový systém mimoškolní výchovy mládeže od 10 do 18 let - tehdy zejména hochů - a naznačen jeho výchovný cíl, bylo třeba se rozhlédnout a zjistit, byly-li u nás v té době vhodné prostředky k jeho dosažení. Naznačil jsem již dříve, že neexistoval spolek ani instituce, která by se touto službou dětem zabývala, a tak ani Sokol, ani ostatní tělovýchovné a sportovní spolky, ba ani škola nemohly pro práci s dětmi v přírodě nabídnout víc než několik tělocvičných her.
Svojsíkovi a jeho spolupracovníkům proto nezbývalo, než uchýlit se k angloamerickému vzoru a doporučit zájemcům o český skauting k prověření jak ideovou (zákon, heslo a slib), tak technickou část (požadavky kladené na junáka různého stupně) baden-powellovského výchovného systému. A proč také ne, když nám Drtina s Čádou zdůrazňovali i v pozdějších letech, že věda a výchova překračují hranice států a že je zbytečné, objevovat již objevené? Ostatně nezáleželo ani tak na liteře výchovných norem a osnovách praktického skautingu, jako spíše na duchu, jímž byly prostoupeny.
Badenpowellovský skauting měl, jak víme, složku mravní a složku technickou. V té mravní byl v podstatě skryt cíl výchovy; proto byla vždy pokládána za fundamentální. Prvky praktického skautingu měly charakter výchovných prostředků a ač byly v té době chlapcům líbivé a atraktivní, nebyly podstatné. Již první skautští vychovatelé poznali, že mnohé z nich nebyly všem přijatelné (například dětem tělesně handicapovaným), že jejich rozsah i obsah se časem měnil, to vše v souladu s "otevřeností skautské výchovy".
Termín "skautská výchova" měl své oprávnění v kruzích dospělých lidí a zejména profesionálních pedagogů, hochům však zněl hluše. Jim byl blízký Setonův "muž na stezce", odkázaný jen na sebe sama a svého psa, muž prožívající úchvatná dobrodružství, zocelující se zdoláváním překážek, šťastný po výstupu na vrchol hory a dívající se do slunce a do dálek. Junáci proto neplnili výchovný systém, ale kráčeli junáckou stezkou, od nováčka přes junáka druhého a prvého stupně až k rádci a vůdci.
Pokusím se vylíčit jednotlivé úseky této podivuplné junácké stezky, jimž se říkalo stupně junácké zdatnosti.
Mravní složka junácké výchovy
V kapitole 1. jsem se dovolával názoru Čádova, že všechny výchovné klady junácké stezky vyplývají z vážného pojímání "skautského desatera přikázání", jehož znění je tam uvedeno. I když je pravda, že jeho formulace junáckého zákona je velmi šťastným překladem anglického originálu 1), řekli jsme, že podstatný byl jeho


1) Scout Law -
1. A Scout's Honour Is to Be Trusted.
2. A Scout Is Loyal to the King, His Country, His Scouters, His Patents, His Employers and Those Under Him.
3. A Scout's Duty Is to Be Useful and to Help Others.
4. A Scout Is a Friend to All, and a Brother to Every Other Scout, No Matter to What Social Class the Other Belongs.
5. A Scout is Courteous.
6. A Scout Is a Friend to Animals.
7. A Scout Obeys Orders of His Parents, Patrol Leadec, or Scoutmaster without Question.
8. A Scout Smiles and Whistles under All Difficulties.
9. A Scout is Thrifty.
10. A Scout is Clean in Thought Word and Deed.


výklad. Jím se totiž vytvářel morální profil prvých junáků. Šlo o to, aby byl solidní a uznáván za takový všemi osvícenými hlavami českého národa.
Nakolik se to Svojsíkovi podařilo, mohli posoudit jen současníci.
Typ českého junáka neformoval svým výkladem zákona a jinak jen A.B.S., i když jeho podíl byl nejvýraznější. Jak víme, mezi propagátory skautingu byly i desítky dalších nadšenců, z nichž některé již známe a k nimž bych chtěl na tomto místě přiřadit i všechny vůdce pražských oddílů, na něž Svojsík i trochu žárlil, neboť oni byli živými vzory svěřeným chlapcům. Z mimopražských pedagogů z povolání, kteří byli současně aktivními vůdci junáckých oddílů a o nichž bylo již v té době známo, že se počítali mezi stoupence socialismu, táhla hlubokou brázdu dvojice profesorů Miloš Seifert a Miloš Maixner, spoluautorů nám již známé "Kapesní knížky českých junáků".1)
Mladá, nikoliv měšťácká generace junáckých pracovníků té doby očekávala, že autoři vykreslí odlišný typ českého skauta než Svojsík a že zejména vyloží junácký zákon z jiného, pokrokovějšího hlediska. Porovnáme-li však oba návrhy (příloha 45) shledáme, že se liší jen nepatrně ve stylizaci, obsah však zůstává týž. Nezamlčíme ovšem, že Seifertův výklad dvou mravních příkazů je přece jen pokrokovější než Svojsíkův. Svojsík totiž ukládá junáku - podle anglické předlohy - ve 2. článku zákona loajalitu i "k svým zaměstnavatelům", zatím co Seifert o zaměstnavatelích vůbec nemluví a požaduje oddanost k těm "o nichž je junák přesvědčen, že s ním dobře smýšlejí a budí v něm svým jednáním lásku a úctu". Podobně ve výkladu 7. článku o poslušnosti žádá Svojsík - podle téže předlohy - poslušnost "vůči rodičům, vůdcům a rádcům v družině a vůbec každému představenému bez výhrad", naproti tomu Seifert - Maixner jen "poslušnost vůči rodičům, vůdcům a učitelům bez odmluvy".
Můžeme tedy konstatovat, že v počátcích skautingu u nás, ba až do roku 1918, byl junácký zákon pokládán za souhrn obecně uznávaných mravních norem, formulovaných pozitivně a zcela odpovídajících mentalitě dětí a mládeže. Proti jeho textu i výkladu nebyly vznášeny námitky.
Skautské heslo
Heslo anglických skautů "Be prepared!", přeloženo do češtiny "Buď připraven!", zní příjemně a bylo u nás přijato bez váhání hned v počátcích junáctví. Také jeho výklad, zdůrazňující připravenost mravní i fyzickou, byl sympatický a neměnil se takřka po půl století.
Baden-Powells SCOUTING FOR BOYS, World Brotherhood Edition - Copyright 1946 by The British Boy Scouts Association, pg.xi.


1) M. Seifert + M. Maixner: Kapesní knížka českých junáků Stručný přehled nejdůležitějších znalostí a výkonů, jakož i potřeb skauta v zemích českých - Beroun - Praha 1913. Nákladem vlastním. (Příloha l3).


Svojsík i Seifert shodně vysvětlovali, že a) připravenost duší (myslí) spočívá v poslušnosti, v promyšlení každého případu a ve vykonání činu v pravý čas, b) připravenost tělesná pak v otužilosti a všestranné tělesné zdatnosti.
Z jiných hesel, navrhovaných Svojsíkem, jako "Vlastní cestou: ", "Napřed povinnost - potom zábava!", "Vlast především! " se nevžilo žádné.
Slib junáků
Všechny skautské organizace světa - včetně českého junáctví - přijímaly hochy do svých řad až po obřadném složení slibu, jehož formule byla přejímána z Baden-Powellovy knihy "Scouting for Boys" a měla v anglickém originále toto znění:
"On my honour I promisethat I will do my best-
1. To do my duty to God and the King.
2. To help other people at all times.
3. To obey the Scout Law".
Svojsíkovi bylo zcela jasné, že v našich českých poměrech nemůže zůstat ve slibu ani plnění povinností k Bohu, ani věrnost k císaři a široké vlasti, mocnářství rakousko-uherskému, a proto ve svém návrhu tuto část prostě vypouští. Spokojuje se pouze a) s plněním veškerých povinností junáků i svých vlastních a b) s pomocí bližnímu 1), Seifet rozšiřuje slib o "věrnost ideálům své vlastní duše".
Zdá se, že v té době nebyla připisována junáckému slibu taková váha jako po válce a že se i jeho formulace v drobnostech měnila. Nelze dnes také bezpečně zjistit, kdy byla do textu slibu včleněna láska k vlasti. Z "Táborového deníku šestnáctiletého skauta Jiřího Wolkera" se však dovídáme 2), že ve Svojsíkově táboře o prázdninách roku 1916 skládali nováčci - tehdy převážně studenti - slib že:
1. budou milovat vlast,
2. budou konat své povinnosti studentské,
3. v každém případě budou hledět přispěti bližnímu.
Je zajímavé, že se ve slibu nemluvilo o "životě pod junáckým zákonem", až na oficiálním tiskopise přihlášky z téhož roku je předepsána tato slibová formule, publikovaná ostatně již v roce 1915 3) pouze s tím rozdílem, že pořadí bodů 2. a 3. je zaměněno:
Slibuji na svou čest, že se všemožně přičiním:
1. Milovati vlast a sloužiti jí věrně v každé době.
2. Řádně plniti všechny povinnosti své vlastní a zachovávati zákony junáků.
3. Ze všech sil a v každé době prospívati bližním.


1) Základy junáctví - 19l2, str. 682
2) Táborový deník šestnáctiletého skauta Jiřího Wolkera - Vydal Václav Petr, Prahal949, str. 26. (2. vydání).
3) Čeští skauti ve službách humanity - Junák, roč. 1. - 1915, str. 21.


Rakouskému ministerstvu kultury a vyučování byl dobře znám text slibu anglických a jiných skautů, a proto rádo uvěřilo českým udavačům, že Svojsík organizuje český skauting protidynasticky a protiklerikálně. Nebýt úspěšného zásahu Dr. K. Kramáře u místodržitele, nebylo by snad ani junáctví vstoupilo v život.1)
Jinak je třeba poznamenat, že i slib junáků byl přijímán tehdejší českou veřejností příznivě a že byl odborníky označován - ve spojení se zákonem a heslem - za pilíř junácké mravní výchovy.
Stupně junácké zdatnosti
Baden-powellovský skautský program kladl velký důraz na výchovu občanských ctností, včetně schopností posilujících zachování a bezpečnost impéria. Jedno ani druhé nebylo v našich poměrech žádoucí. Když Svojsík "vypustil z anglické předlohy ty složky, které by snad mohly přispěti k posilování rakouského občanského uvědomění nebo k rakouskému vojáctví", shledal, že může nabídnout českým skautům v podstatě málo. Však také jeho návrh požadavků na skauta druhé třídy (u Seiferta na skauta prvé třídy) počítal s pouhými 10 body (Seifert má dokonce jenom 9 bodů) a po skautu prvé třídy (u Seiferta druhé třídy) se žádalo rovněž splnění toliko 10 bodů, ostatně ani ne příliš obtížných pro skauty, tehdy vesměs studenty na výběrových středních školách, hlavně reálkách a gymnáziích (příloha 46).
Aby se junácký program doplnil a zpestřil, začal Svojsík se svými spolupracovníky, zejména s mladými vůdci, klást důraz na pobyt v přírodě, a na znalost všeho, čeho bylo třeba ke kratšímu i delšímu pobytu v ní. Nebylo v té době nijak vzácné tábořit o hlavních školních prázdninách až 6 neděl. Tak každý pochopí, že k tomu bylo třeba hlubokých znalostí kuchařských, dřevorubeckých, turistických, že bylo nutno ovládat čtení mapy, orientaci, zpravodajství, že bylo dosti času na pěstování tělocviku v přírodě, na sport, na koupání, že dlouhý pobyt v přírodě byl spojen se - stopováním, pozorováním a určováním rostlin, stromů, ptáků i zvěře.
Ve skautském programu té doby hrály dále podstatnou roli i tzv. "ruční či řemeslné práce", které byly pěstovány nejen na vycházkách a v táborech, ale i v klubovnách a doma.
Český skauting vstřebával do svého programu mnoho zálesáckých prvků, propagovaných Setonem. A byli to zejména první skauti, kteří si sami vynucovali jejich zařazení do stupňů junácké zdatnosti. Tak se stalo, že počátkem roku 1916 byl v pražském vůdcovském sboru sestaven, projednán a schválen nový, náročnější rozvrh druhotřídních a prvotřídních zkoušek, který byl po zveřejnění v "Junáku" vyhlášen jako závazný. Jeho text 2) uvádím na straně 137 - 139.


1) Náčelnictvo Svazu skautů R.ČS: Na obranu českého skautingu. - Nákladem Svazu skautů, Praha 1922, str. 9 (prohlášení Dr. Kramáře).
2) E. J. Roubal: Junácké (skautské) zkoušky - Junák, roč. II. - 1916, str. 58 - 60 a 71 - 72.


Rozsah zkoušek druhotřídních
Má-li býti hoch uznán junákem II. tř., nechť prokáže že
1. jest alespoň půl roku nováčkem;
2. zná počátky a rozvoj junáctví v Čechách a organizaci naši;
3. zná důvody, proč je příslušníkem družiny (účel junácké družiny);
4. zná značky speciální mapy tak, aby dle ní dovedl popsati cestu do některého místa v okruhu tří hodin kol svého bydliště;
5. dovede rozeznati charakteristickou stopu mezi jinými průběhem 100 m, nebo popsati uspokojivě obsah jedné výkladní skříně (obchodnické nebo muzejní) ze čtyř, z nichž každou prohlížel; nebo při hře Kimově zapamatovati si 16 ze 24 drobných předmětů (kterých před tím ke svému cvičení neužíval), když si je byl minutu prohlížel;
6. dovede se orientovati v místě svého pobytu (udati místo na pláně, kde právě je a nejkratší cestu k určitým daným bodům, které také sám na pláně má vyhledati);
7. dovede načrtnouti situační plánek nejbližšího okolí klubovního, nebo jiného známého místa;
8. dovede v přírodě určiti za různých dob denních běžnými pomůckami strany světové a dle stran světových směr některého přímo běžícího dílu cesty (bez předchozího užití mapy);
9. zná železnice (v Praze též elektr. dráhy), které nejblíže jeho domova probíhají nebo ústí (nádraží) a jejich odbočky, a že dovede udati dle jízdního řádu kam vedou, a vyhledati nejrychlejší, nejlacinější a časově nejbližší spojení s některým místem alespoň 50 km od bydliště vzdáleným;
10. dovede vypraviti poštovní balíček (zabaliti, označiti, odeslati);
11. dovede rozdělati trvalý oheň pod širým nebem za suché pohody pomocí nejvýše dvou zápalek bez použití papíru;
12. dovede uvařiti večeři ke svému nasycení na polním ohni, ve vlastní misce, bez použití konzerv;
13. dovede vystavěti pro sebe stan bez hrubých nedopatření;
14. dovede vyspraviti trhlinu na látce skautského oděvu;
15. zná Morseovy značky pro každé písmeno abecedy a signalizování vlajkou;
16. zná tělo lidské v rozsahu, jak se žádá na žácích školy měšťanské;
17. dovede ošetřiti ránu;
18. dovede sbíti dvěma hřebíky dvě kolmo na sebe postavená prkénka asi 2 cm tloušťky a zase hřebíky vytáhnouti;
19. dovede nabrousiti nůž;
20. dovede vykonati obratně nejprostší domácí práce na udržení čistoty a pořádku;
21. dovede zpaměti provésti úhledně a účelně ze "Základů" vybrané cviky tak, aby tím celé tělo zaměstnal;
22. ujde skautským krokem 1 1/2 km nejdéle za 12 minut;
23. zná stromy a keře ovocné okolí svého bydliště a v porostlinách tamních a nejhojněji se vyskytující stromy a keře dle celkového vzezření a dle ratolestí;
24. zná hlavní období dějin své vlasti a svou kmenovou příslušnost;
25. vede řádně od vstupu svého do družiny záznam o svých příjmech a vydáních;
Při zkoušce druhotřídní zjistiti třeba, pokud významny jsou údaje o "sportech", jež hoch dle svého výkazu pěstuje.
Zkoušky provádí vůdce oddílu za klubovních rozhovorů a na vycházkách, výsledky zapisuje na list v oddílové matrice junáku vyhražený, a po dovršení zkoušky zakončí datovanou doložku, že junák zkoušku dokončil. Doložku zapíše též ve výkazu junákově.

Rozsah zkoušek prvotřídních
Zkouška prvotřídní vztahuje se na tyto předměty:
1. Vývoj skautingu. Skautská organizace. Junáctví v české historii. Ctnosti rytířské.
2. Skautský zákon, obsah jeho a stručné odůvodnění.
3. Čeho třeba znáti pro cestování (co vše lze vyčísti z jízdních řádů, co znáti má obecenstvo z dopravy železniční a poštovní).
4. Junácké značky ("Základy", str. 134).
5. Noční vycházka (pozorování učiněná).
6. Nejvýznamnější souhvězdí naší oblohy (hvězdy první velikosti), ve které době roční které z nich možno pozorovati. Poznati oběžnici.
7. Orientace v kraji za kterékoli doby denní nebo noční.
8. Dle mapy neznámé krajiny (speciální, 1: 75 000) v Čechách napsati popis dvouhodinové dané cesty.
9. Nejjednodušší výpočet výše a vzdáleností nepřístupných bodů.
10. Signalizování Morseovou abecedou vůbec, 16 písmen průměrně za minutu.
11. Doručiti zprávu ve hlídané krajině. Šifrování (mřížka).
12. Znáti nejhojněji se vyskytující ptactvo též po hlase, čtvernožce dle stop.
13. Čeho všeho možno si všimnouti na lidech, popsati spolehlivě osobu, kterou junák před 5 minutami potkal.
14. Kterak se hledá ztracená stopa?
15. Stavba stanu pro 5 i více osob (dva příklady z vlastní zkušenosti junákovy).
16. Zacházení s ohněm.
17. Rozsah stravovací na 2 dny pro 2 osoby prakticky provést (při táboření), užití masa a zeleniny.
18. Šest rozličných podstatně se lišících uzlů dle vlastní volby.
19. Zacházení s nožem, pilou, sekerou, pořízem (osníkem), nebozezem, dlátem.
20. Zběhlost v odhadování vzdáleností a výšek na metry, odhad počtu lidí, zvířat, stromů apod., odhadování času.
21. Hlavní pravidla zdravovědy.
22. První pomoc při úrazech. (Jak používati kapesní lékárny vlastní nebo oddílové.)
23. Počínání při panice (běžné případy).
24. Jedna hra cvičení pozorování, uzlování, tělocvičná.
25. Tělocvičný systém skautský (A.B.S.: Den v táboře junáků).
26. Tělesná zdatnost (dle stupňů věku a tělesné vyspělosti) - zvl. tabulka.
27. Junák v rodině, ve společnosti.
28. Musea, čítárny, knihovny v místě.
29. Prokázati, že nováčka, jejž sám získal vycvičil v čeho nováčkovi třeba.
30. Prokázati záznamem, kterak během půl léta se svými penězi hospodařil.
31. Z rozhovoru s junáky je patrna blahovůle ke druhům.
32. Znej alespoň dvě písně pochodové (sprošťuje se při nedostatku hudebního sluchu).
33. Junák předložiž vlastní výrobek z kteréhokoli oboru.
V instrukci pro tyto zkoušky se uvádí, že se jimi neukládá junákům břemeno, ale naznačuje pouze cesta k vlastnímu zdokonalení. Apeluje se na junáky, aby si uvědomili, že bez vlastního přičinění nedosáhnou úspěchu. A závěrem se konstatovalo, že pouze ti, kdo dosáhnou v junáctví nejvyšší mety, budou se moci odměnit za radosti, které v něm prožili a za ctnosti, v nichž se vycvičili.
Třebaže podmínky zkoušek byly zveřejněny před prázdninami (v květnu I916) nezdá se, že byly ihned respektovány. Alespoň Wolkerovy záznamy v deníku dokazují, že se zkoušelo nejen po staru, ale i mělce a s náležitým urychlením. Vždyť on sám přišel do Svojsíkova tábora jako nováček, složil tam slib, druhotřídku i prvotřídku a ještě byl "panem profesorem" vyzván, aby absolvoval zkoušku rádcovskou. Počítalo se tak samozřejmě, že po dosažení stupně provotřídního skauta bude junák sloužit jako rádce a později jako vůdce.
V prvních dvou letech trvání skautingu sdružovala se junácká mládež v malých výchovných skupinách - v družinách -, o něž se starali tělesně i duševně velmi vyspělí rádcové, v té době výlučně studenti. Aby mohli být instruktory svých mladších junáckých spolubratří, museli mít určité pedagogické vědomosti i zkušenosti ve skautských disciplínách. Proto bývaly pro ně pořádány kursy, někdy společně i pro vůdce, a byli soustavně vedeni k tomu, aby se vzdělávali sami a pracovali s družinami co nejsamostatněji. To přinášelo ovoce zejména v roce 1914, kdy většina oddílových vůdců odcházela na vojnu a na jejich místa nastupovali nejschopnější rádcové.
Být rádcem družiny bylo ctižádostí každého schopného junáka. A tak vývoj směřoval k tomu, že se rádcovství považovalo za prvý stupeň vůdcovské služby a vyžadovala se pro ně určitá kvalifikace. Stupně junácké zdatnosti byly tak rozšířeny o zkoušku rádcovskou, jejíž požadavky byly v roce 1916 formulovány takto:1)

Obsah zkoušek rádcovských:
1. Význam skautingu.
2. Vedení schůzek družinových. Skautské zvyklosti (tj. způsoby chování, formality). Pochodové útvary junácké.
3. Příznaky povětrnostních změn.
4. Souhvězdí oblohy (nakresliti polohu hlavních hvězd).
5. Strany světové dle Měsíce, instinktivně na neznámém místě spolehlivě určiti.
6. Načrtnouti způsobem kartografických (zhruba) cestu 8 km dlouhou po silnici a polními cestami vykonanou.
7. Kterak se cvičí oko odhadovati vzdálenosti.
8. Signalizování. Vypraviti čitelnou zprávu nebo přijmouti - průměrně 20 písmen za minutu.
9. Připlížiti se k plachému zvířeti za daných poměrů.
10. Určiti zhruba rod přírodniny (5 kusů z 10 daných). Poznávati stromy dle ratolestí.
11. Geologické poměry v okolí bydliště na 8 km dokola.
12. Složitější úkol v krajině, při němž uplatniti jest schopnosti v stopování, krytí se a usuzování.
13. Druhy stanů a zacházení s nimi.
14. Čeho třeba pro týdenní táboření družiny. Výživa, zdravotnické příkazy vůbec.
15. Vázání uzlů vůbec.
16. Nástroje po domácku potřebné, jejich užívání (prakticky), vzájemná náhrada některých.
17. První pomoc vůbec. Zachraňování.
18. Čtyři hry na výcvik v pozorování, usuzování, tři tělocvičné.
19. Plování (určitá míra vytrvalosti), viz prvotřídní zkoušky.
20. Způsoby, kterak nacvičovati běh na krátké a dlouhé vzdálenosti, skok do dálky a výšky, šplh na laně, zvedání a nošení druha a vrh kamenem nebo koulí, plování.


1) E. J. Roubal: Zkoušky rádců a vůdců skautských - Junák, roč. II. - 19l6, str. 73.


21. Podrobná znalost skautského tělocviku prakticky a teoreticky.
22. Junák ve společnosti. Ctnosti a povinnosti junáka ("Základy" str. 569 - 636).
23. Znalost aspoň pěti písní pochodových. Nemá-li zkoušený hudební sluch, znaje aspoň celý text oněch písní.
Zkoušky rádcovské konají se před zkušebním sborem, složeným ze tří vůdců oddílových, jimž předsedá vrchní vůdce. Tři z otázek musí zkoušený vypracovati písemně. Práce stručná a obsažná má nárok na příznivější posudek. Při každém rozhodování mají členové zkušebního sboru po jednom hlase, předsedající má hlasy dva a hlasuje poslední. K uznání způsobilosti stačí prostá většina hlasů zkušebního sboru.
Sbor pořídí o zkoušce zápis, který obsahuje hlavní otázky dané a klasifikaci odpovědí. Zápis píše se hned při zkoušce do knížky k tomu určené, která uloží se v archívu spolkovém. Zkouší-li se venku, zapisuje se do ní inkoustovou tužkou a písmo učiní se trvalejším vložením navlhčeného pijavého papíru.
Vrcholné kvalifikace junácké bylo možno dosáhnout složením vůdcovské zkoušky. Až do roku 1916 nebyla vůdcovská zkouška podmínkou vedení oddílu; vždyť do té doby nebylo ani dostatek zkušeností a vítán byl každý, kdo měl o junáctví zájem. Teprve neúspěch několika prázdninových táborů v roce 1915 přiměl vedení spolku JČS k tomu, že byla stanovena zásada, že junácký oddíl může nadále vésti jen dospělý a plně kvalifikovaný vůdce, čímž byla nastolena otázka, co má být předmětem vůdcovské zkoušky a jaký má být její rozsah. Skupina nejzkušenějších pracovníků - A. B. Svojsík, Em. Roubal, Jan Novák a Vašek Jelen se pokusila vypracovat návrh příslušných požadavků, který byl pak schválen v tomto znění 1):

Rozsah zkoušek vůdcovských
Zkoušky vůdcovské vztahují se na tyto předměty:
1. Podstata skautingu.
2. Vedení oddílu ideové, skautská administrativa.
3. Zkoušky skautské a provádění jich.
4. Ukázka výkladu některého článku skautského zákona.
5. Junácké ctnosti a povinnosti. "Základy", str. 595-640.
Dokonalá znalost těchto stati ze "Základů":
6. Do přírody, stať Pokyny vůd., na str. 146 a 147.
7. Orientace, stať Pok. vůd., na str.178-180.
8. Signalizování, stať Pok. vůd., na str. 207-208.
9. Pozorování, stať Pok. vůd., na str. 261 - 263.


1) Zkoušky rádců a vůdců skautských. Rozsah zkoušek vůdcovských - Junák, roč. II. - 1916, str. 74.


10. Stopování, stať Pok. vůd., na str. 279-280.
11. Usuzování, stať Pok. vůd., na str. 293-295.
12. Táboření: I. všeobecná část, celé na str. 313-343 - III. (Stavby a jiné práce v táboře) celé, na str. 436 až 441.
13. První pomoc, celé na str. 473 - 521.
14. Tělocvik, celé na str. 548-566 a "Den v táboře junáků" na str. 9-20.
15. Stati: Rodina. Škola. Národ., na str. 653-660.
16. Základ organizace, na str. 672-699.
17. Dle mapy 1 : 75 000 načrtnouti profil krajiny mezi dvěma místy 8 km vzdálenými.
18. Signalizování Morseovými značkami i semaforovými všemi způsoby; vhodné přizpůsobení pomůcek za daných poměrů.
19. Užívání botanického nebo zoologického klíče k určení přírodnin.
20. Cviky lehkoatletické.
21. Hry, jimiž se cvičí junáci v pozorování, usuzování, krytí, plížení.
22. Kterak nacvičiti tři dané hry různých oborů.
23. Způsoby bydlení v přírodě vůbec.
24. Zdravotnictví táborové. Kterak cvičiti hochy v první pomoci, v zachraňování.
25. Znalost povah dětských a jinošských.

O připuštění ke zkouškám vůdcovským rozhoduje se zdarem složená zkouška rádcovská. Předmět, který je obsažen v programu zkoušky rádcovské i vůdcovské, nezkouší se podruhé stejným způsobem.
Zkoušky skládají se ústně i písemně (písemně tři otázky) před vrchním vůdcem a třemi nejstaršími a nejzkušenějšími vůdci oddílovými, kteří k tomu první schůzí sborovou po schůzi výroční konanou byli určeni. Místa uprázdněná během roku doplňují se usnesením schůze vůdcovského sboru, když se mají zkoušky konati.
Zkušební sbor rozhoduje a vede o zkouškách zápis jako při zkouškách rádcovských.
Se zdarem složená zkouška opravňuje k nošení vůdcovských odznaků.
O svěření oddílu rozhoduje se dle stanov spolkových.
Bylo nehynoucí zásluhou propagátorů skautingu u nás a prvních skautských vůdců s pedagogickou profesí, že položili již v roce 1916 základy uceleného systému mimoškolní junácké výchovy, která obsáhla zhruba věkové rozpětí od 10. do 20. roku a která byla úspěšně rozvíjena zejména po roce 1918 v samostatné Československé republice.

Odborné zkoušky
Když Svojsík seznamoval na jaře r. 1912 českou veřejnost se základy skautské organizace v Anglii a uváděl, že "každý skaut hledí, aby v některém oboru prací prokázal dostatečné schopnosti a dosáhl čestného odznaku toho oboru" 1), neopomenul dodat, že "pro naše poměry jest celý tento systém odznaků a vyznamenávání mládeže neobvyklým". Domnívám se, že nevěřil v možnost jejich zavádění u nás. A zatím neuplynula ani dvě léta praktické činnosti českých junáků a již se ukazovalo, že junácká výchovná stezka v té podobě, jak byla shora vylíčena, nedávala dostatek příležitosti k uplatnění individuálních zájmů junáků a že představovala svou mravní složkou jen kořenový systém a stupni zdatnosti pouze holý kmen stromu. Teprve soustava postupně zaváděných odborných zkoušek (dále jen "odborek"), navazujících na základní stupně junácké zdatnosti, vytvářela bohatou korunu stromu junácké výchovy, obohacovala činnost jedinců a přispívala k jejich plné seberealizaci (příloha 47).
S prvou zmínkou o zkouškách odbornosti se setkáváme 29. prosince 1914, kdy se přihlásilo k průkazu zdatnosti v plování a zachraňování 13 pražských skautů. Dočítáme se 2), že za vedení prof. Svojsíka "bylo zkoušeným předvésti plování na prsou, na zádech nebo na boku, plování pod vodou, vynášení předmětů ze dna, různé druhy skoků do vody, zachraňování tonoucích, ochrana proti chvatům tonoucího, házení záchranných pasů a používání jich a zachraňování v šatech. S praktickou zkouškou souvisela zkouška teoretická o první pomoci při tonutí, proboření se na ledě, zavádění umělého dýchání apod."
I když tehdejší sbor pražských vůdců, který určoval podmínky této zkoušky, nepřihlédl k věku ani k tělesné vyspělosti junáků a neurčil také žádné časové limity, je nutno uznat, že požadavky zkoušky byly na tehdejší dobu náročné. Náročnost však neodrazovala od jejich plnění, a tak 15. února 1915 ucházelo se o tuto odborku dalších 13 junáku. 3)
Odborkou v plování a zachraňování byl vzbuzen zájem skautů i o jiné obory činnosti. A tak spolek JČS musel vydat oznámení, že "odborné zkoušky pro ty, kdož v některém oboru prací dosáhli hlubších vědomostí a značnějších schopností, budou zavedeny v nejbližší době. Skládati se budou před vůdcem, vyslaným sborem vůdcovským a přizvaným odborníkem. Přihlášky s udáním příslušných oborů prací, úplné adresy a volného času, řízeny buďtež na kancelář JČS" 4).
A jak zájem skutečně rostl, tak přinášel časopis Junák zprávy o složených zkouškách z cyklistiky, kuchařství, kamnářství, jízdy na lyžích, z veslování, šití, knihařství i z táboření. Jak obtížné byly některé z nich, uvádí přílohy 48a, 48b, 48c.


1) A. B. Svojsík: Základy junáctví - Praha 1912, str. 685.
2) Poslední zkoušky pražských junáků z plování a zachraňování - Junák, roč. I. - 1915, str. 16.
3) V. Jelen: Hlídka sportovní - Junák, roč. I. - 1915, str. 38.M
4) Odborné zkoušky - Junák, roč. I. - 1915, str. 38.


Častější provádění týchž odborek vedlo zákonitě k revizi jejich podmínek a k upřesnění požadavků i bodování, jak můžeme zjistit např. u odborky z plování a zachraňování, srovnáním shora uvedené osnovy z r. 1914 s osnovou z roku 1917 v příloze 48c.
Že úspěšné vykonání zkoušky opravňovalo i u nás k nošení příslušného odborného odznaku, to se dovídáme ze zprávy v "Junáku", roč. III. - 1917, str.16. Jak tyto odznaky vypadaly in natura sice nevíme, ale popis říká, že to "byla kolečka o průměru 3 cm s příslušným obrazem, vyšitá červenou nití na rukávech košile".1)
Jak život později potvrdil, pomohly skautské odborky nejednomu junáku i k šťastné volbě budoucího povolání, čímž se zpětně potvrdila účelnost jejich zařazení do komplexu junácké výchovy.
Oddíly se zájmovou činností
Některé dobře vedené pražské oddíly junáků nacházely dost času, aby se většina jejich členů mohla věnovat i zájmové činnosti, a co bylo podivuhodné, činnosti téhož druhu. Pod patronací čelního představitele sportu, br. Rösslera-Ořovského, vznikaly junácké oddíly s výcvikem vodáckým a lyžařským, br. E. Štorch (pseudonymem Sachem) shromaždoval kolem sebe junáky se zájmem o archeologii, Ing. Jar. Štych z Prahy zakládal "Vědecký" oddíl skautský, zaměřený na odborné přírodovědecké kursy, astronomická pozorování, měření v přírodě, geologii a přírodopisné exkurze.
Největší zájem byl však o činnost sportovní, která hrozila překrýt v oddílech základní skautskou výchovu, takže vůdcovský sbor musel dokonce vydat zvláštní směrnici 2), v níž nedoporučuje nemírnou sportovní činnost a nabádá "k zachování skautského svérázu a postoji na vlastních nohou".
I když se v raném období junáctví a zejména ve válečné atmosféře let 1914 - 1918 tyto specializované oddíly ještě plně neprosadily, signalizovaly přece jen jistý vývojový směr a nenechávaly nikoho na pochybách, že junácká stezka budoucnosti bude muset počítat i s nimi.
Krojový předpis
V počátcích junáctví, kdy se očekávalo, že bude pouze hnutím, které ovlivní příznivě školní i spolkovou výchovu dětí a mládeže, o zvláštním skautském kroji se nemluvilo. Předpokládalo se totiž, že si otázku kroje vyřeší jednotlivé spolky samostatně. Pokud by šlo o skauting na školách, soudil A.B.S., že "kdyby ukázala se při životě v táboře potřeba stejnokroje, nebudou nadřízené úřady školské činiti potíže, neboť nové osnovy tělocvičné doporučují nošení zvláštního cvičebního stejnokroje". 3) Svojsík ve svých ZJ popisuje proto pouze oblek anglických skautů a poznamenává,


1) Neander (Jaroslav Novák): Junácká příručka - Praha 1917, str. 3.
2) J. Kouba: Poměr oddílů skautských k sportovním klubům a jiným spolkům - Junák, roč. III. - 19l7, str. 147.
3) A. B. Svojsík: Základy junáctví, str. 680.


že "bude-li zaváděn oblek pro naše junáky, zajisté dá se vhodně spojiti národní ráz jeho s praktičností obleku anglického" 1). Sám byl však přesvědčen jak o účelnosti stejnokroje, tak o "jeho vlivu na jednání a chování se hocha na veřejnosti, který také vysoko se cení". Ostatně i jeho suché konstatování, že kdekoliv ujalo se hnutí skautské, všude zaveden byl pro hochy jednoduchý stejnokroj", dávalo tušit, že A.B.S. byl příznivě nakloněn zavedení junáckého kroje i u nás.
Stalo se tak ihned po založení skautského odboru ve SČSPTVM. Tak v Seifertově - Maixnerově příručce z roku 1913 čteme poprvé tento popis kroje".
"Stejnokroj skautský pořízený dle vzoru anglického všude zavádějme pro jeho láci a praktičnost. Stojí asi 18 K (mimo boty a svrchník). Tvoří jej:
1. Klobouk barvy khaki, s plochou střechou, řemínkem kolem a řemínkem pod bradu;
2. Vázanka - každý sbor má určitou barvu. Nosí se volně svázaná na hrdle a též na koncích;
3. Košile modrá, khaki, zelená nebo šedá, se dvěma kapsičkami zapínatelnými na knoflík, nebo sweater v zimě;
4. Kalhoty krátké jen ke kolenům, také barvy khaki;
5. Pas z hnědé kůže s kovovou přezkou, koženou taštičkou a sekerou;
6. Punčochy tmavé nebo khaki, obyčejné s ozdobným hořejškem a s podvazky zelenými. Pod kolenem jsou přehnuty dolů;
7. Boty nebo střevíce hnědé nebo černé;
8. Hůl, na níž jsou naznačeny decimetry a centimetry;
9. Vak (ruksak) barvy šedé dle čety;
10. Nárameníky, barvy dle čety;
11. Lano dlouhé 2 metry;
12. Píšťala a nůž na šňůrách;
13. Svrchník;
Seifert, toužící stále oprostit se co nejvíce od baden-powellovského vzoru, poznamenává u krojového předpisu, že "bude-li možno zhotovit za ty peníze oblek český, který by spojoval praktičnost anglického stejnokroje s národním naším krojem, bude to jistě každému vítáno".2)
Oficiální vyobrazení kroje v té době neexistovalo a já, přiznávám, jsem je viděl poprvé na zadních stránkách I. roč. Junáka v inzertní části firmy J. Novák, Praha, Vodičkova 34, která byla snad jediným dodavatelem nejen krojů, ale i ostatní výzbroje a výstroje. Pokud vím, úplný skautský kroj mělo pouze několik pražských junáků z dobře situovaných rodin. Ostatní měli pouze některé jeho části. A jak se


1) Tamtéž, str. 688.
2) Miloš Seifert a Miloš Maixner: Kapesní knížka českých junáků - Beroun - Praha 1913, str. 12.


prodlužovala válka, ubývalo jich, až zůstala pro nás, nemajetné, jedině skautská hůl, kterou jsme si uřízli z lísky, trochu vyrovnali a okovali.
Poslední válečný krojový předpis z roku 1917 1) vykazoval proti předešlému jen nepatrné změny a tlumočil spíše přání, jak by český junák měl vypadat, až bude konec války, dostatek materiálu a hlavně peněz. Takový ideálně krojovaný junák, jak ho ztvárnil podle skutečného živého modelu 2) sochař A. M. Kroupa (příloha 49), měl mít" "hnědý mexikánský klobouk, zelenou košili, šátek na krk, kožený pás s kovovou přezkou a odznakem, šedivé manchestrové kalhoty, nad koleny volné, v zimě takový též kabát, hnědé nebo zelené holeně, pod koleny přehnuté, šněrovací boty a dlouhou pláštěnku".
Z ostatních potřeb se ke kroji počítal nůž a píšťalka, bambusová hůl dlouhá asi 150 cm, která sloužila též za žerď družinové vlajky a za tyč k jehlancovému stanu rakouské armády místo pušky s bajonetem, a velmi často i malá sekyrka v koženém pouzdře, připevněná k pasu.
B) Vzdělávání vůdců a junáků
S poznáním, že junáctví - má-li býti účinné a pokrokové - musí být otevřeným výchovným systémem, řešilo vedení JČS i otázku permanentního vzdělávání vůdcovského sboru. Bylo dvojí: odborně junácké a všeobecné.
O rozšiřování junácké kvalifikace se staral výlučně vůdcovský sbor, který zařazoval do programu svých pravidelných porad jak otázky technického skautingu, tak referáty na témata teoretická.
Vůdcům ovládajícím cizí jazyky, byla k dispozici poměrně bohatá literatura, z níž čerpal A.B.S. již při psaní ZJ 3), z které se překládaly vybrané kapitoly a diskutovalo se o nich. Na schůzích se také vyměňovaly názory a zkušenosti z oddílové praxe. A konečně, málo početný kolektiv zvlášť úspěšných vůdců - uváděla se jména A. B. Svojsík, Jaroslav Novák, Jan Novák, JUC. M. Vejborný, "Štěpán" Josef Kouba, Vašek Jelen aj. - pořádal zvláštní vůdcovské kursy, zaměřené především k získání vůdcovské kvalifikace. Do jejich oddílů bývali také přidělování kandidáti vůdcovství, aby získali požadovanou praxi.
Uvedl jsem již, že předstupněm vůdcovství bývalo družinové rádcovství. Získat kvalifikaci rádce nebylo tak snadné. Kromě úspěšného složení příslušné zkoušky byla požadována též účast na rádcovských kursech, které pořádal sbor vůdců zpravidla dvakrát do roka a jehož vedením bývali pověřováni jeho spolehliví a zkušení členové.
Vysoce nutno ocenit péči výboru JČS o neustálé rozšiřování všeobecného vzdělání junáckých vedoucích, jejich zástupců a starších rádců. Pro tento účel bývali získáváni


1) Neander: Junácká příručka - Vydal V. odd. spolku JČS, Praha l917.
2) Byl jím pozdější nositel Řádu stříbrného vlka br. Bohuslav Bursík.
3) A. B. Svojsík: Základy junáctví - Praha 1912, str. 710.


vysoce kvalifikovaní odborníci jak z profesorských kruhů univerzity a techniky, tak spisovatelé, cestovatelé, umělci, archiváři aj. Přednášky, téměř pravidelné, přístupné i veřejnosti, bývaly konány zpravidla v sobotu v městském přednáškovém sále ve Vladislavově ulici a v převážném počtu případů byly doprovázeny projekcemi diapozitivů nebo názornými pomůckami.
Pokud se dala zjistit ve válečných ročnících časopisu Junák témata přednášek, uvedl jsem je v příloze 50. Bylo jich však pravděpodobně mnohem více. Slouží ke cti JČS, že v tehdejší dusné atmosféře přispíval touto činností k posilování české národní hrdosti.
Jinak nutno ještě dodat, že řada vůdců a starších junáků absolvovala také přednášky pořádané Osvětovým svazem, z nichž nejvýznačnější byly cykly 20 přednášek prof. Jiřího V. Klímy o vychovatelství a 4 přednášky univ. prof. MUDr. K. Weignera o tělesné výchově.
Zmínil jsem se již jinde, že členy spolku JČS, a tím i vůdci oddílů byli v té době většinou pedagogové z povolání nebo vysokoškolští studenti a že junáctví prožívali téměř výlučně středoškoláci. Tím chci říci, že všichni pečovali z vlastní iniciativy o nejširší sebevzdělání, jemuž měla napomáhat jak nově zřizovaná spolková knihovna 1), tak výhledově plánovaná čítárna, obě určené především "k prohloubení teoretického vzdělání vůdců a rádců".
V odstupu plných šedesáti let hledám marně motivaci, která inspirovala prvé mladé kandidáty vůdcovství, vyšlé již z junáckých řad k tomu, že se ve válečných poměrech, v době velké bídy sociální i mravní a národního útisku podrobili téměř do jednoho předepsaným vůdcovským zkouškám, aby mohli ve službě mládeži věnovat zdarma národu a užší vlasti stovky hodin svého volného času. Pro trvalý příklad generacím mladším uvádím jejich jména: JUC. A. Sigmund, Josef Filip - "Starý", Ladislav Filip - "Brácha", J. Malkovský. Vil. Röschenthaler, Sofie Foučková, Emilie ("Milka") Mildschützová (Milčicová), Vlasta Štěpánová (provdaná Koseová), MUC. Vl. Müller a Vl. Podobský.2)
C) Válečné prázdninové tábory
Ve válečném roce 1915 se zdálo, že budou vyhlídky na prázdninové táboření prabídné. Důvodů bylo několik. Především nutno uvést, že téměř všichni vůdcové oddílů byli povoláni na vojnu a že ti, kdo nastoupili na jejich místa, neměli dostatek táborových ani organizačních zkušeností. Oddíly neměly také potřebný táborový inventář, zejména stany, které v té době nebyly již ve volném prodeji a s výpomocí armád se nedalo počítat. Byly zpřísněny předpisy o vstupu do lesů a zakázán sběr


1) Výzva k přátelům a příznivcům našeho spolku, též k junákům - Junák, roč. IV - 1918, str.111.
2) Junák - roč. II. - 1916, str. 111, roč. III. - 1917, str. 79, 127.


lesních plodin a chrastí. A v neposlední řadě také opatřování potravin bylo spojeno s nemalými obtížemi.
Vedení spolku JČS váhalo dát pokyn k intenzivní přípravě táborů a kladlo sobě i oddílům otázku, zveřejněnou i v Junáku 1): "Co učiníme letos po ukončení školního roku?"
Jeden z návrhů počítal s vybudováním několika menších stálých táborů nedaleko Prahy, v nichž by se junáci střídali pod vedením starších rádců a za dozoru A.B.S. Uvažovalo se i o rozšíření počtu putovních táborů s nocováním pod střechou a s vydatnou pomocí při polních pracích, čímž by se čelilo jak nedostatku stanů, tak zásobovacím obtížím.
Bratr Ladislav Filip (Brácha) z 2. pražského oddílu se dokonce domníval, že za situace, "kdy tisíce našich bratří hledí v prvních řadách smrti v tvář, kdy chudina do úpadu pracuje o kůrku chleba, musí si skauti položit otázku, jak se nejlépe uplatnit ve prospěch trpících a hladovějících". A sám navrhoval zřídit prázdninový tábor u malé vesničky, pomáhat na poli ze všech sil a vařit v táboře nejen pro táborníky, ale i pro místní chudinu, zejména pro děti.
Skutečnost však byla taková, že na velmi naléhavá doporučení starosty spolku JČS, MUDr. Čeňka Kliky, motivovaná obavami ze zhoršujícího se zdravotního stavu mládeže, bylo uspořádáno - pokud se dalo zjistit - celkem asi 8 táborů vesměs úspěšných. (Příloha I. Táborové deníky)
V roce 1916 se podmínky pro táboření sice ještě zhoršily, ale touha chlapců dostat se do přírody a odreagovat si depresivní stavy, které přinášela válečná doba, byla tak silná, že podle výroční zprávy spolku JČS 2) provedlo prázdninové táboření dokonce asi 14 oddílů (příloha 51). Poněvadž za podstatně zhoršené zásobovací situace bylo opatřování potravin v místech táboření obtížné, vezli si tábořící značnou část potravin z domova a zbytek získávali na místě, jako odměnu za vytrvalou a vydatnou pomoc na polích a v lesích.
Že tábory byly ve svém celku opět úspěšné, dokládá i citovaná zpráva, z níž vyjímáme: "Kdo sledoval dobře vedené tábory naše a jejich život a uváží, co práce stálo je vypraviti a v těžkých dobách nynějších je řádně opatřiti, neupře jim plné chvály a můžeme být přesvědčeni, že předčí již nyní v mnohém ohledu vše, co se v té věci děje v cizině a že staly se již podobným institucím cizím vzorem".
Do historie skautingu se dostal zejména tohoroční Svojsíkův tábor u Lipnice, jehož se účastnil Jirka Wolker, student prostějovského gymnázia. V jeho zevrubně psaném deníku 3) je zachyceno téměř vše o výstavbě tábora, o životě v něm, o bohaté


1) Junák, roč. I. - 1915, str. 52. a 67.
2) (Svojsík): Junáctví v roce 1916 - Z výroční zprávy spolku Junák - Český skaut za rok 1916 - Junák, roč. III. - 1917, str. 104.
3) Táborový deník šestnáctiletého skauta Jiřího Wolkera - Nakladatel Václav Petr, Praha l928 - (příloha 52)


činnosti tábořících, o skládání zkoušek zdatnosti i o povahových rysech mnohých junáků.
Z dochovaného Svojsíkova dopisu (příloha 53) se dovídáme, že tábořící zaplatili za pobyt nejméně 60 K v hotovosti a 3 kg mouky a 2 kg cukru v naturáliích. Byl to na tehdejší poměry náklad vysoký, zvážíme-li, že např. já sám jsem si vydělal při celodenním trvalém zaměstnání jako praktikant v korespondenční a expediční kanceláři firmy F. a J. Kovařík v Prostějově 25 korun měsíčně. Nedivil jsem se proto pranic, že se i nadále ozývaly hlasy, že prázdninové táboření je jen pro zámožné.
V blízkosti Svojsíkova tábořiště byl později zbudován kamenný Wolkerův památník, který tam stojí dodnes (příloha 54).
Zcela neznámé a v příloze I. (Táborové deníky) poprvé zveřejněné jsou táborové deníky Vlast. Vrtiše a Ant. Novotného z prázdninového tábora XVI. pražského oddílu JČS, pořádaného v červenci 1916 v Potštýně. Jsou sice stručnější než deník Wolkerův, také nikoliv tak stylisticky upravené, ale o to cennější, že dávají nahlédnout do tvrdých podmínek, v nichž se tábor konal, a umožňují srovnání s táborem Svojsíkovým, který byl svým způsobem exkluzívní.
Slýchával jsem, že spolek JČS uděloval nemajetným junákům peněžní podporu na tábor. Jsem rád, že jsem o tom získal doklad v táborovém vyúčtování XVI. odd., (příloha 55) z něhož je též zřejmo, že junáci v oddílech rozuměli dobře skautskému bratrství a brali s sebou do tábora chudé spolubratry zcela zdarma.
Byl-li v roce 1916 nedostatek potravin, pak v roce 1917 byl již opravdový hlad. Vzpomínám, že jsme žili převážně na bramborách, bobech, kukuřici, kroupách, občas byl jídelní lístek zpestřen kouskem nevoňavé sušené tresky, velmi vzácně koninou. Sladili jsme černým sirupem vyrobeným domácky z cukrové řepy. Popíjeli od rána do večera černou kávu, uvařenou z cikorky, pomletých žaludů a bukvic nebo z praženého zrní, posbíraného na poli. Chodili jsme převážně bosi a jen do školy a do kostela v dřevácích. Nosili jsme kdejaké polátané kusy oděvu. Já jsem měl tu velkou výhodu, že jsem získal od táty, který byl nějaký čas přidělen jako voják do krejčovské dílny, vojenskou blůzu, v níž jsem pak chodil jak na reálce, tak po válce i na univerzitě.
A bylo-li zle nám, mimopražským, oč horší to bylo v Praze! Situaci tamní chudiny líčí úryvek z úřední zprávy pražských lékařů (příloha 77) a pokud šlo o pražské skauty, konstatoval A.B.S., "že poslední doba zhoršila poměry ještě dále: vidíme strádati hochy chudší ve vlastních řadách a kolem bezpočet mládeže, jejíž zdraví i výchova je ohrožena".
Tolik jsem chtěl říci úvodem aby bylo pochopeno, že podmínky pro táboření byly v r. 1917 krajně nepříznivé.
A přece se tábořilo! Zpráva o činnosti spolku za rok 1917 1) uvádí, že z 15 oddílů chlapeckých a 2 dívčích, které byly v Praze na počátku roku, "větší podniky v době prázdnin, hlavně stálé tábory prázdninové, provedlo 14 oddílů". Jak to bylo možné?
Tak především nutno pochválit výbor JČS za rozumné rozhodnutí, že s charitativní činností nutno začít ve spolku samém a že je třeba učinit vše, aby se nemajetní pražští junáci dostali alespoň z velkoměsta ven, na slunce, do lesů a k vodě. To byl ale úkol, který přesahoval zejména finanční možnosti spolku, a proto byla z iniciativy A.B.S. poprvé vyzvána veřejnost, aby kromě podpory morální poskytla junákům i hmotnou pomoc nejlépe tím, "že se přihlásí za členy našeho spolku nebo peněžitými příspěvky fondu pro chudé studenty, z něhož byl by jim umožněn prázdninový pobyt v táborech junáckých, v této nejlepší a všestranné škole života".2) Jaký byl celkový úspěch této akce, nelze dnes zjistit, ale žijící účastníci dosvědčují, že stipendia byla přiznána mnohým potřebným junákům.
Problém opatřování potravin byl sice velmi svízelný, ale předběžný průzkum přece jen ukázal, že za stavu, kdy venkov trpěl katastrofálním nedostatkem pracovních sil, lze tábořícím oddílům zajistit za tolik potřebnou výpomoc při žních alespoň plnou denní stravu.
Nepodařilo se mi vypátrat, do kterých míst byly vysílány oddíly za prací, ale z ústního podání je známo, že junáci dostávali všude ještě "na přilepšenou" i něco chleba, mléka, vajec a mouky, takže nejen že nehladověli, ale zlepšili v průměru i svoji tělesnou váhu.
Pro čtenáře z junáckých řad chci poznamenat, že v roce 1917 tábořil Jirka Wolker opět se Svojsíkem pod Lipnicí a že i na tomto táboře psal svůj táborový deník. Ale tentokráte jej nepsal pro svoji maminku, nýbrž pro svoji velkou lásku, moji spolužačku M. H. Deník jsem sice pročetl, ale věren slovu, danému jeho majitelce, neprozradím z obsahu nic, i když by mnohé bylo pro historii junáctví velmi cenné.
Co říci o prázdninovém táboření v posledním válečném roce? Rakousko-Uhersko, zcela vyčerpané dlouhou válkou a velmi tísněné spojenci, povolávalo do vojenské služby poslední zálohy, mezi nimi i studenty sotva l8leté, čímž ztrácela řada pražských i venkovských oddílů své mladé vedoucí, takže jejich činnost ochabovala a u některých ustala vůbec.
Navíc, v období kolem prázdnin, začala se rozšiřovat epidemie španělské spavé chřipky, která si vybírala krutou daň zejména v řadách hladovějících a tělesně oslabené mládeže. Na jedné schůzi pražských vůdců oznamoval Svojsík, že podle hlášení, která obdržel, zemřelo v Praze i jinde během 14 dní 18 skautů a 12 skautek!3)


1) A. B. Svojsík: Spolek Junák - Český skaut v roce 1917 - Junák, roč. VI. - l918, str. 70.
2) Velikonoční společná schůze vůdců skautských - Junák, roč. III. - l917, str. 137.
3) Vzpomínky Ferdinanda Schlögela - Merzina, jednoho z nejstarších skautů. - (ARP, str. 8).


Kusé zprávy a záznamy z té doby prozrazují, že junáci nemohli chodit do přírody, poněvadž neměli obuv ani vhodný oděv a mnozí neměli ani možnost vzít si na cestu krajíc suchého chleba.
Táboření v roce 1918 nebylo jistě nijak intenzívní a časopis Junák nepřináší o něm téměř žádné zprávy, i když zasvěcenci vědí, že tábořil se svým oddílem nejen Svojsík, ale i nemnozí jiní 1). Bude úkolem junáckých historiků, aby toto temné období prázdnin 1918 osvětlili.
Členové naší junácké družiny v Prostějově konali v tu dobu kratší putovní tábory a vydělávali si na stravu jako výpomocní průvodci v Sloupsko - šošůvských jeskyních Moravského krasu.
D) Junácké sjezdy a slavnosti
Stanovy spolku JČS, hlava III., čl. 4
"Na podporu své činnosti je spolek oprávněn pořádati sjezdy junácké a slavnosti."
Sjezdem tu chci rozumět podnik, který pořádali junáci pro sebe, pro svoji radost a potěšení ze setkání a vzájemného poznání, podnik, na němž mohli předvést svým junáckým bratřím něco ze svých znalostí a dovedností, případně změřit své síly s ostatními. S účastí veřejnosti se při nich nepočítalo.
Slavnost, ta mívala dvojí poslání. Směrem do hnutí měla vždy ráz malého oblastního sjezdu, směrem k veřejnosti sledovala cíle propagační. Byl při ní vítán i úspěch finanční, který sloužil k podpoře junácké činnosti. Tím se lišil tento druh slavnosti od jiných, třeba okázalejších podniků, pořádaných výlučně ve prospěch dobročinných účelů.
Každý sjezd a každá slavnost bývá spojena s jistým vydáním pro jeho účastníky, ať je to jízdné, doplnění výstroje a výzbroje, či zvýšené náklady na stravování. Poněvadž chudiny bývalo mezi skauty odjakživa více, než těch lépe situovaných, pochopíme snadno, že sjezdů a slavností nemohlo být mnoho. A že jich bylo v údobí 1914-1918 pouze po jednom, toho byla příčina válka se všemi průvodními zjevy.
Sjezd pražského junáctva, o němž se mluvilo ještě po válce, byl konán 21. května 1916 v oboře Hvězda. Byl to první podnik toho druhu a účastnilo se ho 16 oddílů chlapeckých a 2 oddíly dívčí s celkovým počtem 305 osob včetně vůdcovského


1) Jak kruté byly tehdejší poměry vysvitne z této zprávy jednoho z dosud žijících junáckých vedoucích tábora: O prázdninách roku 1918 tábořilo pod Županovicemi asi 20 skautek VI. odd. a Psohlavců, vedle 15 členů tábora VI. chlapeckého pražského oddílu - kromě vedoucích, vesměs děti pod 14 let. Vzdor každodenní práci při žních, jež vynesla kromě oběda pracujícím 50 kg žita pro celý tábor, bylo jednoho večera zjištěno že vše, co máme v zásobním stanu, byly 4 balíčky cikorky a 3 svíčky. Ráno budou děti žádat snídani. Smím prozradit řešení? Když jsme nemohli ve vesnici získat brambory ani za tabák, tehdy ceněný víc než zlato vydali se po večeři 4 vedoucí s tlumokem a polním rýčkem do brambořiště. Ráno dostalo každé dítě k černé hořké vodě dva brambory. Byl to pro nás nejtěžší mravní boj.


sboru. Organizaci sjezdu měli na starosti bratři Josef Rössler - Ořovský mladší (syn) a Josef Filip (skautským jménem Starý), kteří mu vtiskli sportovně junácký ráz.
Sjezd byl zahájen přehlídkou všeho junáctva, kterou provedl vrchní vůdce A.B.S. za účasti "celého nynějšího vůdcovského sboru spolku Junák-Český skaut"1), načež následoval pestrý program, v němž se střídaly oddíly jednak samostatně, jednak v soutěži mezi sebou. Z publikované zprávy se dovídáme 2), že oddíly předváděly různá denní cvičení, signalizaci semaforem, stavby stanů, první pomoc (ošetřování, obvazování a nošení zraněných), vrh koulí, oštěpem a diskem, různé druhy her. Nechyběl ani zpěv a tanec (odzemek).
Podle úsudku účastníků byl sjezd velmi zdařilý a přispěl zejména k posílení sebedůvěry mládeže i vůdců nepočetného junáckého hnutí.
Pokud je známo, z mimopražských oddílů vyslalo dvojčlennou delegaci pouze středisko čáslavské, které připravovalo veřejné skautské vystoupení.
Došlo k tomu o letnicích 1916. Byla to rovněž jediná slavnost, která se pořádala mimo Prahu. O jejím průběhu se zmiňuji v stručné historii skautského odboru v Čáslavi (viz str. 200).
E) Junáci ve službách lidskosti
Obětavá služba bližním, uložená junákům jak jejich zákonem, tak slibem, je jedním ze základních pilířů junácké etiky. Nikdo z nás, členů velké skautské rodiny, se jí nemůže a také nesmí vyhnout. Humanitě sloužili již první skauti v období 1911-1914 a byli by jí sloužili z vlastní iniciativy též za války, pokud by byli mohli rozhodovat svobodně o jednotlivých případech. Skutečnost však byla o to horší, že vedení spolku JČS bylo k takovým službám vyzváno dokonce úředně. Poněvadž nebylo možno odmítnout, již proto ne, že spolupráci s úřady přislíbily i jiné národní organizace, bylo nutno počítat i s účastí na akcích, které nebyly jednoznačně kladné. Mám na mysli např. péči o raněné vojáky, která posuzována sama o sobě, byla jistě chvályhodná, ale její důsledky, t. j. urychlení jejich uzdravení, dřívější návrat na frontu, a tím i posílení obranyschopnosti Rakousko-Uherska, byly z českého národního hlediska krajně nežádoucí. Jak tedy hodnotit takové služby?
Vedení spolku JČS, snad proto, že v jeho čele byl lékař a ve výboru filozofové, pedagogové, a nikoliv politikové, hodnotilo je kladně a nebránilo se jim.
Humanitní služby junáků, o nichž přináší zprávy téměř každé číslo časopisu Junák v období 1914-1918, byly v podstatě trojího druhu a zahrnovaly a) výpomoc při podnicích pořádaných jinými organizacemi, b) spoluúčast na podnicích, jichž byl spolek JČS spolupořadatelem, a konečně c) plnou angažovanost na vlastních podnicích, za něž nesl odpovědnost JČS.


1) "Skupina vůdců při přehlídce skautů ve Hvězdě" je vyobrazena v Junák, roč. II. - 1916, str. 109.
2) E. J. Roubal: Náš den - Junák, roč. II.- 1916, str. 104.


a) Do podniků prvé kategorie patřily zejména mnohokráte opakované pouliční a domovní sbírky peněz, šatstva i potravin nebo prodej různých obětin, květin, jetelových čtyřlístků apod. ve prospěch vdov a sirotků po padlých pražských vojínech, ve prospěch osleplých nebo nervově chorých vojáků, případně vojínů vracejících se z bojiště, jindy zase ve prospěch chudých studentů, strádajících výtvarníků, literátů a žurnalistů, nebo Okresní pomocné úřadovny válečné, Penzijního fondu českých žurnalistů, České dětské nemocnice, České zemské komise pro ochranu dětí, Červeného kříže atd.
Pro tyto a podobné účely se pořádaly také nejrůznější podniky, jako sportovní utkání, garden party, Obětní dny, prohlídka královského hradu, dobročinné koncerty v různých pražských zahradách, v Královské oboře, v Obecním domě, v Rudolfínu, divadelní představení, různé bazary, společenské čaje v sálech i pod kvetoucími stromy, jejichž pořadateli byly Červený kříž, Klub českých turistů, Český Yacht klub, Sdružení dam, Pražská municipalita aj.
Při těchto příležitostech se osvědčovali junáci jako uvaděči, strážci pořádku a bezpečnosti, jako hlídky první pomoci, spojaři a organizátoři všech potřebných služeb.
b) Výbor spolku JČS byl spolupořadatelem několika podniků, při nichž vystupovali junáci buď samostatnou částí programu nebo samostatnými úkoly v rámci celonárodních akcí.
Kromě velkolepé Garden party, o níž jsem se již zmínil na straně 106, bylo to hlavně 21. 3. 1915, kdy Sdružení dam v Praze VII pořádalo sice pod svou firmou akademii pro raněné vojáky, ale její program připravili a 1800 vojákům předvedli junáci 2. pražského oddílu.
Nejužší spolupráce se však vyvíjela s Červeným křížem (ČK), do jehož služeb se nabídl JČS hned na počátku války. Je možno bez nadsázky říci, že nebylo jediného podniku ČK, jehož by se junáci nezúčastnili. Dokladem toho byl i "diplom čestného uznání, který udělil Ústřední spolek Červeného kříže pro království české spolku "Junák-Český skaut" za služby, jež junáci od vyhlášení mobilizace vykonávají"1) Nešlo při tom jen o trvalou službu v kanceláři ČK, ale hlavně o službu junáků v terénu, při přímé pomoci jedincům i potřebným rodinám, civilistům, vojákům i zajatcům, při službách v nemocnicích a lazaretech, kde zastupovali junáci nejen ošetřovatelský personál, ale vyřizovali raněným a nemocným nejrůznější posílky, nákupy, udržovali kontakty mezi nimi a jejich rodinami, psali dopisy českým vojákům do zajetí a zajatým Rusům do jejich domovů, sloužili jako tlumočníci a společníci. A dálo se tak jak v Praze, tak v jiných městech (viz např. Nymburk na str. 214).


1) Zprávy spolkové - Diplom čestného uznání... Junák, roč. I. - 1915, str. 100.


Tyto služby byly ze všech nejušlechtilejší, poněvadž se prováděly přímo, bez prostředníků, ochotně a vždy s úsměvem (skautské "Keep smiling!"). Krátce: byly projevem lidskosti, válkou totálně popřené, ale junáckým mládím tolik vyznávané.
Neméně záslužná i úspěšná byla společenská angažovanost junáků v dlouhodobé akci "Českého srdce", o níž bych rád řekl toto:
Po hladovém roce 1917 byla čtvrtá válečná zima očekávána s velkými obavami. Nebylo co jíst, co vzít na sebe, do čeho se obout a čím se ohřát. Chudina mřela hlady a vyčerpáním a většina národa trpěla podvýživou. Muselo se nějak pomoci. Koncem října toho roku ustavil se v Praze národní pomocný výbor, do jehož čela se postavili vynikající muži a šlechetné ženy, mající důvěru národa, kteří si vzali za úkol zmobilizovat českou veřejnost k záchraně umírajících a trpících. Toto "České srdce", jak se výbor nazval, vydalo výzvu k národu (příloha 56) a za spolupráce řady národních a vlasteneckých spolků (JČS a Sokolské jednoty byly mezi nimi) uvedlo v život velkolepou svépomocnou akci, kterou lze srovnat snad jedině s národní sbírkou na postavení Zlaté kapličky nad Vltavou.
Vzpomínám, jak opatřeni zvláštními průkazy sběratelů obcházeli jsme každý měsíc svěřeným obvodem, navštěvovali zámožnější rodiny měšťanů a živnostníků, na venkově malé, střední a velké zemědělce a statkáře a sbírali vše, co mohly rodiny postrádat. Dary se odevzdávaly v určených sběrnách, o které pečovali zejména učitelé a kněží, jako důvěrníci "Českého srdce", a zvláštní komitét poděloval jimi potřebné rodiny s více dětmi. Ve službách Českého srdce jsme překopávali motykami pole, z nichž byly již sklizeny brambory, sbírali jsme po polích a cestách zapomenuté nebo spadlé bulvy cukrové řepy, chodili jsme do lesa sbírat do pytlů šišky, kůru a suché klacky a nosili je chudým, starým a opuštěným lidem. V zastoupení zbědovaných matek s malými dětmi, jejichž manželé byli na vojně, stávali jsme po celé noci ve frontách na petrolej, kroupy, kukuřičnou mouku, na sušené tresky a slanečky, aby chudákům tyto více než skromné příděly nepropadly.
Kdy skončila oficiálně akce "Českého srdce", nevím, ale pro junáky trvala určitě až do ukončení války. Pamatuji se dobře, že po vydání oběžníku "Junáci a České srdce" na jaře 1918, otištěné ostatně i v "Junáku" 1), jsme podávali koncem každého měsíce zprávy ústředí o činnosti na tomto poli a že jsem za prostějovskou družinu odevzdával poslední výkaz v prosinci 1918, kdy jsem došel pěšky do Prahy k uvítání prezidenta Masaryka.
c) Samostatně pořádaných podniků nebylo mnoho. Kromě asi dvou divadelních představení uspořádaných pro choré vojíny dlící v Praze, několika loutkových her v Jedličkově ústavu a ukázkového tábora na Střeleckém ostrově (30. 4. 1916), stojí za zmínku jen skautský tábor v Klamovce.


1) Všk (Vašek Jelen): Junáci a České srdce - Junák, roč. IV. 1918, str. 74.


Jarní dny skautské v Klamovce, konané ve dnech 24. a 25. května 1915 (příloha 57) ve prospěch "Spolku pro léčbu a výchovu mrzáků v Praze", byly největším a také nejúspěšnějším charitativním podnikem junáků za celé válečné období. V podstatě to byl dobře postavený a dobře vedený velký propagační tábor, který snad proto, že byl záležitostí mládeže, přilákal mnoho návštěvníků, takže - jak zaznamenal kronikář 1) - "musely být na trať ke Košířům vřaděny zvláštní vozy, aby stačily dopravovati spousty obecenstva, mířícího do Klamovky". Tím, že tábor a všechno potřebné zbudovali a prováděli junáci (vojenský zákop budovali vojáci), byla režie podniku minimální. Proto čistý zisk byl na tehdejší dobu velmi slušný. Prof. MUDr. R. Jedličkovi byl odevzdán obnos 1904,13 korun rakouských.
O tom, proč byl později a hlavně po válce hodnocen tento zdařilý podnik politicky nepříznivě, pojednám na jiném místě.


1) Čmeli: Skautský tábor v Klamovce - Junák, roč. I. - 1915, str. 73 a další.



5. Skautské časopisy a literatura

Stanovy spolku JČS, hlava III., odst.10.:
"Na podporu své činnosti je spolek oprávněn pečovati o literaturu, výchovou junáckou se obírající a jí napomáhající, vydáváním odborných spisů a časopisů."
V junáckých družinách bývalo zvykem, že si jejich členové psali osobní deníky od vstupu do hnutí, vedly se dále družinové a později též oddílové kroniky, do nichž se zapisovaly kromě průběhu schůzek a vycházek všechny ostatní podniky a významné události. Postupem času byly suché zápisy oživovány kresbami, karikaturami, nejrůznější dokumentací (jízdenkami, pohlednicemi, fotografiemi, výstřižky map apod.), ba i barevnými ilustracemi. A odtud byl pak již malý krok k oddílovému časopisu, do něhož přispíval každý, kdo měl dobré pero a umnou ruku. Takové časopisy, zpravidla v jednom exempláři, kolovaly po členech oddílu a bývaly půjčovány i členům jiných oddílů (příloha 58).
Obsah oddílových časopisů se stále zkvalitňoval. Na jejich stránkách se objevovaly básně, drobné povídky, občas i úvahy, zaváděly se různé zájmové koutky, jako hádankářský, šachový, filatelistický, fotografický, přírodovědný, sportovní, koutek ručních prací apod.
Existovaly i časopisy, které neulpívaly jen na skautské tématice, ale všímaly si i událostí školních a veřejných.
Vydávání družinových a oddílových kronik a časopisů velmi podporovali profesoři Čáda a Drtina. Viděli v nich jeden z cenných prostředků estetické a literární výchovy v junáckém hnutí.
Je škoda, že se z této činnosti uchovalo jen velmi málo. Co nebylo zabaveno při domovních prohlídkách za války gestapem - mezi jinými i časopis junácké družiny v Prostějově s hezkými a dnes bohužel neznámými básněmi Wolkerovými - vzalo za své v roce 1948 při záboru skautské rezervace na Štiříně, kde byl uložen a později zničen veškerý skautský archív a knihovna nedozírné ceny.
Ale vraťme se do dob červánků českého junáctví.
Po založení spolku JČS pociťovala se potřeba spolkového časopisu, který by byl pojítkem jak mezi členy oddílu, tak mezi oddíly pražskými i venkovskými. Jakkoliv nebyla válečná doba vhodná pro publikační činnost toho druhu, prosadil Svojsík svůj plán a jeho oddíl činil přípravy k vydání prvního čísla hektografovaného "Junáka". Do těchto příprav zasáhla jednání o "spojení listu" (junáckého časopisu, pozn. R.P.) se zamýšlenou novou tělocvičnou revue"1) a když k založení revue nedošlo, jednal výbor spolku JČS o převzetí časopisu "Výchova tělesná" - (List věnovaný tělesným cvičením mládeže), který vycházel se značnými obtížemi. Když se neuskutečnil ani


1) A.B.S.: Úvodní slovo - Junák, roč. I. - 1915, str. 1.


tento plán, rozhodlo vedení spolku JČS vydávat vlastní junácký časopis tiskem. A tak 15. ledna 1915 vyšlo prvé dvojčíslo "Junáka", orgánu spolku JČS (příloha 59). Byl to čin více než odvážný, neboť junácké ústředí nemělo peníze ani na běžnou činnost, tím méně pak nějaký tiskový fond. Ale junácká obětavost dokázala divy: autoři článků psali bez honoráře, Svojsík redigoval časopis rovněž bez úplaty a administrativní práce konali junáci zdarma. Předplatné činilo 2 K ročně, jednotlivá čísla se prodávala po 20 h.
Bylo velmi sympatické, že obsah časopisu byl usměrňován tak, aby - podle úvodního slova - nesloužil jen junákům, ale veškeré české mládeži, jejich rodičům, učitelům a přátelům. Měl být "hlasatelem skautských snah a během času vylíčiti celý mnohotvárný život skautů co nejúplněji".
Obětavost všech, kdo "dělali" Junáka, byla sice velká, ale již při přípravě druhého dvojčísla se ukázalo, že bez určitých finančních investic nelze vydávání časopisu zaručit. A tak se z pětiřádkového redakčního sdělení na str. 40. (I. roč.) dovídáme, že: "Mezi nakladatelem p. cís. r. E. Šolcem a spolkem "Junák-Český skaut" stala se dohoda v ten smysl, že časopis přechází tímto číslem do jeho nákladů. Předplatné a sdělení administrační buďte napříště posílána jeho nakladatelství v Karlíně, Královská třída. Redakce zůstává i nadále v Praze, Náplavní ul. č. 5".
Touto dohodou bylo zabezpečeno nejen řádné vycházení časopisu po celou dobu války, ale i jeho expedice a dosažitelnost v mimopražských knihkupectvích. A je vskutku s podivem, že ani cenzurní zásahy nebyly příliš časté a že zejména ušel zrakům cenzora titulek časopisu, v němž kromě chodské (skautské) psí hlavy byly i zemské znaky Čech, Moravy a Slezska.
Nebýt Junáka, stěží bychom se dnes, po mnoha letech, dovídali o "kamenné době" českého junáctví a o obětavosti jeho průkopníků.
Do svobodné Československé republiky vstoupil časopis svým V ročníkem. Časopis Junák nebyl jediným skautským listem, který vycházel v období prvé světové války. O rok dříve, t. j. na jaře roku 1914 vyšlo z popudu Dr. Jana Hořejšího prvé číslo časopisu "Psohlavec" (List České Obce Psohlavců skautských odborů Záchrany), který však vycházel s tak velkými obtížemi, že jeho první ročník obsáhl pouze dvě čísla. Po několika číslech druhého ročníku (příloha 60) časopis zcela zanikl a jeho vydávání bylo obnoveno až v roce 1920.
Válečná léta nebyla příznivá vydávání skautských příruček. Důvodů bylo několik: katastrofální nedostatek papíru, zostřující se cenzura, konfiskace a zákazy vydávání českého tisku, perzekuce spisovatelů a novinářů, odchod skautských praktiků i teoretiků - potenciálních autorů příruček - na vojnu a v nemalé míře i neradostná blízká perspektiva hnutí, které počtem svých členů spise stagnovalo než rostlo. Nedivme se proto, že ve čtyřletém období 1915-1918 byly vydány pouze čtyři neobsáhlé publikace.
V roce 1915 to byla brožurka MUDr. Čeňka Kliky. "Názor lékaře na skautování" (příloha 61), která vyšla jako 8. svazek Knihovny junáků (českých skautů). Jejím obsahem byl proslov, který měl autor 5. května 1914 ve Smetanově sále Obecního domu pražského.
V roce 1916 napsal A. B. Svojsík "Polní hry" (příloha 62) a vydal je u J. Springra v Praze jako 9. svazek zmíněné knihovny. Příručka o 118 stranách s mnoha vyobrazeními byla sice potřebná, ale tím, že obsahovala vedle her určených junákům i řadu her vojenských, byla junáky i jinými později napadána a sehrála negativní roli při kritice vedení JČS.
Z jara 1917 byla vydána autograficky Svojsíkova-Roubalova "Denní cvičení junácká" sestavená hned v počátcích skautského hnutí 1). I když jsem tuto nad jiné vzácnou publikaci uviděl poprvé až ve svých 70 letech, věřím pražským pamětníkům, že byla v oddílech používána.
Z mladší generace pražských vůdců upozornil na sebe Neander (pseudonym Jaroslava Nováka), který sestavil a v roce 1917 vydal "Junáckou příručku" (příloha 63), obsahující mnoho rad a pokynů, jak vésti oddíl a provádět skautské zkoušky. Brožurka o 24 stranách byla přijata junáky s porozuměním a příznivě se o ní vyjádřil i A.B.S.2).


1) Junák, roč. IV. - 1918, str. 71.
2) Junácká příručka - sestavil Neander - Junák, roč. III. - 1917, str. 160.


6. Kontatky s ostatními skautskými ústředími

Stanovy spolku JČS, hlava XIX.:
"Junák-Český skaut", jakožto první česká organizace skautská má povinnost starati se o jednotnost celého českého skautingu ve všech podstatných rysech a svolává za tím účelem nejméně jednou do roka schůzi zástupců všech českých korporací zabývajících se výchovou touto..."
Jak již víme, existovala v uvažovaném období v království Českém tři uznávaná skautská ústředí: JČS, Psohlavci a Děti Živěny, z nichž pouze prvé bylo právně samostatné. I když jsem nikdy nechápal, jak si mohl JČS osobovat právo ovlivňovat ostatní skautské organizace pracující pod patronací jiných spolků a jak toto zasahování do vnitřních záležitostí jiné právní osoby mohlo sankcionovat tehdejší c. k. místodržitelství, chápal jsem dobře, že Dr. J. Hořejšímu a prof. Mil. Seifertovi byla taková péče nepřijatelná. A pokud vím, nikdy také k společnému rokování na téma "jednotnosti celého českého skautingu" nedošlo. Jsem toho názoru, že se tak dálo v ranných dobách k prospěchu junáctví, neboť, i když pili všichni z týchž pramenů, pili alespoň z různých džbánů.
Bylo známo, že zatímco trojice čelných junáckých pracovníků - Dr. J. Hořejší, prof. M. Seifert a prof. A. B. Svojsík - neudržovala příliš přátelské, a vůbec již nikoliv bratrské styky, junácká mládež všech tří organizací i jiných složek přece jen k sobě inklinovala. Dokladů toho je několik. Mám-li z nich uvést alespoň jeden, ocitoval bych názor A.B.S.: "Nevoláme tudíž do svých řad jakožto do definitivní organizace, ale bude jistě na místě, aby skauti čeští, ať již sdruženi jsou kdekoliv, žili ve stycích nejužších a nejlepších. V tom směru ozývalo se volání v řadách našich i z okruhu Psohlavců. Také naši skauti i vůdcové dali to spontánně najevo, jakmile se naskytla první příležitost".1)
Tou první a bohužel i poslední příležitostí do r. 1918 bylo velkolepé táboření junáků, uskutečněné z iniciativy Psohlavců počátkem června 1918 na hřišti sport. klubu Union za Žižkovem. Byl to nejvýznamnější podnik prvního období českého skautingu, nikoliv počtem účastníků (bylo jich asi 200), ale jejich složením. Zastoupeny byly: skautský odbor "Záchrany" v Praze (Česká obec Psohlavců) svými jednotami z Král. Vinohrad, Smíchova, Žižkova a Plzně, dále dorost Sokola ze Žižkova, Jindř. Hradce a Příbramě, studentský oddíl reál. gymnázia v Berouně a oddíly JČS.
Úvodem k společnému táboru byla přednáška Dr. J. Hořejšího a zdařilá výstavka rukodělných prací junáků. Vlastní tábor, rozdělený v několik podtáborů, byl oživován všestrannou činností, jejíž podstatnou částí byl zejména tělocvik v přírodě,


1) A. B. Svojsík: V táboře Psohlavců - Junák, roč. IV. - 1918, str. 154.


propagovaný a prováděný vykonávajícím sokolským pracovníkem Augustinem Otčenáškem.
Všichni účastníci tohoto podniku byli s jeho průběhem spokojeni. Škoda jen, že se nepodařilo vytěžit ze společného setkání tří náčelníků víc a že opakovaná výzva A.B.S. po semknutí a spolupráci všech proudů skautských, jdoucích za stejným cílem a stejnými ideály, zůstala jen hlasem volajícího na poušti. Názory na správný typ českého junáka a na poslání junáctví v životě samostatného národa byly již tehdy tak rozdílné, že se je nepodařilo překlenout ani při pozdějším pokusu o integraci ve svobodné Československé republice. Shora citované ustanovení stanov spolku JČS vyznělo tedy naprázdno.

7. Cesta českých skautek

A) Popelka Biliánová
(27. 1. 1862 - 7. 3. 1941)
Bylo-li zavádění chlapeckého skautingu spojeno s velkými obtížemi, pak o dívčím skautingu to platilo dvojnásob. A přece se našla statečná žena, která se o to pokusila. Byla to spisovatelka a veřejná pracovnice Popelka Biliánová 1) (příloha 64), která začala uplatňovat některé skautské prvky ve výchově dívek téměř současně s profesorem Svojsíkem.
Z odborné literatury a z jejího spisku se dovídáme, že "seskupovala kolem sebe dívky (později se toto volné sdružení jmenovalo Družina spisovatelky Popelky Biliánové) a s nimi pořádala neděli co neděli vycházky do památných a zajímavých míst Prahy a okolí, vždy s vlastním odborným výkladem"2).
Aby umožnila zotavení velkoměstským dívkám, pořádala pro ně pod záštitou Svazu ženských spolků českých prázdninové osady (kolonie), které průkopnicky sama organizovala i vedla. Píše o tom:
"Když zakládala jsem r. 1912 první osadu skautek v Chotouni, neměla jsem k ní docela žádného vzoru, ba ani ne rady. Profesor Svojsík byl již dávno v lesích zapadlý se svou také první družinou a já sestrojila jsem si osnovu dívčího skautingu pouze z toho, co jen tak přeletem se kmitlo našimi novinami a co sama jsem vycítila z našich potřeb v dívčí výchově jakožto dlouholetá pracovnice literární i na veřejnosti a v oné době právě vedoucí dívčího odboru v "Ústředním spolku českých žen" i jako matka dospívajících dětí, kteréž všecky právě přestoupily a přestupují maturitní prahy středních škol."3)
V citované brožuře popisuje pak průběh dvou takových dívčích osad v Chotouni v Jílovských lesích o prázdninách r. 1912 a ve Skedni na Benešovsku v r. 1913. Rádi věříme, že "svět se s ní točil, když se samojediná musela starat o 16 dívek ve stáří 10-20 let, skorem vesměs studentek z dobrých rodin, zvyklých poměrnému pohodlí doma a vůbec nezvyklých práci tělesné"4).
Její představy o dívčím skautingu byly dílem správné a pokrokové, dílem však konzervativní, odpovídající duchu doby.
K těm kladným prostředkům výchovným počítáme především nejméně 4 týdenní pobyt na venkově a v lese, život v primitivních až tvrdých podmínkách, dostatek fyzické práce, časté vycházky zaměřené buď na pozorování přírody nebo poznávání


1) Dívčím jménem Marie Popelková. Když se provdala za Arnošta Biliána, přijala příjmení manželovo a ze svého příjmení vytvořila jméno křestní.
2) František Hampl: Dobrodružství Jaroslava Seiferta - Praha 1969 str. 133.
3) Popelka Biliánová: O dívčím skautingu - Praha 1914, str. 63 - (příloha 64).
4) Tamtéž, str. 25


blízkého i vzdálenějšího okolí, návštěvy kulturních památek, kromě samostatného nákupu a dopravy potravin, vaření, denního úklidu a praní. V programu zaměstnání bylo pamatováno i na zábavu, zpěv, tanec a besedy kolem táborového ohně.
Tou konzervativní složkou byly všechny důsledky vyplývající až z chorobné obavy o dívčí čest a z předpokladu, že "nezkušené dívce hrozí nebezpečí vždycky a všude, a to od lotrů v šatě elegánů tak jako v cárech otrhanců".1)
Přiznejme jí však, že si byla vědoma toho, že "dívka bude vždycky a všude vyhledávána mladými muži - tak bylo, jest a bude - a že skrývati dívku zrakům mužů bylo by přeložiti dívčí skauting do klášterních ohrad".2) Bylo proto prozíravé, že usilovala o takovou výchovu, která by "obrnila dívku do života zdravými zásadami vlastní ochrany a vzbudila v ní samostatnost a důvěru v sebe a připravila ji na všecka možná nebezpečí".3)
I když byl v mnohém dívčí skauting pí. Popelkové Biliánové podoben Hofmeisterově skautingu v rožmitálské kolonii a později z týchž důvodů napadán, nelze neuznat její zásluhy a nepřiznat jí prvenství v jeho propagaci i organizaci. Vždyť tato ušlechtilá a statečná žena, záhy ovdovělá a sama pečující o své děti, žila pod vysokou skautskou normou po celý život až do posledních let, kdy téměř oslepla 4). Znal jsem ji dobře a souhlasím s jejím vyznáním i tužbou, publikovaným v závěru citované brožury:
"Vykonala jsem pro dívčí skauting, co jen vykonati jsem mohla při slabých silách svých po nejlepším vědomí a svědomí, nemajíc vzoru, aniž jaké pomoci, a odevzdávám jej naší české veřejnosti s přáním, aby jej dále pěstovala, až by rozkvetl jak náleží a přinesl hojně užitku dívčí mládeži naší i národu našemu."
B) Dívčí skauting v rámci spolku JČS
Kromě Popelky Biliánové sehrály v období 1912/13 významnou roli v propagaci dívčího skautingu též manželky dvou exponovaných junáckých pracovníků, pí. Kliková a Půlkrábková, které strávily prázdniny v táborech vedených jejich manželi. Byl to čin v té době neslýchaný a pro paní "měšťanostky" téměř na hranicích společenské únosnosti, nicméně čin průkopnický, jehož se dovolávaly v další etapě i lékařské autority. Přiznejme jim proto čestný titul "předchůdkyň dívčího skautingu".
Přímý popud k založení dívčího skautingu sledujícího v podstatě tytéž výchovné cíle jako skautin chlapecký, dala dvojice mladých lidí: vůdce 2. pražského oddílu


1) Popelka Biliánová: O dívčím skautingu - Praha l914, str. 36.
2) Tamtéž, str. 41
3) Tamtéž, str. 37
4) Bylo např. o ní známo, že za prvé světové války pomáhala chudým dětem alespoň tím, že pro ně šila s členkami své družiny zdarma šaty a jiné potřeby a že své "dobré skutky" konala i v období velké nezaměstnanosti na počátku třicátých let.


Vašek Jelen, studující techniky a Vlasta Štěpánová (později provdaná Koseová), tehdy nedávná abiturientka dívčího lycea v Praze VII. Stalo se to počátkem škol. roku 1914/15, kdy byla jimi požádána profesorka téhož ústavu, PhDr. Anna Berkovcová (příloha 65), pokroková žena a výborná pedagožka s hlubokým porozuměním pro seberealizaci dospívajících studentek, aby se ujala toho úkolu. Z informačního pohovoru "došlo k dalším debatám, a to již na Staré Rychtě v Praze I, kde jsme si i za účasti pí. Popelky Biliánové ujasňovaly, jak vlastně má vypadat dívčí skauting", cituji Vlastu Štěpánovou.1)
Bylo štěstí, že se prof. A. Berkovcová, v té době v českém národě v pořadí teprve dvanáctá žena s akademických titulem, stala tak horlivou propagátorkou a organizátorkou dívčího skautingu v jeho raném a tím i velmi choulostivém období. O svých prvých krocích zaznamenala:
"Na podzim roku 1914 jsme začaly. Několika prvním schůzím byl přítomen i zakladatel českého junáctví prof. Svojsík, aby nás seznámil se zásadami hnutí. Později vedl též několik našich vycházek do pražského okolí, na nichž nám vysvětloval různé praktiky a metody junácké výchovy.
Nechtěla jsem tvořit hned v zárodku něco zcela odlišného, speciálně dívčího - cítila jsem, že základy junáctví jsou tak skvělé, že musí být společné hochům i dívkám zároveň. Proto jsem od počátku budovala na tom, co zdravého do výchovy naší chlapecké mládeže přinesl skautingem prof. Svojsík, a nikoli na tom, co nového chtěla rok před tím včlenit do dívčí výchovy pí. spisovatelka Popelka Biliánová. Ale přesto, že její pokus zůstal jen malou ukázkou, je nutno vzpomenout vděčně její dobré vůle a průbojné snahy, která znamenala jistou reformu ve výchově dívčí mládeže."2)
Za počátek organizovaného dívčího skautingu v českých zemích lze označit datum 11. ledna 1915. V ten den se konala na půdě JČS informativní porada o "Skautské výchově dívčí", kterou uvedli starosta spolku JČS MUDr. Čeněk Klika a vrchní vůdce prof. A.B.S. Projednávaly se dvě základní otázky: 1) zda založit samostatné ústředí pro dívčí skauting či zřídit skautskou dívčí organizaci uvnitř spolku JČS, 2) jaký cíl vytýčit dívčímu skautingu a kterými prostředky tohoto cíle dosahovat.
Přítomné zájemkyně a budoucí pracovnice - bylo jich asi 12, vesměs mladých učitelek a studentek - rozhodly, organizovat dívčí skauting ve společném ústředí s chlapci a pro řešení jeho specifických otázek vytvořit "Odbor pro dívčí výchovu skautskou". Bylo dohodnuto, delegovat do tohoto odboru tři členy výboru JČS do výboru JČS tři zástupkyně dívčího odboru.


1) Vlasta Štěpánová-Koseová: Na začátku naší junácké stezky - Junák, roč. XXVI., 1939/40, str. 82.
2) Dr. Anna Berkovcová: Několik vzpomínek na začátky dívčího skautingu - Jak jsme začínali... (zvláštní číslo Činovníka, věnované k oslavě 35 let junáctví - Praha l946, str. 20.


Při projednávání výchovného cíle a prostředků k jeho dosažení došlo však mezi pí. Popelkou Biliánovou a kolektivem Dr. Berkovcové k rozporu. Zatímco prvá vycházela z představ, že "dívčí skauting vyžaduje zcela jiného zorného úhlu nežli skauting hochů"1), že "dívky nemohou bydlet ve stanech někde uprostřed lesů, leč jen pod ochranou mužských členů vlastní rodiny"2) a že "čím více takových osad (rozuměj dívčích, skautských - pozn. R.P.) bude zřízeno, tím zdravější bude dívčí dorost náš a přibude národu zdatných hospodyněk a dívkám samým ženichů, kteří tím radostněji zvolí za družku svého života skautku, skromnou v potřebách a zdatnou v práci, čím těžší a nesnadnější jest zápas dneška o skývu chleba"3), mladé emancipované dívky, volající po zrovnoprávnění s muži, měly představy zcela jiné. A když pí. Biliánová doporučovala skautkám stejnokroj jí zavedený, sestávající ze sukně barvou podobné kroji sokolskému, z bílé halenky, červeného květovaného šátečku s vázankou z červené prací látky, z černých punčoch, obuvi z teletinky a za chladného počasí též velké vlněné šátky (plaidy) přes ramena, děvčata jej jednosvorně odmítla a postavila se do opozice vůči "staré paní". Popelka Biliánová, nenalézajíc pochopení pro svou koncepci "skautu" na půdě JČS, brzy poté odešla a pokračovala ve své dřívější činnosti i v dalších letech.4)
Za konečný cíl dívčí skautské výchovy bylo pak "odborem" doporučeno "povznesení fyzických a morálních sil české ženy prostředky příbuznými skautingu chlapeckému. Zejména je to: co nejčastější pohyb v přírodě, turistika a s tím spojená cvičení orientační, pozorování přírody, pěstování květin apod., táboření v příhodném okolí, kuchaření, práce ruční, řemeslné, tělocvik, sporty v rozsahu a formě vhodné, zdravověda, abstinence od lihových nápojů, první pomoc, ošetřování nemocných, péče o děti, jejich výživa a choroby atd. a k tomu cíli vhodná organizace a formy vnější".
"K projednání podrobností organizačních a k podání návrhů ohledně programu výchovného zvoleno komité, v němž zasedají sl. Dr. A. Berkovcová, pí. Popelka Biliánová, sl. M. Holešovská, sl. MUC. M. Adamová, sl. PhC. Vlasta Štěpánová, sl. R. Jarešová, sl. Al. Mosová, sl. E. Mildschützová a pp. Dr. Klika, prof. Roubal, Svojsík a Jelen".
Takový byl obsah prvé informace o dívčím "skautství", uveřejněné v I. roč. Junáka (1915, str. 17).
Zvolené pracovní komité se dalo ihned do práce a na svých pravidelných týdenních poradách sestavovalo program činnosti nejen pro nejbližší období, ale i výhledově. Byl to program zaměřený především na výcvik příštích rádkyň dívčích družin. Jeho únosnost byla ověřována jak na schůzkách v klubovně, tak při vycházkách,


1) Popelka Biliánová: O dívčím skautingu - Praha 19l4, str. 9.
2) Tamtéž, str. 11.
3) Tamtéž, str. 67.
4) Ze skautské dívčí družiny pí. Popelky Biliánové - Český svět, roč. XI. - 1915.


při nichž byli instruktory zejména členové 2. pražského chlapeckého oddílu. Z nich někteří byli poutáni k svým junáckým sestrám i neskrývanými citovými vztahy. Šlo přece - posuzováno očima dnešní doby - o oba plně plnoleté partnery. Jednodenní i dvoudenní výlety skautek byly konány za vedení A.B.S. nebo prof. E. Roubala a sloužily k získání vědomostí a zručností potřebných k složení rádcovské zkoušky.
Několik účastnic - převážně učitelek nebo profesorek - toužilo získat kvalifikaci skautské rádkyně ještě před náborem dívek do oddílu. Proto "bylo potřebí hodně se na výletech učiti, aby mohly vykonati u prof. Svojsíka vůdcovské zkoušky.1)
Propagátorky skautingu se ukázaly poprvé na veřejnosti ve dnech 24. a 25. května 1915 při skautských dnech v Klamovce, kde měly samostatný stan i svůj vlastní program. Jejich vystoupení mělo u návštěvníků a zejména u rodičů velmi příznivý ohlas.
Vznik dívčích oddílů a jejich činnost
I. oddíl
Horko těžko se dávala dohromady malá, asi šestičlenná skupina dívek, která dala později vznik první dívčí družině "Sasanek" a usmyslila si, že navzdory všem předsudkům a obtížím uskuteční o prázdninách 1915 stálý tábor. Přípravou k němu byl velký a tenkrát již zcela samostatný výlet o svatodušních svátcích, který podnikly prvé vůdkyně s hrstkou svých svěřenek. Jely vlakem do Knínka, odtud pěšky do Hněvšína, kde navštívily prof. F. Drtinu, svého ochránce, načež (po přespání ve venkovské hospůdce!) sjely na vorech do Štěchovic, odkud putovaly přes Hradišťko na Medník a z Luk pod Med. se vracely vlakem do Prahy. A poněvadž tato turistická túra (ale i jiné) byla nadmíru zdařilá, byly účastnice nadšeny a přípravy na prázdninový tábor měly zelenou.
Tábořiště nad Živohoští vyhledal skautkám sám prof. Drtina, který se v tomto kraji narodil a trávíval tam pravidelně prázdniny v rodném statku. Pod odpovědným vedením Dr. A. Berkovcové, za faktického vůdcovství mladé Vlasty Štěpánové a za pomoci bratří Bráchy (L. Filipa), Bursíka a Fárky z II. oddílu, postavily si skautky tábor, samy si obstarávaly s nemalými obtížemi v okolí potraviny, samy si vařily a vzdělávaly se ve skautských disciplínách. Je třeba konstatovat, že s tábořícími dívkami prodělávaly táborovou praxi i některé již plně kvalifikované činovnice.
Poněvadž tento památný průkopnický tábor v Nouzi je ve skautské literatuře několikrát popsán, nebudu se o něm šířit, ale přiblížím jej čtenáři dvěma málo známými fotografiemi (příloha 66).


1) M. Pižlová-Adamová: Z počátků dívčího skautingu - Skaut - Junák, roč. XXI. - 1934/35, str. 133.


Radosti, starosti, prožitá dobrodružství a závislost jedné tábořící dívky na druhé daly vznik mocným vzájemným citovým vztahům, které vedly k formálnímu založení první organizované dívčí družiny skautek, "Sasanek", jejíž vlajka (příloha 67), dodnes zachovaná a Jiřinou Vrtišovou po celých šest desetiletí pietně opatrovaná, je právem považována za symbol českého dívčího skautingu. Při dnešním pohledu zpět je až neuvěřitelné, jak odvážné byly první junačky o těch prázdninách roku 1915. Z ústního podání i z publikované zprávy 1) víme, že po ukončení třínedělního tábora v Živohošti uspořádaly druhý, týdenní tábor u Pelíškova mostu na Sázavě, který zakončily cestou přes Zruč, Kutnou Horu a Sedlec. A do třetice se pustily dokonce na desetidenní putovní tábor Pošumavím a jižními Čechami.
Po návratu z táborů udržovaly "Sasanky" svoji činnost stále na vysoké úrovni. Za nepříznivého počasí se scházely týdně v dívčím lyceu v Praze VII a když bylo hezky, konaly polodenní vycházky do Roztok, Podbaby, Sedlce, celodenní do Prokopského a Košířského údolí, na Medník, do okolí Karlova Týna a dokonce dvoudenní do Mníšku a na Dobříš. Při pobytu venku prováděly tělocvik, skautské hry, cvičily se v orientaci a čtení mapy, v odhadování vzdáleností apod. Bylo sympatické, že navštěvovaly také muzea, umělecké výstavy a že chodily společně i do divadla.
Zájem o dívčí skauting se ustavičně prohluboval a díky autoritě a vytrvalé pomoci tehdejších pedagogických kapacit, několikrát již vzpomínaných profesorů Dr. Fr. Drtiny a Dr. Fr. Čády, rostlo pochopení u učitelek i u rodičů; proto se také zvyšoval počet nově se hlásících dívek. K družině "Sasanek" přibyla počátkem roku 1915/16 družina "Vlčích máků", vedená E. Milčicovou. Poněvadž mezitím uznal výbor Vlastu Štěpánovou za vůdkyni, vznikl z obou družin 1. dívčí oddíl, který pracoval intenzívně jednak jako celek, jednak obě družiny samostatně.
II. oddíl
Dne 22. září 1915 se ustavil z další družiny, vzniklé původně při "Lidovém abstinentním svazu", II. dívčí oddíl, jehož počáteční i další bohatá činnost je vylíčena v II. ročníku "Junáka" (1916, str. 94) a v jiných pramenech. Skautské veřejnosti je dnes již sotva známo, že patronkou tohoto oddílu byla pí. Landová-Štychová 2), u níž mívaly skautky časté a rušné schůzky, cvičily se ve zpěvu a hrály loutková představení.
Vůdkyní druhého - "méně měštáckého" - oddílu byla sl. Sofie Foučková učitelka, později členka spolku Armády spásy.
Druhý oddíl se scházel ke svým schůzkám v Libni a byl pověstný tím, že kromě běžné činnosti, rozšířené o rukodělné práce, zejména truhlařinu, pěstoval i debaty


1) Z dívčího odboru - Junák, roč. I. - 1915, str. l03.
2) Luisa Landová-Štychová (1885-1969) byla ve sledovaném období kulturní a politickou pracovnicí anarchokomunistického zaměření. Popularizovala hlavně atheismus a astronomii. V roce 1919 se stala 1. náčelní Svazu socialistických skautů a skautek.


o různých otázkách. Členkami tohoto oddílu musely být věru odvážné dívky, když si troufaly i na dva noční výlety, při nichž dospávaly noc pod širým nebem 1); získaly tím nebývalý respekt u chlapců.
Oddíl pracoval intenzívně po celé válečné období a plnil svěřené úkoly i v říjnových dnech r. 1918.
O činnosti oddílů III., IV. a V. máme velmi málo dochovaných zpráv. Víme jen tolik, že vznikly během roku 1917 postupným osamostatněním družin prvého oddílu, že III. odd. dívčí vedla s. Emilie Milčicová (dříve Mildschützová), pozdější první náčelní skautek a že V. dívčí oddíl, o který se starala ses. Růžka Jarešová, stal se průkopnicky čilým oddílem, hlavně na poli kulturním a uměleckém.2)
Jméno vedoucí IV oddílu, jíž byla J. Veselá, je uvedeno v příručce sester Milčicové a Herbenové.3)
Poněvadž všechny dívčí oddíly pracovaly pod přímým vedením svého odboru a podle plánů jím vypracovaných, lze předpokládat, že jejich výchovné působení bylo úspěšné. Dá se tak soudit i z toho, že téměř všechny vedoucí vycházely z pedagogického semináře prof. Dr. F. Drtiny a jak jsem již dříve uvedl, podrobily se i vůdcovským zkouškám.
Zakladatelkou VI. dívčího oddílu byla ses. Marie Müllerová, učitelka. Byla propagátorkou společné výchovy hochů a dívek, a proto přičlenila svoji družinu "Vlaštovek" na podzim r. 1917 k VI. oddílu chlapeckému, jehož vůdcem byl br. Lad. Filip (Brácha). Všeobecně se věřilo, že je-li kdo schopen udržovat čisté bratrské a sesterské vztahy mezi junáky a skautkami, byla to právě tato dvojice vůdců. Nebylo pochyb, že by se jim byl jejich průkopnický čin zdařil, ale doba nebyla zralá pro takové řešení, vždyť ani v oblasti školské správy nebyly tehdy koedukační školy. A tak když v únoru 1918 výbor spolku JČS rozhodl, že koedukace je nepřípustná, podřídila se ses. Müllerová tomuto rozhodnutí a z jejích dvou dívčích družin "Vlaštovek" a "Střízlíků" - vznikl samostatný dívčí oddíl. Že se měl čile k životu, o tom svědčí skutečnost, že o prázdninách 1918 uspořádal velmi zdařilý tábor spolu s VI. odd. u Županovic.
Oba tábory - chlapecký a dívčí - byly od sebe vzdáleny 300 m a k jejich uskutečnění bylo třeba zcela výjimečného povolení výboru spolku JČS. Ze vzpomínky br. Bráchy-Filipa se dovídáme 4), že se tak stalo za přítomnosti K. Domorázka na přímluvu univ. prof. B. Kučery a prof. techniky F. Nušla a manželů Rodovských (spolupracovníků T.G.M.) a pod podmínkou, že na vedení dívčího tábora se bude podílet též MUDr. Kozáková z dětské nemocnice. Pozoruhodné bylo, že povolení k nejužší spolupráci chlapců a děvčat "Šedé smečky" (tak se nazývaly oba spolupracující


1) II. dívčí oddíl - Junák, roč. III. - 1917, str. 47.
2) Vlasta Štěpánová-Koseová: Na začátku naší junácké stezky - Junák roč. XXVI. - 1939/40, str. 82.
3) E. Milčicová a B. Herbenovú: Příručka dívčího skautingu - Praha 1922 str. 13
4) Skautský životopis doc. MUDr. Ladistava Filipa-Bráchy - Str. 5 (ARP)


oddíly nosící šedé šátky), bylo dáno i na další činnost, jež se - za příležitostného sledování členů výboru JČS - přenesla až do r. 1919.
Byla nesmírná škoda pro český skauting, že ses. Marie Müllerová nemohla své pokrokové názory výchovné uplatnit ve svobodné vlasti. Podlehla chřipkové epidemii dne 14. října 1918.1) Osiřelého oddílu se po ní ujala ses. Věra Půlpánová, rovněž učitelka.
Na počátku roku 1918 bylo v činnosti nejen šest shora uvedených pražských oddílů, ale i dívčí oddíly v Domažlicích, v Hradci Králové a v Třebechovicích pod Orebem. Zájem o dívčí skauting rostl i v krajně nepříznivých válečných poměrech a jak potvrzuje sestra náčelní E. Milčicová 2), "mnoho našich dívek žádalo o přijetí, ale nebylo dosti zkušených vůdkyň. Proto byl dán návrh, aby získány byly nové pracovnice a ženský odbor aby byl reorganizován a osamostatněn".
Výbor spolku JČS zvážil situaci v dívčím skautingu a uznav, že je třeba program pro dívky doplnit estetikou, tělovědou, zdravovědou a hygienou, ošetřováním nemocných, péčí o dítě a jeho výživu, že je nutno vypracovat denní cviky pro děvče i program vhodných rukodělných prací a všechno to spolu s ostatními prostředky skautské výchovy vydat knižně, usnesl se "rozdělit výchovu dívčí a chlapecké mládeže tak, že pro dívčí dorost má být zřízen samostatný odbor"3).
K ustavení tohoto dívčího odboru došlo 23. února 1918. Nutno po pravdě říci, že to byl odbor, mající charakter téměř zcela samostatného spolku, ovšem bez právní subjektivity. Vždyť zatímco běžné odbory spolku JČS, zřizované v Praze i v jiných místech podle hlavy III. čl. 9. jeho stanov, měly správu odpovídající zřízení normálního junáckého oddílu v čele s vůdcem a jeho zástupcem 4), dívčí odbor si zvolil své dvoukomorové vedení (výbor správní a výbor pracovní) v této sestavě 5):
Správní výbor: předsedkyně Bronislava Herbenová, spisovatelka a veřejná pracovnice 6), místopředsedkyně Žofie Foučková, jednatelka Růžena Jarešová a Olga Preislerová, pokladní Vlasta Štěpánová, revizoři O. Táborská a E. Mildschützová. Dalšími členkami výboru byly: PhDr. Anna Berkovcová, PhDr. Heletia Vojáčková a MUSt. Nataša Kříženecká.
Pracovní výbor, který měl uvádět v život přijatá usnesení, volen nebyl, ale bylo dohodnuto, že jeho členy budou všichni, kdo chtějí pracovat na programu dívčího skautingu. Bylo sympatické, že schůze tohoto výboru, ohlašované v novinách byly


1) B. (Brácha=Lad. Filip pozn. R.P.), VI. chlap. odd.: Marie Müllerová - Junák, roč. V. - 1919, str. 14.
2) E. Milčicová a B. Herbenová: Příručka dívčího skautingu - Praha 1922 str. 13.
3) Všk (Vašek Jelen, pozn. R.P.): Z našeho ústředí - Junák, roč. IV. - 1918, str. 77.
4) Viz např.: Řád pro skautské odbory - Junák, roč. III. - 1917, str. 119.
5) Dívčí odbor - Junák, roč. IV - 1918, str. 74.
6) Manželka spisovatele, redaktora a senátora Jana Herbena (1857-1936), stoupence masarykovského realismu a důvěrného přítele T.G.M.


přístupné i rodičům skautek a že jejich názory a doporučení byly respektovány. Jako poradci a garanti ideové jednoty chlapeckého a dívčího kmene byly výborem spolku JČS delegováni do pracovního výboru tři nejzdatnější praktikové: A. B. Svojsík, prof. E. Roubal a Ing. C. Vašek Jelen.
Výchovný patronát nad dívčím odborem převzal prof. Dr. Fr. Drtina, který s ním velmi úzce spolupracoval (příloha 68).
Ode dne ustavení dívčího odboru převzaly ženy plnou odpovědnost za další rozvoj dívčího skautingu. Je třeba říci, že si počínaly úspěšně. Pod jejich vedením sehrály skautky významnou roli i v revolučních říjnových dnech roku 1918.

Další prameny:

1. Odbor pro dívčí skautství - Junák, roč. I. - 1915, str. 38
2. Odbor pro dívčí skauting - Junák, roč. I. - 1915, str. 50
3. Z odboru pro dívčí skauting - Junák, roč. I. - 1915, str. 85
4. Dívčí oddíl - Junák, roč. II. - 1916, str. 28
5. Z I. dívčího oddílu pražského - Junák, roč. II., 1916, str. 62
6. Z dívčího odboru - Junák, roč. II. - 1916, str. 94
7. II. dívčí oddíl - Junák, roč. II. - 1916, str. 94
8. I. dívčí oddíl - Junák, roč. II. - 1916, str. 112
9. Dívčí skauting český - Junák, roč. III. - 1917, str. 79
10. Z I. dívčího oddílu - Junák, roč. III. - 1917, str. 127
11. Z dívčího odboru - Junák, roč. III. - 1917, str. 159
12. Dívčí oddíl v Hradci Králové - Junák, roč. III. - 1917, str. 187
13. Marie Pižlová: Jak jsme začaly - "Jak jsme začínali...", zvláštní číslo Činovníka, Praha 1946, str. 19
14. Ze skautské dívčí družiny pí. Popelky Biliánové - Český svět, roč. 1915
15. Vlasta Albrechtová-Kodymová: Vzpomínka na počátky dívčího skautingu - "Jak jsme začínali...", zvláštní číslo Činovníka, Praha 1946, str. 24
16. E. Milčicová: K dvacetiletí dívčího skautingu. Památník sjezdu a závodů Východočeské župy Jiráskovy SJSS RČS v Pardubicích, 1935, str. 6
17. Em. Milčicová: České skautky - Junák, roč. V - 1919, str. 67
18. První pomoc skautským dívčím oddílům - Seš. II. - Vydal dívčí kmen Junáka, Praha 1945, str.1
19. Em. Milčicová: Z kroniky dívčího skautingu - Vůdce, roč. V - 1924/25, str. 150
20. Mira (Mladějovská): Několik úryvků z minulosti "Jedničky" - Skaut-Junák , roč. XXI. - 1934/35, str. 134
21. Dr. A. Berkovcová: Vzpomínky ze začátku - Skaut-Junák, roč. XXI - 1934/35, str.133

8. Junácký ruch mimo Prahu

Junácké družiny a oddíly vznikaly i na venkově v podstatě z týchž popudů jako v Praze.
Chtě nechtě stával se každý profesor tělocviku již z titulu své profese nejen propagátorem, ale i realizátorem parciálního skautingu, alespoň v míře předepsané novou osnovou pro tělocvik a instrukcí o pořádání her mládeže. Touto cestou jsme se seznamovali s některými prostředky junácké výchovy všichni, kdo jsme studovali od r. 1912 na středních školách. K pochopení výchovného významu integrálního skautingu (jeho složky tělovýchovné, naukové a mravní) se však dopracovali jen ti učitelé, kteří prostudovali alespoň základní junáckou literaturu, zejména školskými úřady doporučené Svojsíkovy ZJ. A pokud byli jako odborníci na úrovni a měli blízko ke svým žákům, stávali se pak zakladateli a aktivními vůdci družin a oddílů. Snadno pochopíme, že takto vzniklé oddíly byly převážně studentské a že pracovaly obvykle pod tichou záštitou škol.
V řadě míst musel však být zájem o junáctví vyvolán vnějším popudem, zpravidla veřejnou přednáškou některého z uznávaných odborníků, po níž docházelo k ustavení junáckých družin v sokolských jednotách, při některých sportovních klubech i leckde na školách.
Ale družiny junáků nevznikaly jen z popudů dospělých jako výchovná zařízení "pro děti", nýbrž i z touhy mládeže po vlastní seberealizaci. Dálo se tak rovněž dvojím způsobem.
Originální a účinný postup vymyslel Svojsík. V období příprav na prázdninové tábory rozesílal do venkovských měst, na školy i na adresy rodičů doporučených jeho přáteli zvláštní upozornění a výzvu, že přijme do své prázdninové kolonie i úplné nováčky, náležitě je v táboře vycvičí a prozkouší, aby mohli po návratu domů sezvat své kamarády a založit s nimi skautskou buňku. Tak se např. dostal k němu do tábora i Jiří Wolker, který pak v Prostějově junáckou družinu opravdu založil. Podobně zakládali "své družiny" i jíní účastníci Svojsíkových táborů, zdánlivě bez impulsu dospělých, jen tak, z vlastního popudu.
Největší počet junáckých družin a zcela volných skupin vznikl však opravdu z vlastní iniciativy hochů. Stačilo, aby se spontánně vzniklé partě kluků dostal do rukou časopis Junák, "Základy junáctví" či jiná příručka, ba pouhý článek v novinách, v obrázkovém časopise či jen fotografie nebo pohlednice s junáckým námětem, a dychtivé mládí nastupovalo ihned na junáckou stezku. Někde s vážností a vytrvale, jinde lehkomyslně a dočasně podle toho, kdo z členů party se dostal do jejího čela a co o skautingu věděl. Byly to skupiny neorganizovaných či "divokých" skautů, které nemohly být ani řádně registrovány, poněvadž neměly dospělého vůdce. V době jejich činnosti, kdy působily rodičům, školám i junáckým centrům více starostí než potěšení, nemohl ovšem nikdo tušit, že se časem stanou modelem příštích junáckých družin, výchovně nejúčinnějších buněk rodinného typu řízených nikoliv vertikálně, ale převážně horizontálně.
Bylo-li těžké udržet za války činnost oddílů sdružených ve spolku JČS - na jehož pozicích dále zůstaneme - v samotné Praze, kde bylo centrum hnutí, určitá tradice a přece jen několik pracovníků, kteří jako nevojáci nebo vyreklamovaní nemuseli na vojnu, bylo to mnohem obtížnější mimo Prahu. Odchodem vedoucího, zpravidla jediného dospělého člena junácké družiny, její činnost ochabovala, až po delší či kratší době ustala vůbec.
Ze zápisu velikonoční schůze skautských vůdců, konané 9. 4. 1917 v Praze, se dovídáme 1), že byli přítomni zástupci 4 venkovských oddílů a že se další 4 oddíly omluvily. Neexistovala tedy v tu dobu ani jedna desítka mimopražských oddílů spolku JČS. A píše-li Svojsík na jiném místě, že koncem války bylo v Praze asi 300 skautů, pak se již o početných stavech venkovských oddílů ani nezmínil.
I když tedy aktivních mimopražských oddílů bylo nemnoho a jejich stopy jsou dnes hluboko zaváty, pokusím se přece poodhalit roušku zapomnění a načrtnout stručně, v kterých místech existovaly a jaký byl jejich vzestup i zánik.

Benešov
O činnosti a existenci skautské družiny v Benešově se dovídáme z nekrologu prof. Františka Konáše, zveřejněného 15. 1. 1915, v I. roč.: "Junáka" na str. 14 a z obrázku benešovských skautů, dokonce již krojovaných, na str. 15.
V nekrologu se uvádí, že: "Prof. Konáš byl z prvých, kdo pochopili přednosti skautské výchovy a zaváděl ji u mládeže studující v Benešově. S láskou a obětavostí konal skautské vycházky, vedl mládež k uplatňování se v praktickém životě, v službách veřejnosti, zaváděl táboření o prázdninách atd. I v ostatních oborech tělesné výchovy byl jako Sokol a sportovec horlivě činný. Úmrtím tohoto mladého, inteligentního muže ztratily jsme nadšeného spolupracovníka, junáctví jednoho z předních svých průkopníků".
Z výroční zprávy gymnázia v Benešově z let 1912/13 až 1914/15 se ovšem dovídáme více.
Tak zajímavé je především, že prof. František Konáš (11. 8. 1884 - 8. 9. 1914) vyučoval kromě matematiky, kreslení, krasopisu i tělocviku a byl dokonce správcem tělocvičny a nářadí pro hry (ejhle, další tělocvikář! pozn. R.P). Když se začal "šířit u nás nový směr tělesné výchovy, tak zvaný skauting, prof. Konáš, poznav výhody


1) Velikonoční společná schůze vůdců skautských - Junák, roč. III. - 1917, str. 137.


jeho, zaváděl jej u svých žáků a výsledky byly opravdu skvělé. Podnikal s nimi časté vycházky kratší do okolí, při tom je učil svépomoci a byl jim vzorem nedostižným".
Dále se dovídáme, v které dny, která třída, v jakém počtu a kterým směrem pochodovala a zejména jakou činnost vyvíjela. Mluví se tam o táboření, pořádání táborových ohňů, o stopování, nácviku pochodových písní, hrách v terénu, odhadu vzdáleností, mapování, orientaci, o pochodu podle mapy a signalizování, tedy téměř o všech výchovných prostředcích junáckých.
Po Svojsíkově přednášce o skautingu v Benešově (3. 3. 1913) se činnost skautů podstatně zvýšila. V červenci 1913 vydal se "suplující učitel F. Konáš se 7 žáky II. a III. třídy na první delší výpravu skautskou". Byl to vlastně úspěšný 8 denní putovní" tábor, z něhož se "vrátili všichni účastníci zdrávi a čilí".
Za pozornost stojí též tento záznam: "Dne 20. června 1914, 25 žáků I. - V. třídy se odebralo na obvyklé tábořiště v údolí Párysově u Staré valchy, kde postaveny stany, připravena svačina, a kde strávili junáci noc. Ráno odešli na bohoslužby do ústavu, vrátili se opět do tábora (zvýrazněno R.P.), kde si uvařili oběd a setrvali až do večera. Tábor těšil se jmenovitě v neděli pozornosti dosti četného obecenstva, jež se zájmem sledovalo práce a zábavy mladých skautů".
Podle sdělení br. Karla Nigrína, jednoho z prvých benešovských junáků, nosili skauti zelené košile bez odznaků, kromě domovenky Benešov u Prahy, hnědé, skautské klobouky se šňůrkou pod bradu, na levé straně zahnuté, píšťaly a dlouhé bambusové hole přes dva metry vysoké. Krátké kalhoty nad kolena se zahnutou dlouhou černou punčochou budily z celého kroje nahými koleny hlavní, většinou posměšný, zájem veřejnosti.
Po vyhlášení mobilizace (26. 7. 1914), která zastihla benešovské junáky s jejich vůdcem na putovním táboře Šumavou, a po okamžitém nástupu prof. Konáše na vojnu, činnost oddílu zvolna ustávala, ale na rozdíl od mnoha jiných měst, oživla znovu počátkem roku 1916. Stalo se tak ovšem již na mimogymnazijní půdě a z podnětu Rudolfa Blána, majitele soukromé obchodní školy. Tento staronový oddíl měl dokonce samostatnou klubovnu v Zámecké ulici a dost slušný inventář, včetně krásně vyšité vlajky s černým sokolem. Jako zvláštnost musím uvést, že mezi členy oddílu byli i tři rakouští Němci, jejichž otcové patřili k pluku Kaiserägrů, který byl posádkou v Benešově.
O další činnosti píší sami benešovští skauti:1)
"Po smrti našeho vůdce, p. prof. Františka Konáše na jižním bojišti, ujal se vedení skautů p. učitel Rudolf Blán. Toho roku (1916) konali jsme vycházky půldenní i dvoudenní. O prázdninách vypraven putovní tábor do Německého Brodu. Letos konáme pravidelné vycházky, cvičíme si analizování, stopování, plížení aj. Vypomáháme


1) Benešovští skauti - Junák, roč. II. - 1916, str. 112.


též při různých dobročinných slavnostech. Za klubovnu slouží nám místnost propůjčená vůdcem, kdež za nepříznivého počasí konáme schůze. Pro prázdninové táboření máme najato místo na Hlásce u Senohrab. Jsme sice malý oddíl (přes 20 skautů), ale z dosavadních prací získali jsme dosti zkušeností, abychom mohli docíliti v nejbližší době příznivých výsledků ve všech oborech prací skautských."
A že oddíl pracoval i v roce 1917, toho je dokladem zpráva z měsíce května, že Fr. Vnouček, rádce 2. družiny z Benešova, poslal redakci "Junáka" nejpřesnější řešení vypsaných úloh.1)
Vznik Československé republiky však benešovští junáci neoslavili. Nepřízeň úřadů, zásobovací potíže, a zejména společenská deklasace vůdce Rud. Blána (byl kantorem židovské synagogy), způsobily, že se oddíl koncem roku 1917 přestal scházet.

Další prameny:

1. Výroční zprávy gymnázia v Benešově z let 1912/13 až 1914/15.
2. Karel Nigrín: Z počátků organizovaného skautingu v Benešově do roku 1918 - (ARP)

Brno
Brno bývalo za Rakouska nazýváno předměstím Vídně. To proto, že tam měl německý živel vedoucí postavení. Kdo by se tedy divil, že se tam junácké hnutí ujímalo velmi těžce a proti jiným městům i pozdě, třebaže tam prvou zvěst o skautingu přinesl na podzim r. 1912 sám A.B.S. veřejnou přednáškou pro studentstvo.
Časopis Junák uveřejňuje prvou zprávu o brněnských junácích až v zářijovém čísle II. roč. (1916). Jde o novinovou lokálku, převzatou z "Nového Rakouska", která líčí, jak si junáci stavěli svépomocí dřevěný domek na nově upraveném hřišti pro mládež a jak v něm spali na zemi.2)
Podle dochovaných zpráv byl skauting v Brně založen 1. ledna 1915, kdy se ustavila družina "Kukaček" pod vedením br. J. Tvrdého, příručího tamního knihkupectví, po jehož odchodu na frontu pečoval o junáky po nějaký čas br. Brychta. Když byla většina členů družiny povolána na vojnu, činnost prakticky ustala. Ale nikoliv nadlouho.
V lednu 1916 vznikla pod vedením redaktora Domina Pavlíčka "Moravská družina skautů", která se rozdělila brzy na dvě čety, "Sovy" (studenti gymnázia) a "Psohlavce" (studenty reálky).3) Je zajímavé, že brněnští junáci nebyli organizováni v JČS, ale v "Českém zemském svazu pro tělesnou výchovu mládeže na Moravě".


1) Odpovědi k závodům z čísla 8 - Junák, roč. III. - 1917, str. 160.
2) Svépomoc - Junák, roč. II. - 1916, str. 126.
3) F. Stopka?: O moravské družině - Skaut-Junák, roč. XXII. - l935/36, str. 86.


Junácká buňka se měla čile k životu. Chodila každou neděli do přírody, zejména do lesů vranovských a jundrovských, prožila svůj junácký křest při třídenním výletu na Babí lom, pěstovala koupání a plavání ve Svratce, cvičila pravidelně na hřišti v Lužánkách a nepříznivé dny trávila ve skautské klubovně. Vrcholem jejich činnosti byl prázdninový tábor 1916 blízko Lelekovic, jehož se účastnilo asi 22 junáků. Byli ubytováni pod stany, zásobovali a stravovali se sami, podnikali výlety na Babí lom, na Vranov, do sv. Kateřiny a do Adamova, družily se s brněnskými a vídeňskými Pfadfindry.1)
Po návratu z tábora - vzpomíná br. Ferd. Stopka - snažili se vlivní jednotlivci i korporace získat skauty pro služby, k nimž se většina junáků i jejich rodičů stavěla odmítavě (šlo o služby ve prospěch válčícího Rakouska, pozn. R.P ). A tak docházelo v Moravské družině ke krizím, za nichž vystoupila z organizace část velmi aktivních jedinců. Zbytek pokračoval sice v činnosti, ba dokonce tábořil o prázdninách 1917 u Jundrova, ale chabé vedení, vzrůstající nezájem a spory o charakter další činnosti vedly téměř k úplnému rozkladu bez naděje, že by se v dohledné době pravý skauting v Brně opět vzkřísil.2)
I když se tehdy v německém Brně skautská buňka neudržela, mnozí její příslušníci udržovali bratrská a přátelská pouta a na první zavoláni nastoupili při státním převratu do služby osvobozené vlasti. Setkal jsem se s nimi 28. 10. 1918, když jsem při návratu z Moravského krasu do Prostějova, projížděl Brnem a pomáhal v okolí nádraží a na náměstí "bourat Rakousko".

Další prameny:

1. V Černý: Na Babím lomě - Junák, roč. III. - 1917, str. 106
2. A. B. Svojsík: Brno obrazem dobré skautské práce - Skaut-Junák, roč. XXII. - 1935/36, str. 85
3. Ing. F. Hanzelka: Ze začátků brněnského skautingu - Skaut-Junák, roč. XXII. - 1935/36, str. 87
4. Brněnský kalendář 1912-1935 - Skaut-Junák, roč. XXII. -1935/36, str. 92

Čáslav
Podle vzpomínek starých pamětníků byl zájem o skauting probuzen hned v roce 1912, kdy pochodoval Čáslaví prof. Svojsík se svými prvými skauty do tábora pod Lipnicí. Brzy poté se dostal se Svojsíkem do kontaktu dnes již neznámý jihoslovanský student, který při prázdninovém pobytu v obci Krchleby byl propagátorem a snad dokonce i prvým organizátorem skautingu na Čáslavsku. Je také doloženo, že v Čáslavi byla ustavena velmi záhy skupina spolku Junák - Český skaut. Znakem této


1) Činnost brněnských skautů - Junák roč. III.- 1917, str. 74.
2) Č. V. "Z Brna" - Junák, roč. V. - 1919, str. 110.


skupiny byl červený blesk v modrém poli. Budiž tu řečeno, že se skupině junáků pracovalo těžce pro malé pochopení veřejnosti.1)
Podstatná změna nastala o letnicích roku 1916, kdy byl v Čáslavi uspořádán velký skautský podnik, který zorganizovali členové II. pražského oddílu se svým vůdcem Vaškem Jelenem. Na louce ve Vodratech pod "Rusalkou" postavili pražští junáci improvizovaný tábor s několika stany různých typů, dále kuchyni, sklep, a oživovali jej jak normálním programem, tak ukázkami řemeslných prací a cvičení v přírodě, určenými hlavně zvědavým návštěvníkům.
Ve svatoudušní sobotu uspořádal prof. Svojsík propagační přednášku se světelnými obrazy, která "poskytla každému tolik, co potřeba bylo k probuzení příznivé nálady ve prospěch junáctví".
Ze zápisu o skautských letnicích v Čáslavi se také dovídáme, že při večerním táborovém ohni byl "pronešen soud o výsledku zkoušek chodů čáslavských (skládali druhotřídní) a přijat v ruce vůdcovy junácký slib jejich".2)
Po slavnostech se oddíl zaktivizoval a početně vzrůstal. Podnikaly se výlety do okolí a pokusy o táboření, které však byly rušeny jak válečnými událostmi, tak zásahy rodičů. I když časem činnost ochabovala, udrželi se čáslavští junáci až do roku 1918, kdy se hlásili do služby na vytvořeném vojenském velitelství.
Poznámka: Zakladatelem junáctví v Čáslavi nebyl - jak shora podle pramenů uvedeno - jugoslávský student, nýbrž vůdce 2. pražského oddílu Vašek Jelen. Píše mi: "Boj s c. k. armádou jsem vítězně skončil, ale musel z Prahy do Krchleb, abych nebyl na očích našich policajtů,: Ani tam jsem nezahálel: zorganizoval jsem Svojsíkovu přednášku v Čáslavi, uspořádali jsme ukázkový tábor v sadech čáslavských a v létě jsem již byl s chlapci na táboře u Županovic". (ARP)

Česká Třebová
V letech 1914-1918 byl na c. k. státní reálce profesorem tělocviku J. Dejmek. V zimních hodinách tělesné výchovy nosil mezi žáky Základy junáctví, ze kterých si předčítali. Tak junácká myšlenka pomalu zapouštěla kořínky do srdcí chlapců, kteří své volné chvíle trávili na Robově kopci, v Křivolíku a na Horách. Již tehdy konali samaritánskou službu v nádražní ošetřovně.3)
Podrobnější zprávy o činnost se nezachovaly.


1) Puňta, Ze šerého dávnověku - Pamětní almanach k slavnostnímu otevření Junáckého domova v Čáslavi - 1947, str. 6.
2) E. J. Roubal: Skautské letnice v Čáslavi - Junák, roč. II. - 1916, str. 123.
3) L. Ryšavý: Skauting v České Třebové - Památník junáckého střediska "Javor" v České Třebové - 1946, str. 6.


České Budějovice
Za první junáky v Českých Budějovicích lze pokládat trojici studentů Jiřího Vránka, Karla Kepku a jeho rodného bratra Jaroslava, kteří byli členy Svojsíkova tábora v r. 1914.1) Z nich vešel do dějin českého junáctví Jiří Vránek, neboť byl hlavní osobou čtveřice junáků - zachránců, o jejichž junáckém činu přinesly zprávu jak denní listy, tak v té době velmi oblíbený Malý čtenář, časopis mezi mládeží značně rozšířený. Tam byla uveřejněna i fotografie junáka Jiřího Vránka v kroji se skautskou tyčí.
Oč tehdy šlo, líčí článek "Junácký čin" (Junák, roč. I. - 1915, str. 86), který cituji pro jeho historický význam doslova:
Národní listy píší: "Z Českých Budějovic se sděluje: V těchto dnech octli se v nebezpečí utonutí při ústí Zborovského potoka do Malše dva vesničtí hoši, kteří při pokusu přejíti řeku zabředli do hlubiny. V kritickém okamžiku přispěchal jim ku pomoci sekundán čs. gymnasia budějovického, jenž cvičil se v zachraňování o prázdninách v táboře prof. Svojsíka, Jiří Vránek (syn profesora čes.-budějovického paedagogia) s bratry Hainovými (synové c. k. sekretáře tabák. režie) a Němcem, synem cukráře a vytáhli je na břeh. Jeden ze zachráněných byl již v bezvědomí. Stateční junáci, horliví to skauti, zavedli ihned umělé dýchání a hocha vzkřísili. Statečnost a duchapřítomnost mladých junáků zasluhuje pochvaly a uznání."
Tato zpráva zvýšila ve městě zájem o skauting a tak jak vypátral v nedávné době br. Felix Čihák - došlo dne 6. února 1916 ke schůzce osmi studentů v bytě horního rady Kepky v tehdejší Haaseově ulici, nyní Fráni Šrámka čís. 26., na níž byla založena první družina prvního českobudějovického oddílu. Jejími členy byli: Karel Kepka, Jaroslav Kepka, Bohuslav Kepka, Jiří Vránek, Břetislav Jindra, Alois Krbec a bratři Hainové. Za svého rádce si zvolili Karla Kepku (nar. 1899). Po jeho odchodu na vojnu v době prvé světové války jej zastupoval jeho rodný bratr Jaroslav, od něhož je v IV. roč. "Junáka" zpráva o činnosti oddílu.2)
Družina "Vyder" zvolila si zelenou barvu šátku a scházívala se zpočátku v bytě u Kepků, později v místnosti Pošumavské národní jednoty v Divadelní třídě.
Školní prázdniny v roce 1916 prožívali chlapci ve městě, neboť na výlety a táboření nebylo v ten čas ani pomyšlení. Ale bylo jim lépe - byli kamarádi, scházeli se, romanticky snili, kuli plány a těšili se.
Když nadešel rok 1917 pozvolna se k nim připojovali další spolužáci a jiní chlapci: Fr. Reiner, Jaroslav Teslík, Václav Reiniš, Emil Štifter a jiní. Z přehledu jejich činnosti vysvítá, že schůzky měly bohatý program a že konali jednodenní i vícedenní výlety, ovšem bez stanů. Spávali jak se dalo, ve stozích, na seně v chalupách


1) K. Kepka: Z Českých Budějovic - Junák roč. II. - 1916, str. 79.
2) Jaroslav Kepka: Z Českých Budějovic - Junák, roč. IV., 1918, str. 77.


nebo pod pracně vyrobenými přírodními přístřešky, bez pokrývek, pod kabáty, nebo co bylo.
S přibývajícím počtem členů oddílu musel vzniknout a také se ustavil druhý oddíl, kde převažovali učňové a dělníci: Ludvík Sobota, Václav Zeman, Karel Rákosník, Kronus a další. Nosili zelený šátek s bílou lemovkou.
Světová válka trvala a vlivem nedostatku potravin, nepravidelného zásobování, nedostatku šatstva i nepromokavé obuvi, musely být omezeny i malé výlety, natož pak nebylo možno pomyslet na prázdninový tábor. Ale junáci v činnosti neustali, scházeli se, přilnuli k sobě, pracovali podle "Základů junáctví" a konali i drobné práce veřejnosti prospěšné. O svém snažení informovali veřejnost v místním tisku.
Že byl junácký odbor českobudějovický pln pracovního elánu, o tom svědčí závěr jejich shora uvedené zprávy: "Doufáme, že nejen zdokonalíme sebe, nýbrž i přispějeme k rozšíření skautingu na českém jihu. Jsme připraveni!"
A že byli opravdu dobře připraveni i zorganizováni, toho dokladem byla jejich činnost ve službách Národní rady kol 28. 10. 1918. Ale to je již jiná historie.

Domažlice
Nejstarším junáckým oddílem na českém západě byl oddíl v Domažlicích. Pokusy o jeho založení, ostatně několikrát opakované, spadají do podzimu 1912, kdy měl v Domažlicích informační přednášku A.B.S.1) Profesor tělocviku domažlického gymnázia - Josef Kramařík - shromáždil kolem sebe družinu studentů, které zasvěcoval do tajů junačení podle "Základů junáctví". Vedle této skautské buňky utvořila se ještě jedna, složená z mladších studentů, která sice žila zcela ve stínu družiny Kramaříkovy, ale z níž vznikl počátkem března 1915 první, řádně registrovaný oddíl, jehož asi 15 členů složilo v dubnu junácký slib.
Domažličtí junáci si počínali pod vedením prof. Kramaříka znamenitě; konali vycházky, cvičili v tělocvičně, založili si vlastní knihovničku. Navzdory obtížím, které přinášela válka, rostl oddíl jak počtem členů, tak kvalitou své práce. Ve zprávě o jejich činnosti za rok 1916 se uvádělo 2), že oddíl čítá 30 členů, vykonal 32 vycházek, uspořádal 29 schůzek, 15 besídek, 9 tělocvičných večírků a že o prázdninách tábořil 12 dní u České Kubice. Tehdy jako dnes se promítala do činnosti oddílu i profese vedoucího. Tělocvikář Kramařík dosáhl toho, že junáci cvičili pravidelně v tělocvičně chlapeckých škol a v zimě pěstovali bruslení, sáňkování a lyžování. Nesmím opomenout, že oddíl měl též zvláštní hudební kroužek.
I když všeobecně platilo, že junáctví se ujímalo především u studující mládeže, byly též výjimky. Tak v Domažlicích vznikl v roce 1916 druhý oddíl, který pod


1) M. Matoušek: Skauti v Domažlicích - Junák, roč. II., 1916, str. 94.
2) K. Domažlice - Junák, roč. III. - 1917, str. 78.


vedením bratra Krňoula vyvíjel rovněž bohatou činnost, jejíž přehled je uveden v Junáku (roč. IV., str. 77). Z něho cituji:
"V létě chodili jsme každý týden na kratší táboření - ze soboty na neděli. Bohužel, vždy jen na den nebo dva. A proč? Oddíl náš totiž skládá se z junáků, ani jednoho nevyjímaje, po celý týden zaměstnaných a tudíž jest nám tábořiti, jak jsem svrchu poznamenal. A tu již nikdo se nemůže dočkati sobotního odpoledne, kdy připraveni na každou vážnější nepohodu i nehodu, odcházíme do tábora k České Kubici nebo pod Čerchov na "zelený plácek" k chaloupce". Její fotografie je ostatně uveřejněna na titulní stránce dvojčísla 2-3 IV. roč. Junáka.
Druhý oddíl domažlický byl snad nejpočetnějším oddílem v celém JČS; jeden čas soustřeďoval dokonce až 80 členů.
Bratr Kulhánek, pamětník počátků domažlického skautingu, uvádí ve svých vzpomínkách 1), že "k dvěma oddílům chlapeckým se přiřadil oddíl skautek, vedený sestrou Moosovou", takže do republiky vstupovali domažličtí - snad jediní ze všech mimopražských středisek - se třemi plně aktivními oddíly.
Vděčné památce domažlického střediska z doby úsvitu českého junáctví je věnována příloha 69.

Další prameny:

1. K. Kulhánek: Domažlický I. oddíl junáků - českých skautů - Junák, roč. IV. - 1918, str. 16.
2. K. Kulhánek: I:. oddíl Domažlický - Junák, roč. IV. - 1918, str. 46.
3. K. Kulhánek: Pár slov z historie - Almanach "Krajem šesti řek", 1934, str. 17.

Havlíčkův (Německý) Brod
Je překvapivé, že v Junáku, jediném časopise spolku JČS, není za celé období 1914-1918 zmínka o existenci junácké jednotky v tomto městě. A přece je zcela samozřejmé, že působení A.B.S. v blízkých Vorlovských lesích, kde tábořil pravidelně v letech 1912-1918, muselo nutně mít odezvu v tehdejším Německém Brodě. Účastníkem Svojsíkova tábora byl přece již v roce 1916 Pepa Neudörfl, syn brodského lékaře, o němž se zmiňuje i Jiří Wolker ve svém táborovém deníku 2). Víme také odjinud, že přímým záměrem A.B.S. bylo, aby účastníci jeho táborů zanesli do svých měst sémě českého junáctví. Bylo možno také ověřit, že se po návratu z tábora stal Pepa Neudörfl členem "venkovské družiny" Svojsíkova oddílu (18. odd. Praha), o níž se staral velmi svědomitě br. Brejcha, vídeňský Čech. Tuto družinu tvořili právě chlapci roztroušení v různých místech mimo Prahu.


1) K. Kulhánek: Nejstarší junácký oddíl na českém západě - zvláštní číslo Činovníka "Jak jsme začínali", Praha 1946, str. 29.
2) Táborový deník šestnáctiletého skauta Jiřího Wolkera - Praha 1928, str. 31.


Další informace mám od br. Evžena Štáfla (skautským jménem "Káj"), znalce skautingu na Havlíčkobrodsku:
"Pepa Neudörfl během roku 1916 doma se svými bratry Slavomírem a Pavlem zkoušeli prakticky provádět, co Pepa v táboře pochytil. Nedaleko jejich domu tvořila řeka Sázava s náhonem mlýna romantický ostrov, na kterém předváděli řadě kamarádů různé skautské dovednosti. Pochopitelně, i spolužáci na gymnáziu získávali od Pepy první informace o junáctví. Pepa Neudörfl účastnil se tábora ve Vorlovech i v roce 1917, příštího roku byl na putovním táboře na Šumavě.
Nezávisle na tomto dění pokoušeli se o skautské podnikání též bratři Jaroslav, Josef a Richard Havlíkovi z Něm Brodu. Již počátkem války získali knihu "Scouting for Boys" v originále přímo z Anglie. Podle této knihy podnikali táboření (vlastnili dokonce stan) a dlouhé, skautsky zaměřené výlety.
A. B. Svojsík býval občasným hostem v rodině MUDr. Josefa Neudörfla. Mladý Pepa ho žádal o proslovení informativní přednášky pro brodskou veřejnost. Míněním Svojsíkovým však bylo, získat předem vhodného dospělého vůdce. Na této nutné podmínce ztroskotávala všechna snaha.
Válka odčerpávala všechny mladé, schopné lidi a politické poměry za Rakouska nebyly rovněž příznivé nově vznikajícímu hnutí. Proto k oficiálnímu založení došlo v Brodě - jako v mnoha jiných místech - až po válce".

Hradec Králové
Málokteré mimopražské středisko junácké se mohlo vykázat tak bohatou činností jako v Hradci Králové.
Třebaže je bezpečně zjištěno, že prof. Otokar Tomášek začal skautovat s několika junáky již v roce 1915, časopis Junák (roč. II. str. 29), přináší prvou zmínku o jeho činnosti až v únoru 1916 a oznamuje, že tamní družiny skautské se přihlásily k pražskému ústředí, t.j. do spolku JČS.
Z další zveřejněné zprávy se dovídáme, že hradečtí skauti měli již v roce 1916 svoji klubovnu, dobře zařízenou truhlářskou dílnu a ve vzdálenosti asi 1 hodiny chůze od města i pěkné tábořiště, na němž zbudovali barák. Hoši pěstovali tehdy i vodní výcvik a jejich flotila čítala 6 loděk.
Profesoru Tomáškovi se pracovalo dobře zejména proto, že měl v oddíle několik junáků, kteří již tábořili s pražskými oddíly a že mu ochotně pomáhali i jiní profesoři, kteří zapůjčovali pro cvičení i potřebné pomůcky (dalekohledy, mikroskopy, buzoly, lupy, herní náčiní apod.). Schůzky bývaly každý týden v klubovně a o nedělích pak vycházka s bohatým programem.
V roce 1916 oddíl tábořil již samostatně po celý měsíc a prof. Tomášek podal o průběhu zdařilého tábora podrobnou informaci na velikonoční schůzi pražských i mimopražských skautských vůdců. V záznamu čteme, že "odjížděli z tábora neradi a těžko se loučili po čtyřech nedělích, krásně a spokojeně v práci užitých".
Hradečtí junáci bývali ve styku s pražskými bratry a využívali znamenitě i jejich zkušeností, zejména je napodobovali v pořádání přednáškových cyklů, v pravidelném cvičení v tělocvičně (jednu hodinu týdně) a dokonce i v organizování lyžařských výletů.
Pokud jde o hradecký dívčí skauting, byl založen v roce 1916 z popudu prof. Tomáška. Vůdkyní první družiny "Sojek" se stala profesorka lycea Anna Podhorová, jejíž svěřenky složily ještě v témž roce slib a získaly prvé tábornické a zálesácké zkušenosti v lesích u hájovny u Cerekvice na Hořicku.
Skautky byly velmi čilé; ve školním roce konaly pravidelné schůzky ve škole nebo pod širým nebem a chodily na časté vycházky. V záznamech 1) je uvedeno, že některé z nich složily dokonce prvotřídní zkoušku v pražském bytě prof. Svojsíka.
Hradecký dívčí skauting se úspěšně rozvíjel a mnohé nasvědčuje tomu, že byl také po Praze a Domažlicích nejvýznamnější.
Je potěšitelné, že již tehdy konali junáci veřejně prospěšnou práci. Kronika vypráví, že "posledních 14 dní prázdninových hlídali jsme v obci švestky, zakoupené pro válečnou kuchyni. Pomáhali jsme i při česání, zároveň se skautkami".
I když hradecké středisko bylo zle postiženo úmrtím vůdce prof. O. Tomáška (20. 4. 1918) nepřestalo pracovat a jeho 70 skautů a 30 skautek se dalo v říjnových dnech 1918 do služeb revolučních orgánů státní moci.

Další prameny:

1. Prof. Tomášek organisuje studující v družiny - Junák, roč. II., 1916, str. 29.
2. Skauti v Hradci Králové - Junák, roč. II. - 1916, str. 79.
3. Z Hradce Králové - Junák, roč. III. - 1917, str. 13.
4. Prof. O. Tomášek: Zkušenosti s junáctvím mimo Prahu - Junák, roč. III. - 1917, str. 174
5. Z Hradce Králové - Junák, roč. III. - 1917, str. 186
6. Dívčí oddíl v Hradci Králové - Junák, roč. III., 1917, str. 187.
7. Královéhradecký oddíl - Junák, roč. IV - 1918, str. 15
8. Z oddílu junáků královéhradeckých - Junák, roč. IV - 1918, str. 107.
9. Skautský almanach, vydaný u příležitosti otevření junáckých kluboven v Hradci Králové, v červnu 1969.


1) Vratislav Hanzík: Počátky dívčího skautingu - Nové Hradecko, 19. listopadu 1969.


Hulice
Bratr Bohumil Pipek, v té době mladý učitel v Hulicích na Kutnohorsku, puzen zvědavostí, pozoroval tajně denní život junáků v prvém Svojsíkově táboře pod Lipnicí v roce 1912. Tím, co viděl a co předtím o nové výchovné metodě slyšel, byl tak zaujat, že se po prázdninách téhož roku rozhodl skautovat s celou třídou.
Ve svých vzpomínkách píše, "že si rozdělil třídu na družiny, že zavedl ve třídě rukodělné práce, konal vycházky k Želivce a Sázavě a že se svými žáky pozoroval horlivě přírodu".1)
O jeho úspěšných pokusech se přirozeně hovořilo v učitelských kruzích a to nikoliv sympaticky. A tak nakonec zasáhl pan c.k. "školdozorce" připomenutím, že bratr Pipek, "je příliš mlád, aby zaváděl do školy jakési novoty a chtěl být chytřejší než starší zkušenější pedagogové".
Znechucen tímto nedoceněním svého pokusu i malým pochopením žáků, vzdal se sice br. Pipek další činnosti, ale zajistil sobě i Hulicím čestné místo v historii českého junáctví.

Jaroměř
V Jaroměři vznikal skauting vlastně na půdě tamního Sokola. Na podnět náčelníka Karla Skalského byli pověřeni bratři Josef a Karel Tylšovi zaváděním a propagací skautingu jako doplňku sokolské výchovy. Oba vzpomínali, že jim byly Svojsíkovy "Základy junáctví" jedinou pomůckou a že z nich čerpali podněty ke své průkopnické práci. Mezi dospělými nebylo pochopení a u mnohých dokonce obavy, aby se skautská výchova nezvrhla v pouhou "indiánčtinu" nebo v militaristickou výchovu.
Jako jinde, i v Jaroměři chodili chlapci v letech 1913/1914 již na vycházky spojené s pozorováním přírody, orientací, stopováním, signalizováním a polním vařením. V roce 1915 došlo k prvním pokusům s tábořením v nedalekém lese "Končinách". Průběh tábora byl tak uspokojivý, že všech asi 15 sokolských dorostenců a žáků se stalo nadšenými vyznavači junácké myšlenky.
V roce 1916, kdy odešli na frontu bratři Tylšové, ustala činnost jaroměřských junáků - sokolů a byla jako všude jinde obnovena až po vzniku Československé republiky.
(Podle písemné zprávy bratra Karla Tylše z Jaroměře.)

Jevišovice
Zakladatelem jednoho z prvních junáckých oddílů na Moravě na tehdejší měšťanské škole v Jevišovicích u Znojma byl odb. učitel Bohumil Pipek, o němž jsem


1) Bohumil Pipek: První junácké kroky - "Jak jsme začínali..." zvláštní číslo Činovníka, Praha 1946, str. 35.


se zmiňoval již na straně 208 (Hulice). Ve svých vzpomínkách si chválí, že se mu práce dobře dařila, že byly znatelné úspěchy jak v zlepšujícím se školním prospěchu jeho svěřenců, tak v celkové výchově. Píše 1), že se stýkal se svými hochy nejen ve škole, ale že pobývali spolu i celé dny při táboření u rybníků za Bojanovicemi, kde spávali pod velkou vozovou plachtou. V roce 1917 dostali prý od A.B.S. několik stanů.
Je hodné pozornosti, že v okolí Jevišovic byl uspořádán i první prázdninový všeobecně vzdělávací kurs pro učitelstvo na němž o skautingu přednášel a ukázku táboření provedl vrchní vůdce A.B.S.
Junácká buňka v Jevišovicích, založená v roce 1916, pracovala až do ukončení první světové války.

Jičín
V Jičíně zapustilo junáctví hluboké kořeny ihned po propagační přednášce A.B.S. na jaře roku 1912. Prameny uvádějí, že zakladateli tamní junácké buňky - první, která vznikla mimo Prahu - byli otec a syn Řehákovi, br. J. Mikousek a Čestmír Hlaváček, že družinu tvořilo 12 gymnazistů, že však neměli nikoho, kdo by je zaštítil a jim pomohl. Chlapci sami zvolili si ze svého středu vůdcem br. Málka, rádci družin byli Mikousek, Řehák a Hlaváček.
Prvním patronem byl prof. Dr. Všetečka, spolužák a přítel Masarykův, který vodil junáky do přírody a zaměřoval jejich činnost ve prospěch veřejnosti, zejména k pomocným službám při značkování a udržování cest v Českém ráji a Prachovských skalách. Je zaznamenáno, že nebylo jediné značky a nápisu, který by tam byli před válkou neprovedli skauti. Po prázdninách roku 1913 byl skutečným vůdcem mladý Boh. Řehák, pozdější vynikající pracovník skautského ústředí.
Je až k nevíře, že všech 12 junáků o prázdninách téhož roku tábořilo, pravda, nikoliv samostatně, ale rozděleni do dvou táborů pražských oddílů, Ing. Beneše u Potštýna a br. Vejborného na Sázavě. Podobně tomu bylo i o příštích prázdninách.
Po odchodu br. Řeháka na univerzitu na podzim roku 1914 byla jičínská skupina skautů nově zreorganizována, postavil sejí do čela prof. Jaroslav Mikousek, který se také postaral o řádnou registraci "I. oddílu junáků v Jičíně" v pražském ústředí nově založeného spolku JČS. V tu doby byl 24členný oddíl rozdělen do 3 družin a pracoval úspěšně až od odchodu vůdce na frontu (1915). Osiřelého oddílu se ujal br. Karel Tvrdý, který tábořil s oddílem v r. 1915 pod Kumburkem. Když i on musel na vojnu a po něm další, kteří mohli vést, konala své dílo válečná doba, nepřízeň úřadů i školy a v neposlední míře i odstředivé sklony junáků, kteří bez odpovědného vedení ztráceli zájem o společnou práci.


1) Bohumil Pipek: První junácké kroky - "Jak jsme začínali...", zvláštní číslo Činovníka, Praha 1946, str. 36.


Bohumil Pipek: Naše první počátky - Všem, roč. IV., 1928, str. 83.
Když došla zpráva, že vůdce oddílu prof. J. Mikousek v roce 1916 padl na italské frontě, byl oddíl již v agonii.

Další prameny:

1. Sláva Řehák: Skauti Jičínští - Junák, roč. I. - 1915, str. 31.
2. In memoriam Jaroslava Mikouska - Junák, roč. III., 1917, str. 40.
3. S. Řehák: Začátky naší organizace - zvláštní číslo Činovníka "Jak jsme začínali...", Praha 1946, str. 9.
4. S. Řehák: Dvacet pět let od založení jičínského oddílu - Almanach "Branný sraz župy Riegrovy SJSS RČS, Jičín 1937, str. 16.
5. Dvacet let skautingu v Jičíně - Krakonoš, neodvislý politický týdeník pro český severovýchod, roč. I., čís. 30 - 15. května 1932.
6. Obrázek ze života jičínských junáků - Uveřejněn v brožuře MUDr. Čeňka Kliky: Názor lékaře o skautování, Praha 1915, str. 7.
7. Prof. S. Řehák: Čtvrtstoletí skautingu v Jičíně - Skaut-Junák, roč. XXIII., 1936/37, str. 127.

Jilemnice
Některé pražské oddíly měly ve svém zimním programu lyžování a pořádaly občasné zájezdy do Krkonoš, kde se setkávaly se studenty jilemnického gymnázia, tehdy vesměs výbornými "lyžci", a tím vítanými instruktory pražských junáků.
Jak můžeme z dochovaných záznamů usoudit, vedly tyto přátelské kontakty i k založení skautské družiny v Jilemnici, ne-li dříve, pak určitě po prázdninách roku 1916. Naznačuje to ve svém záznamu tehdejší tamní učitel Jaromír Horáček 1), když píše: "Jilemničtí studenti se v té době (v čase, kdy nastoupil na trůn Karel I., tj. v prosinci 1916) scházeli často v pavilonu střelnice "Ve vrbičkách", kde měli skautskou klubovnu". Také první publikovaná zpráva o činnosti jilemnického oddílu 2), založeného na počátku prázdnin 1917 a pracujícího pod patronací 18. odd. pražského (Svojsíkova) říká, že "oddíl byl připravován od několika studujících tamního gymnázia po celý školní rok".
Jilemničtí, ač neměli dospělého vůdce a spravovali se sami, počínali si velmi úspěšně. Z citované zprávy se dovídáme, že se oddíl scházel pravidelně ke schůzkám ve vlastní klubovně, jejímž přepažením získal prostor pro dílnu, že měl knihovnu o 60 svazcích a že dokonce o prázdninách 1917 již tábořil. Jako prozatímní vedoucí se uvádí student Pazdera.
Stručná zpráva o krkonošských skautech je i na str. 46, čtvrtého ročníku "Junáka". Je v ní konstatováno, že oddíl se zcela osamostatnil a ustavil se v samostatný odbor,


1) Jaromír Horáček: Jilemnicko-světová válka a převrat v r. 1918 - str. 88.
2) Z nového krkonošského oddílu v Jilemnici - Junák, roč. IV. - 1918, str. 16.


že někteří jeho členové se umístili na prvých místech v lyžařských závodech, pořádaných Ski Klubem v Jilemnici a že oddíl zajišťoval při těchto závodech službu bezpečnostní a pořadatelskou.1)
Zůstal-li oddíl v aktivitě až do zřízení samostatného Československa, nepodařilo se zatím zjistit.

Jindřichův Hradec
O životě a činnosti skautské družiny v Jindřichově Hradci nevíme mnoho. Snad tam junáctví ani hlubší kořeny nezapustilo. Bratr Hanuš Entner, vynikající skautský pracovník, který byl ve svých dvanácti letech ve styku s propagátorem a zakladatelem skautingu ve městě; poručíkem Regentíkem, sice potvrzuje, že tam v roce 1914 skauti byli 2), ale konstatuje smutně, že po odchodu vůdce na frontu skauting na Jindřichohradecku usnul.
Nasvědčovala by tomu i ta skutečnost, že o jeho činnosti není zmínka v žádném ročníku Junáka ve válečném období 1915-1918.

Další pramen:

1. Jindřich Šimánek: Skauting v kraji pětilisté růže - Pamětní list skaut. slavností v r. 1925. Jindř. Hradec 1925, str. 6.

Kladno
V počátcích českého junáctví, kdy nebyla do jeho programu záměrně zařazena výchova k dobrému občanství a kdy se v něm kladl až nadměrný důraz na výchovu v přírodě a přírodou, považovala značná část veřejnosti, přirozeně mylně, jednu z jeho složek - táboření - za skauting celý. Tak si lze vysvětlit a chápat i svéráznou zprávu Národních listů z 19. května 1916. Zněla takto: 3)
"K otužení dorůstající mládeže bude zavedeno vedením odb. učitele p. Dvořáka ml. skautování žactva měšťanské školy v Kladně. Vždy v sobotu odebere se žactvo do lesů křivoklátských a zůstane tam přes neděli. Pozemek byl tam po doporučení žádosti okres. hejtmanem p. Šlechtou propůjčen správou knížete Fllrstenberka. O prázdninách bude asi skautování díti se delší dobu".
Jak dopadl tento pokus skautování, nevíme, stejně tak nejsou zachovány zprávy, udržela-li se a rozvíjela skautská buňka na Kladně. Jisto však je, že syn kladenského lékaře MUDr. Foustky, byl v roce 1916 přijat za člena II. pražského oddílu.


1) Krkonoští skauti - Junák, roč. IV. - 1918, str. 46.
2) Hanuš Entner: Začátky junáctví na Jindřichohradecku - "Jak jsme začínali...", zvláštní číslo Činovníka, Praha I946, str. 33.
3) Skautování na Kladně - Junák, roč. II. - 1916, str. 94.


Klatovy
Kdy vznikl skauting na Klatovsku, nevíme. Ale že tam byla velmi početná skupina, v té době určitě největší mimo Prahu, soudíme z jedné věty, obsažené ve spolkových zprávách JČS, uveřejněné již v I. roč. Junáka, na jaře roku 1915. Zní takto:1)
"Organizátor junáctví na Klatovech, prof. Fr. Nachtmann, jenž v krátké době shromáždil kolem sebe na 70 nadšených junáků klatovských, byl zajat na výchovním bojišti."

Kutná Hora
Nebýt bratra Frant. Herlese, který ve zvláštním čísle Činovníka "Jak jsme začínali..."(str. 18) líčí svůj pobyt v junáckém táboře v roce 1913 v lomu nad městem Sázavou, jehož "se účastnili i tři junáci z Kutné Hory", nevěděli bychom ani my, ba ani skauti kutnohorští, že v tomto staroslavném městě existovalo junácké středisko za c. a k. Rakouska-Uherska. Měl jsem nesmírné štěstí, že se mi podařilo navázat kontakt s br. Ladislavem Jungem, posledním žijícím členem první kutnohorské skautské družiny, od něhož mám několik informací.
Zakladateli skautingu v Kutné Hoře byla dvojice profesorů tamní nově zřízené obchodní akademie, matematika Vojtěcha Zajíčka a filologa Dr. Václava Pártla. První z nich píše ve svých dvacetiletých abiturientských vzpomínkách, že:
"Do tehdejšího ovzduší zapadl jako zářivé sluníčko kolega Dr. Pártl. Dovedl připoutat hochy ke škole lehkou atletikou, tělocvikem, společným koupáním v Labi, hlavně však skautingem, což při přísném pojetí školských zákonných předpisů tehdejšího rakouského ministerstva kultu a vyučování ve Vídni, bylo v té době činem nejen jedinečným, ale i velmi riskantním a revolučním. Uvážíme-li, že toho času byla na reálkách a gymnáziích ještě kopaná kategoricky zakázána. Vídeň zásadně netrpěla na českých školách žádných vyučovacích úchylek, či zavádění cizích zahraničních vzorů, neb český školský element se jí nezdál dosti spolehlivý. V tom se páni z vídeňského ministerstva nezmýlili - to se ukázalo později.
Skauting byl tehdy sportovně výchovnou novinkou, pro který, svým fanděním nakazil i mne a naše "rošťáky". Velmi rychle jsme se sžili a tak v kamarádské a družné pohodě prožili jsme ve volné přírodě mnoho nezapomenutelných pěkných a veselých dnů".
V dalším pak uvádí celou řadu veselých historek, které prožili při táboření a které známe z raných dob českého junáctví z jiných míst: jak dopadlo vaření hráchu a krup na polním ohni; jak zamilovaně laškující párek ježků vyděsil noční hlídky; jak tábor, postavený v kotlině pod svahem, byl za bouře vyplaven atd.


1) Za povinností vojenskou - Junák, roč.l. - 1915, str. 38.


Dověděl jsem se rovněž, že oba jmenovaní profesoři byli jako vlastenečtí skautští vůdcové velmi oblíbeni nejen mezi svými junáckými bratry, ale i mezi kutnohorskou českou veřejností.
Z prvých junáků známe dodnes pouze jména čtyř. Byli to: František Hepnar (skautsky Hejble), Ladislav Jung (skautsky Gaston), Josef Maliva (Sekula) a František Pokorný (Picas). Dva z nich Jung a Maliva, se sešli se svým skautským vůdcem Zajíčkem na jaře 1918 u téže čsl. legionářské roty v Itálii, aby bojovali společně proti Rakousku na úseku Riva-Roveretto. Byla to náhoda či důsledek junácké výchovy?
Škoda, že další úseky junácké stezky kutnohorských skautů z období 1912-1918 jsou již tak zaváté, že se mi je nepodařilo odkrýt. Ale skauti jsou hledači stezek, co jsem nedokázal já, dokáží jiní.

Mladá Boleslav
O mladoboleslavském skautingu jsou v prvních ročnících "Junáka" jen dvě pranepatrné zmínky. Prvá je z ledna 1917 a hovoří o tom, že I. dívčí oddíl pražský navštívil na dvoudenním výletě skauty a skautky v Mladé Boleslavi.1) Druhá je z dubna téhož roku a konstatuje, že na velikonoční společné schůzi skautských vůdců v Praze (9. 4. 1917) byla zastoupena i Mladá Boleslav.2)
O skutečném stavu tamního skautingu podal zprávu br. Jos. Tondr až v roce 1935, kterou doslovně přepisuji.3)
První kroky skautingu v Mladé Boleslavi.
"V roce 1916, kdy celý svět tonul v záplavě válečné, byl dán v měsíci dubnu podnět k založení skautského oddílu v Ml. Boleslavi. Podnikavý br. Boda Štolba s neméně agilní sestrou L. Šaumanovou za spoluúčasti prof. Jiráka uvedli v život oddíl, který skládal se z 80 žáků státní reálky. V neděli dne 26. dubna konán prvý výlet odpolední na Chlum. Široký klobouk br. Štolby a sestry Šaumanové budil pochopitelně u nás velký zájem, neboť to byly jediné klobouky této fazony v našem městě a krátké kalhoty s holými koleny to byla další jedinečnost. Po krátkém proslovu na místě přikročeno bylo ihned k praktickým ukázkám skautského programu, jak stavěti ohniště, signalizování, hry a podobné. V ten den konali jsme také hromadně dobrý skutek, jak zákon skautský nám nařizoval. Do kopce jel s povozem naloženým kládami jistý rolník a když na upozornění br. vůdce, abychom šli mu zatlačit - všech 80 vzalo s náležitým křikem vůz útokem, ubohý a vyděšený vozka nevěděl, zdali má utéci či bránit povoz bičem proti naší ochotě, kterou ze začátku nemohl pochopiti.


1) Z I. dívčího oddílu - Junák, roč. III. - 1917, str. 127.
2) Velikonoční společná schůze vůdců skautských - Junák, roč. III. - 1917, str. 137.
3) Jos. Tondr: První kroky skautingu v Ml. Boleslavi - Almanach "Sraz župy Riegrovy Svazu skautů a skautek RČS", MI. Boleslav 1935, str. 4.


V týdnu stanovena schůzka, na kterou jsme se všichni těšili. Však jaké bylo naše zklamání, když na informační tabuli četli jsme, že schůze se nekoná a za několik dnů oběžník nás uvědomil, že skauting byl úřady zakázán. Skautské hnutí, vyvolané v život generálem Baden-Powellem, velkého a proti Rakousku v nepřátelství stojícího národa anglického bylo zakázáno a doporučena účast naše v junobranně. Několik nás však vytrvalo a dík přímluvě prof. Volejníka zapůjčil nám bruslařský klub svoji boudu (nyní zbouranou) a tak umožnil nám činnost, která se velmi slibně rozvíjela. Co tím myslím, když píši, že činnost se slibně rozvíjela? Mnohý z vás si představuje, že k našemu počtu 12 hochů a 3 dívek přibývali další, krásně krojovaní, že pořádali jsme hromadná vystoupení a podobně. Chyba lávky! Náš počet se zpočátku ztenčil na 8 hochů (3 dívky zůstaly), ale tito hoši byli na slovo vzatí skauti, poslušní svého vůdce a schopni jakékoliv oběti pro naši ideu a vlast.
V roce 1917, když počaly proskakovati prvé zprávy o našich legiích, rozšiřované jen velikými odvážlivci, my skauti vedli jsme o tom celovečerní debaty, které končily provoláním slávy našim českým hrdinům. V té době uspořádali jsme také mikulášskou zábavu. Sezvaní rodiče našich členů a my byli pozorní hostitelé. Program se velice líbil a v družné zábavě setrvali jsme dosti dlouho.
První tábor uspořádán byl v létě 1917 v jeskyních hradu Valečova, které nám nahradily stany, které jsme neměli a znali jsme je jen z obrázků. Přesto, že byla veliká bída o potraviny, vydrželi jsme s našimi zásobami z domova celých 7 dnů. Stačil nám šálek nemaštěných fazolí, jen octem pokapaných a kus suchého kukuřičného chleba, abychom mohli tábořiti třeba jen o jeden den déle a byli jsme přitom šťastni.
A když podzim roku 1918 přinesl památný říjnový převrat, opět jsme to byli my, skauti, kteří jsme stáli v prvých dobách v přímých službách Národního výboru naší osvobozené vlasti".

Nymburk
Ačkoliv junácký oddíl v Nymburce byl založen již v roce 1912, prvou zmínku o něm přináší teprve dvojčíslo 9-10 II. roč. "Junáka", na jehož titulní stránce je obrázek z jejich prázdninového tábora v roce 1916.
Z toho, že to byl tábor nevelký (4 stany na podsadách) soudím, že tamní družina mohla čítat kolem 10-12 členů. Byli to asi také většinou studenti, nebo jejich vůdci byli profesoři Milan Novotný a A. Šrámek.1)
Musím se zmínit o jejich svérázných kolektivních dobrých skutcích, konaných za války. Rozhodli se být prostředníky mezi rodinami a jejich zajatými či nezvěstnými mužskými členy. A poněvadž nejobtížnější byl styk s ruskými zajatci, kde neznalost azbuk byla téměř nepřekročitelnou překážkou, naučili se všichni trochu


1) Klima-Káj: Skautský generál - Skaut-Junák, roč. XIV., 1927/28, str. 116.


rusky, osvojili si azbuku, získali si potřebné informace na poště a v kancelářích Červeného kříže v Praze a výsledek? "Vedle zasílání balíčků, fotografií, peněz do Itálie a Ruska, dotazů na pluk apod., vyřídili jsme 247 lístků zajatcům, 52 případů pátrání po nezvěstných a mimo to 15 případů pátrání po nezvěstných prostřednictvím Červeného kříže ve Švýcarsku. Z Ruska došlo již na lístky námi psané mnoho odpovědí a též o nezvěstných namnoze získali jsme zpráv".1)
Tuto poradní kancelář zřídili nymburští již před prázdninami 1916, střídali se v ní ve službě a o prázdninách "dojížděli z tábora do akce dvakrát v týdnu na kolech. Poněvadž kancelář se osvědčila a konala dobré služby, budeme úřadovati také během školního roku".
Jaký byl další osud nymburského střediska, nevíme. Jisto však je, že bylo v činnosti i v prvé polovině roku 1917, neboť jeho vůdce, prof. Novotný - podle zachovaného záznamu - omlouval svoji neúčast na velikonoční poradě skautských vůdců 9. dubna 1917 v Praze.

Další prameny:

1. Z tábora nymburských - Junák, roč. II. - 1916, str. 155.

Pardubice
Je škoda, že se nám nezachovaly archívní materiály z let 1911-1918 a že kromě skrovných ústních sdělení pamětníků a časopisu Junák nemáme odkud bychom čerpali informace.
O pardubických junácích se dočítáme sice již v I. roč. Junáka 2), ale zpráva je více než stručná. Dovídáme se jen, že v roce 1914 konali za vedení prof. Chlupáče tří nedělní putovní tábor po Moravě a že se chystali v roce 1915 na stálý tábor, spojený s pomocí na žních.
Jak zasáhla válka do dalších osudů pardubického střediska, je zatím neznámo.

Prostějov
Chci vydat svědectví o tom, jak pracovala junácká družina v Prostějově. Její uznávanou hlavou byl Jirka Wolker, oblíbenec Svojsíkův. Pocházel z dobře situované měšťanské rodiny (otec byl prokuristou banky), měl dostatek času i peněz, aby mohl strávit prázdniny r. 1916 v táboře pod Lipnicí.
Počátkem škol. roku 1916/17 shromáždil kolem sebe skupinku nadšených chlapců, která pod tichou patronací profesorů reálky, Františka Czwetlera a tělocvikáře Jana Svozila, pěstovala sport - zejména zakazovanou kopanou a jízdu na kole -


1) Fr. Votava: Nymburští skauti na poli válečné dobročinnosti - Junák, roč. II. - 1916, str. 144.
2) Pardubičtí skauti - Junák, roč. 1. - 1915, str. 86.


chodila do přírody, nadšeně zpívala, měla svou malou hudební kapelu a bavívala uzavřenou studentskou společnost v hostinci u Netopilů drobnými jevištními výstupy.
Ředitelství obou středních škol - gymnázia a reálky - nerada viděla naše toulky a sdružování, a proto spolužáci a junáčtí bratři z tzv. "lepších rodin" vytvořili kolem Jirky zvláštní skupinu, která - aby se nedostávala do konfliktů s pány profesory - s námi ostatními do přírody nechodila a provozovala jen "salonní" skauting typu čajových dýchánků, literárních kroužků a debatních schůzek.
Existovaly tedy vedle sebe dvě skupiny skautů, diferencované zdánlivě podle typu škol, v pravdě však to bylo rozdělení sociální a společenské. V roce 1917 se přihlásil Jirka Wolker se svou skupinou gymnazistů do družiny prof. A. B. Svojsíka (příloha 70) a spolu s E. Wichterlem, synem prostějovského továrníka, účastnil se podruhé jeho prázdninového tábora pod Lipnicí. Skauti z reálky pocházeli výlučně z nemajetných rodin a mnozí z nich trpěli nedostatkem, podvýživou, ba i hladem. Pro ně bylo prvořadým příkazem doby, shánět kdejaký krejcárek a aprovizaci, aby se udrželi na studiích a pomáhali uživit rodiny, když jejich otcové byli na frontě. Sám vzpomínám, jak jsem musel pracovat po celé prázdniny v zemědělství, zejména při mlácení obilí u nejošklivější práce při odklizu plev a ohrabků za 10 krejcarů denně od svítání do tmy. A jiní, třeba pracovali jinde a jinak, vydělávali stejně málo, vždyť děti a mladiství byli vykořisťováni ještě více než dospělí.
Ve válečných poměrech, kdy nám všem bylo tak zle, nemohlo se o soustavném junáckém výcviku vůbec hovořit. Jirka Wolker nám sice vyprávěl, co mají skauti dělat, co všechno prožil ve Svojsíkových táborech a jaké zkoušky skládal, ale my, bez dospělého a věci znalého vůdce, mohli zkoušet podle "Základů" jen některé skautské disciplíny, chodit na kratší i několikadenní výlety, přespávat v lese, v kupkách sena nebo ve stodolách na slámě a pomáhat za trošku jídla všude, kde o naši pomoc stáli.
Naše skautování bylo tehdy velmi prosté: držet se společně v partě, umět se pobavit, vyžít se romanticky v přírodě, poznávat ji a milovat, pomáhat si navzájem a pomáhat jiným jak za úplatu, tak ochotně i zdarma, a to především větším chudákům, než jsme byli sami, a pak raněným vojákům, našim i válečným zajatcům.
Že jsme se velmi aktivně zúčastnili všeho revolučního a protirakouského dění, to jsem naznačil již dříve. Zmíním se o tom ještě v jiných souvislostech.
Naše víceméně neformální skupina junáků se udržela až do konce války a sehrála pod vedením prof. Jana Sedláčka důležitou roli při přejímání města pod správu Národního výboru v říjnových dnech roku 1918.

Další prameny:

1. Rozhovor s bratrem náčelníkem Dr. Rudolfem Plajnerem - Jak jsme začínali... Zvláštní číslo časopisu Činovník, Praha 1946, str. 4.
2. Rudolf Plajner: Vzpomínka na Jiřího Wolkera - Všem, časopis ULŠ, roč. III. - 1927, str. 13.
3. Rudolf Plajner: Jak vznikal skauting v Prostějově - Všem, měsíčník ULŠ, roč. IV., 1928, str. 80.
Třebechovice pod Orebem
Podnět k založení skautské organizace v Třebechovicích pod Orebem dal věstník americké kolonie v Rožmitále pod Třemšínem, vydaný ing. F. Hofmeisterem (příloha 16). Dostal se do rukou místnímu občanu Františku Barvířovi, který byl vyučený mlynář, ale člověk velmi sečtělý a milovník přírody. Připadl na myšlenku založit v Třebechovicích p.0. podobný skautský kroužek. Prvními jeho členy byli mládenci " většinou z té části města, kde se říká "Na obci". Byli to: Josef Svoboda, Karel Falta, Adolf a Josef Prášilovi, Ladislav Mánek a Arnošt Bidlo a další.
Zprvu se scházeli neoficiálně, ale na podzim roku 1912 se rozhodli podat okresnímu hejtmanství v Hradci Králové žádost o schválení stanov "Kroužku skautů v Třebechovicích p. Or."
Prvotní jejich činnost spočívala ve vycházkách do přírody - polodenních i celodenních, kde botanizovali, poznávali ptactvo i zvířenu, cvičili se v orientaci, pěstovali různé hry, hlavně kopanou, a pokud nemohli ven, improvizovali různé kursy jako první pomoci, astronomie, loutkářství apod. Cvičili se rovněž v protipožární ochraně.
Kroužek nebyl tehdy organizací výlučně mládežnickou, neboť sdružoval vedle dorostu (10-14 let) i členstvo od 14 let výše. Kroužek nezanedbával ani mravní výchovu. Vedl své členy k pravdomluvnosti, k čestnému chování, pokutoval vulgárnost, užívání německých výrazů, pro nekázeň volal k pořádku.
Členové kroužku začali nosit od roku 1914 i skautský kroj s tradičními širokými klobouky, které zhotovoval místní kloboučník Jiří Mach. V témž roce si pořídili skauti svépomocí dlouhý spínací stan, který později přešili na 2 stany malé. První noční cvičení bylo uskutečněno při výletu do Adršpachu dne 31. 5. 1914. Junáci konali také velké pěší túry, např. Třebechovice p. O. - Kuks a zpět (50 km).
Činnost nebyla přerušena ani během první světové války. V srpnu 1914 provedli junáci úpravu školní třídy na lazaret (25 slamníků, nosítka aj.). V roce 1916 si zhotovili loď a 4 páry vesel (příprava na první tábor). První tábor byl uskutečněn až v roce 1917 na Ssutých březích u Týniště nad Orlicí. Byl 14 denní a zúčastnilo se ho 15 chlapců. Tábor vedli bratři Klepetář a Kilinger, oba studenti.
Významnou událostí v celém českém skautingu bylo založení dívčího oddílu v Třebechovicích. Stalo se tak 29. dubna 1918 na popud s. Máši Svobodové, která byla také jeho první vůdkyní. Později převzala vedení s. Miroslava Šubrtová.
V témže roce konal se též druhý l2denní tábor opět na Ssutých březích; návrat z tábora byl originální: po řece Orlici na lodích a voru.1)
Třebechovický kroužek skautů, jehož stanovy byly schváleny 5. listopadu 1912 (příloha 71), byl prvním samostatným skautským spolkem v českých zemích. Z počátku pracoval bez styku s jinými skautskými oddíly i bez kontaktů s prof. A. B. Svojsíkem. Teprve katecheta Alois Svojsík, bratr A.B.S., který měl v Třebechovicích přednášku, doporučil tamním junákům, aby navázali spojení s Prahou. Stalo se tak v souvislosti s jarním kursem pro výcvik vůdců, který pořádal Svojsík v r. 1913 (viz příloha 35).
K začlenění třebechovického střediska do junáckého odboru Svazu spolků došlo pak na jaře 1914 (viz příloha 40).
Třebechovické středisko pracovalo po celou dobu války a 28. říjen roku 1918 je zastihl v plné aktivitě ve službách národního orgánu Československé republiky. Jak je zaznamenáno, v listopadu 1918 uvítalo také návrat svého bratra Mánka, italského legionáře.
V oficiálním časopise Junák je o třebechovickém oddíle zmínka jen v souvislosti s omluvou jeho nepřítomnosti na schůzi skautských vůdců.2)

Třeboň
Nebýt několika zmínek o třeboňském junáku B. Peškovi na stranách prvých tří ročníků časopis Junák, stěží bychom dnes zjišťovali, zda tam existovala skautská buňka. Ale B. Pešek musel být určitě schopný mladík, neboť se umístil úspěšně ve fotografické soutěži o nejlepší obrázek z přírody. A tak se snímky s jeho jménem objevily v "Junáku". Byl uveden jako vítěz v soutěži o nejlepší vypravování události, znázorněné obrázkem.
Bratr Adolf Wolek, skautský pracovník, zapátral na mé přání v "Almanachu 100 let gymnasia v Třeboni" a zjistil, že v roce 1917/18 maturoval student Božetěch Pešek z Třeboně, narozený 1899. Jsem si téměř jist, že to byl on.
I když je velmi nepravděpodobné, že by byl jediným skautem v místě, musím doznat, že se mi nepodařilo až dosud nalézt další stopu, takže o osudu skautingu na Třeboňsku z let 1911-1918 nevíme prakticky nic.

Prameny:
1. Junák, roč. II. - 1916, str. 137, 149, 156 roč. III. - 1917, str. 160


1) Frant. Koleš: Skautská organizace v Třebechovicích - (ARP).
2) Velikonoční společná schůze vůdců skautských - Junák, roč. III. - 1917, str. 137.


Uherský Brod
Prvenství moravského skautingu v plné a organizované formě patří beze sporu junákům z Uherského Brodu, o jejichž zakladateli br. Miloši Stojanovi je článek již v I. roč. Junáka. Skupina 9 chlapců za jeho vedení začala pracovat v zimě 1914/15 a od jara 1915 byla též registrována v JČS, jako jeho prvý odbor na Moravě. Členy oddílu byli Jaroslav Hladký, Bohuš Stojan, Vladimír Stojan, Antonín Sanitzer, Jiří Pacák, Zdeněk Neděla, Jaroslav Kubíček a Miroslav Prágr.
Je až neuvěřitelné, že již v květnu 1915 měli všichni skautský kroj (viz vyobrazení v časopise Junák, roč. I. - 1915, str. 85) a získali i stan. V lese Rubaniskách, v části zvané "Jeleně" (nedaleko Prakšic) si postavili srubovou chatu, kam chodili na vycházky, kde prováděli první skautský výcvik a kde také o prázdninách 1915 tábořili celý týden.
Z dostupných pramenů se dovídáme i tuto hezkou historku:1) "Za jedné z nedělních vycházek, kdy uherskobrodští junáci seděli u oběda, hrnul se k nim z Prakšic houf asi 25 kluků, známých bojovníků. Když jim vyšel v ústrety jeden z junáků, v kroji a v širokém klobouku na hlavě, do kluků jako když střelí. Rozutekli se se strašným rykem a zastavili se až v místě, kde je docházela skupina dospělých občanů, za nimiž se pak doploužili až na tábořiště. Občané byli udiveni, že junáci mluví česky. A proč? "Tož dyž se u nás povídalo, že sú už v Jeleňách Rusé". Tato historka dobře dokumentuje smýšlení prostých lidí za prvé světové války.
Po odchodu vůdce Miloše Stojana a potom i jeho zástupce Jar. Hladkého na vojnu na jaře 1916 činnost oddílu ochabovala, až veřejně opravdu téměř zanikla, nikoliv však pro nezájem junáků, jako spíše na nátlak úřadů a zejména ředitelství reálky, které nechtěly za války povolit další činnost a dokonce již nikoliv nošení krojů 2).
Bratr Zdeněk Chlapík však dotvrzuje 3), že válka neubila tamní skauting nadobro, že se i po jeho zákazu scházeli chlapci v polích a lesích a že pod vedením br. Sanitzera vyvíjeli hlavně sportovní a turistickou činnost, zúčastňovali se setkání Čechů a Slováků na Javořině a že "na jaře 1918 pod rouškou sportu zúčastnili se národní manifestace v Uh. Hradišti".

Vlašim
O existenci junáckého oddílu ve Vlašimi, který byl založen br. Fr. Kulíkem, nemáme zatím podrobnější zprávy. Jediná dochovaná zmínka je v "Činovníku", roč. XXI., kde je uvedeno: "Br. František Kulík do junáckého hnutí přišel na podzim v r. 1913 a již na jaře 1914 založil ve Vlašimi 1. oddíl a ujal se jeho vedení".4)


1) Z drobných vzpomínek z roku 1915 - Almanach "Vatra" jubilejní památník uherskobrodského skautingu - Středisko Junáka v Uh. Brodě, l946, str. 12.
2) Vlad. Stojan: Z kroniky - Tamtéž str. 3.
3) Zdeněk Chlapík: Vzpomínky - Jubilejní památník prvních skautů na Moravě v Uherském Brodě 1915-1925, str.18.
4) L(áďa) K(arel): Br. František Kulík poznal Abraháma - Činovník, roč. XXI. - 1940, str. 144.




I když výroční zpráva o činnosti spolku "Junák - Český skaut" za rok 1916 vyznívá celkem optimisticky 1), neujde pozornému čtenáři, že se spolek udržoval při životě jen s velikými obtížemi. Vrchní vůdce to řekl přímo:
"Venkovské oddíly po vyhlášení války namnoze zanikly. Nebyly pevně organizovány a skautským duchem tak proniknuty, aby po odchodu svých vůdců odolaly návalu válečných obtíží. Zbylo tu jen pražské ústředí, pevněji sdružené a - poněvadž starší - i více skautskými zásadami prodchnuté. Ale i tu poměry utvářeli se obtížně. Odešla většina vůdců a starších skautů a stále bylo nutno pečovati o náhradu vedoucích. Na štěstí junáci osvědčili většinou tolik vážnosti a schopností, že život i v oddílech bez vůdců mohl být udržen. Počet pražských junáků se sice zmenšil, ale celkem udržoval se stále na výši asi 300. V činnosti nepřetržitě bylo 14 oddílů chlapeckých a 2 oddíly dívčí."
Ale nešlo jen o obtíže takto vylíčené. Skutečností bylo, že i ty oddíly, které pracovaly, ztrácely postupně úroveň, mizela soudržnost, vzrůstala nekázeň, nepatrným nebo žádným přílivem nováčků oddíly junácky stárly a jejich členové - ve shodě se zákony dospívání - toužili po osobním uplatnění a společenském uznání, což v té době umožňoval pouze sport. Svoji roli sehrála i touha pubescentů po přízni dívek a potřeba vymanit se z dětského prostředí.
Také samolibá pochvala, že "velkým úspěchem skautské výchovy byla ona vážnost a opravdovost, s jakou hoch šestnáctiletý vedl oddíl za svého narukovavšího vůdce a junáci třináctiletí starali se o své druhy", byla jen jednou stranou mince. Tito mladí vůdcové a rádcové byli přece nehotoví lidé, potřebovali sami vedení, rady, ba i přímé pomoci, v očích rodičů a veřejnosti byli sotva přijatelnými představiteli oddílů, v očích školy a pedagogů z povolání dosud ne dost vzdělanými, ne dost vychovanými, nedospělými, právně neodpovědnými, tedy zcela nekvalifikovanými, a proto i nepřijatelnými vychovateli svých vrstevníků. A z hlediska hochů nebyli vždy ani vzory hodnými následování, jak mohu dosvědčit z vlastní zkušenosti. To vše bylo pak druhou, negativní stránkou mince.
Citovaná výroční zpráva se zmiňuje ještě o jednom úskalí. Byla jím nadměrná a všeobecně známá kritičnost mladé populace na rozhraní dětství a dospělosti, ono pověstné vzájemné obrušování hran mladých "diamantů", které byly příčinou, že "nejedna schůzka zabývati musila se však také objasňováním rozporů a rovnáním neshod, jež často z nedorozumění, často z příliš úzkostlivého vykládání některých všedních zjevů vznikly".


1) Junáctví v roce 1916 - Junák, roč. III. - 1917, str. 102.


Všechny tyto skutečnosti měly svůj dopad i v nemnoha mimopražských oddílech, jejichž kontakty s pražským ústředím byly za války minimální, k tomu po výtce spíše písemné než osobní, takže venkovské členstvo své ústřední vedení ani neznalo, a bylo proto náchylno věřit i různým pomluvám, o něž mezi nepřáteli junáctví nebyla nikdy nouze.
Izolovanost venkovských pracovníků, narůstající vnitřní obtíže a v neposlední řadě i neutěšená finanční situace ústředí přiměly výbor spolku JČS, aby se sešel o velikonocích (9. dubna) 1917 v hlavním městě s pražským sborem vůdců a se zástupci venkovských a "pojednal s nimi o nynějším stavu českého skautingu a nejnaléhavějších jeho potřebách".1)
Jaký byl průběh porady a k čemu dospěla?
Především jsme se dozvěděli, že zastoupeno bylo 21 oddílů a omluvena 3 venkovská střediska. Pracovalo tedy na jaře 1917 asi 24 oddílů, z toho 17 pražských a 7 venkovských. Výslovně byla jmenována mimopražská střediska: Čáslav, České Budějovice, Domažlice, Hradec Králové, Jičín, Mladá Boleslav, Nymburk a Třebechovice pod Orebem. Zveřejněné údaje je možno pokládat za oficiální ovšem s tím, že moravské oddíly zvány nebyly, neboť činnost spolku se vztahovala pouze na království České.
K některým aktuálním otázkám dne referoval A.B.S.
Proti opětovaným námitkám, že skauting je cizí duchu českého národa, které podlamovaly činnost oddílů, zdůrazňoval, že "když spolek náš rozhodl se zaváděti u nás organizaci skautskou ve formě "junáctví", měl na mysli specificky české naše poměry a šlo mu v prvé řadě o to, aby z organizace této vzniklo u nás něco svérázně, typicky českého, co hoví českým názorům životním, české duši, co by bylo vyšší a podstatnou částí českého života".
Spolupracovníků, kteří ochabovali ve své práci proto, že se jim zdála perspektiva hnutí ve válečných poměrech příliš mlhavá a byli by dali přednost ukončení činnosti spolku JČS, zdůvodňoval, že spolek musí pokračovat v činnosti, "získávat zkušenosti a postupně vybudovat program i vnější formy vhodné pro české poměry, aby v daném okamžiku mohlo se přikročiti k uplatnění získaných zkušeností, aby skautská výchova znamenala také pro dorost českého národa - ozdravění a zušlechtění celé mladé generace".
Zmínil jsem se již dříve, že spolek JČS vynakládal značné prostředky, aby umožnil nemajetným junákům účast na vycházkách a zejména pobyt v prázdninových táborech. Potřeba této pomoci byla nejnaléhavější právě v hladovém roce 1917, kdy se i JČS ocitl ve finanční tísni a byl rozhodnut obrátit se s prosbou o pomoc na českou veřejnost. "Prosím vás, aby tato pomoc na poli humanity a ve snahách


1) Velikonoční společná schůze vůdců skautských - Junák, roč. III. - 1917, str. 137


o lepší budoucnost české mládeže směla býti vyžádána jménem a z usnesení první společné naší schůze", žádal Svojsík a shromáždění souhlasilo.
Druhou částí společné schůze byla instruktáž, jak pracovat s oddílem a připravit tábor, jak si počínat ve styku s úřady a jak udržovat spojení s ústředím. Byla také řešena problematika zužování skautské činnosti na tělocvik a sport.
Zevrubný návod, jak pracovat v junáckých oddílech, určený především mimopražským vůdcům, přednesl Jaroslav Novák 1), snad nejzkušenější z našich metodiků. Jeho výklad se týkal založení oddílu, programu schůzek v klubovně i v přírodě, polodenních i celodenních vycházek, dokonce s přenocováním.
Pražským vůdcům, připravujícím prázdninové tábory, byly určeny pokyny prof. Em. Roubala 2), v nichž zdůraznil odpovědnost vůdce vůči rodičům, společnosti a úřadům, dále pečlivou přípravu hochů, věcí, potravin a také programu každodenní táborové činnosti. Hovořil též o způsobu likvidace tábora a rozloučení se s tábořištěm.
O činnosti mimopražských oddílů podali zprávu přítomní delegáti, z nichž. prof. O. Tomášek 3) uvedl i zkušenosti z celoměsíčního táboření hradeckých junáků.
Výsledkem rušné výměny názorů za zpevnění organizace byly dvě instrukce J. Kouby, zveřejněné v Junáku, které uvádím v příloze 72.
I když společná porada technického a správního orgánu spolku JČS byla prospěšná a její účastníci se shodli na svolání podobné porady i v příštím roce, nepřispěla takřka ničím k posílení vzájemné důvěry obou složek, narušené různým hodnocením některých národních a politických i humanitních služeb junáků. Latentní krize rostla a propukla v plné šíři koncem téhož roku. O tom však v kapitole další.


1) Jar. Novák: Život v oddílech junáckých - Junák, roč. III. - III. - 1917, str. 170.
2) E. J. Roobal: Táboření - Tamtéž, str. 141.
3) Prof. O. Tomášek: (Hradec Králové): Zkušenosti s junáctvím mimo Prahu - Tamtéž, str. 174.



Abychom porozuměli vření, které probíhalo v tomto roce zejména mezi junáckou mládeží v Praze a které vyvrcholilo vnitřní krizí ve spolku JČS, musím vylíčit stručně politické klima tohoto období.
Domácí i zahraniční reprezentace českého národa vystupovala ve třetím roce prvé světové války již s jasným požadavkem vzniku samostatného československého státu. Nejednotnost byla jen v názoru na formu jeho existence. Odbojoví pracovníci, sdružení kolem Masaryka a zdrcující většina národa doma stáli na stanovisku samostatného Československa v rodině samostatných států evropských a přáli si mezinárodní řešení české otázky. Naproti tomu čeští poslanci v říšské radě, sdruženi v Českém svazu, požadovali ve svém státoprávním prohlášení ze dne 30. května 1917 "spojení všech kmenů československého národa v demokratický český stát" a "přetvoření mocnářství habsbursko-lotrinského ve spolkový stát svobodných a rovnoprávných národních států".
Pokrokovým silám doma, zejména kovákům jako mluvčím pracujícího lidu, nelíbil se postoj našich poslanců. Proto ve známém memorandu, zaslaném Svazu českých poslanců na radě říšské a slavnému Národnímu výboru v Praze 1) žádali českou delegaci, "aby v této dějinné době bezohledně se domáhala zřízení samostatného československého státu, dovolávajíc se veliké ideje ruské revoluce a sebeurčení všech evropských národů, naší dřívější, po mnoha staletí existující samostatnosti a nepromlčených závazků státoprávních".
Svým nesmlouvavým postojem podpořili kováci "Manifest spisovatelů" a současně vznesli protest proti tomu, "aby české dělnictvo na Stockholmské konferenci 2) bylo reprezentováno Burianem a Steinerem, právě tak, jako žádáme od poslance Šmerala, aby ve Stockholmu své osobní politické přesvědčení (příloha 73), s nímž české dělnictvo - i pokud stálo v řadách československé sociální demokracie - nikterak nesouhlasí, nepřednášel jménem pracujícího lidu".
Každá poctivá česká duše byla v tu dobu plna vlasteneckého citu a kdo nehořel plamenem nadšení, byl pokládán uvědomělou částí národa buď za slabocha, za nepřítele nebo dokonce za zrádce české věci. "Salus rei publicas suprema lex esto!, bylo příkazem doby a na povinnost sloužit národu upozornili čeští spisovatelé


1) Sedmináctičlenný Národní výbor byl utvořen jako "nejvyšší mravní autorita v těch zjevech politického života, které vymykajíce se z kompetence činnosti poslanecké, nicméně vyžadovaly by řešení z hlediště všenárodního". Jeho předsedou byl JUDr. Karel Mattuš, vrchní ředitel Zemské banky.
2) Socialistická mírová konference ve Stockhlomu, konaná v r. 1917 za účasti 32 socialistických stran z 22 států a zemí, byla obeslána trojčlennou delegací naší soc. dem. strany (Habrman, Němec, Šmeral). Proti účasti Šmeralově protestovalo i české spisovatelstvo, jehož mluvčími byli Alois Jirásek a Jaroslav Kvapil. Jak je zřejmo z přílohy 73., vystupoval tam Šmeral v duchu státoprávního prohlášení z 30. května 1917.


i poslance na říšské radě naléhavou výzvou v závěru "Manifestu": "Nedovedete-li učiniti zadost všemu, čeho národ po vás žádá a co vám ukládá, vzdejte se raději svých mandátů, prve než na říšskou radu vejdete, a odvolejte se k své nejvyšší instanci: k svému národu!".
V roce 1917, v roce bídy a bezměrných utrpení doprovázených hladovými demonstracemi a stávkami pracujících ve velmi mnoha průmyslových městech naší tehdejší užší vlasti, rostla i naděje na brzké ukončení války a na tolik očekávaný mír bez anexí a kontribucí.
Byl to rok zřízení a samostatného vystoupení zahraničních armád budoucího československého státu v Rusku, Francii, Srbsku a Itálii. Byl to rok počínající jistoty, že po přejití vichřic, hromů a blesků se vrátí vláda věcí našich do rukou českých.
Tolik úvodem.
A nyní k záležitostem skautským.
Když jsem přecházel v prvých měsících roku 1920 z brněnské techniky na pražskou univerzitu, dostal jsem se do bojovného skautského prostředí. Šlo o známé události - činnost spolku JČS za války - vylíčené zevrubně v publikaci "Na obranu českého skautingu". Do závěrečné fáze sporů jsem přímo nezasahoval, poněvadž jsem jako venkovský pracovník pražské poměry za války vůbec neznal. Tolik však vyznám, že jsem po shlédnutí dokladů a vysvětlení mluvčích obou znesvářených stran došel k závěru, že výtky opozice proti činnosti výboru JČS za války nebyly natolik závažné, že by poškozovaly čest a dobré jméno junáctví. V tzv. "boji o Svojsíka" jsem proto stál na jeho straně.
Z literatury, archívních dokumentů i z vyprávění současníků jsem však postupem času poznával, že krize v JČS byla v roce 1917 daleko hlubší, než jsem se domníval. Poněvadž s jejími důsledky jsem se setkával ve své junácké službě ještě po mnoha letech, hledal jsem a také nalezl mnohé její příčiny. Uvedu zde některá málo známá nebo dosud nezveřejněná fakta.
Tak především jsem si u mnoha členů tzv. opozice ověřil, že k projevům nespokojenosti s oficiálním vedením JČS za války nebyla "mládež skautská nezodpovědnými lidmi štvána na tajných schůzkách a zavázána k mlčenlivosti", jak se psalo 1) a říkalo, ale že se tak dálo převážně z její iniciativy. Mládí bývalo a je stále málo konformní s názory rodičů, učitelů a dospělých vůbec. To je ostatně nezbytná podmínka pokroku. A kdo tedy jiný než mladí a zejména studenti měl tehdy být nadšeným vlastencem, nenávidět válku a proklínat říši a panovnický rod? Kdo jiný než mladí měl v roce 1917 neochvějně věřit, že po vstupu Spojených států amerických do války s centrálními mocnostmi 5. dubna 1917 proti Německu a 7. prosince 1917 proti Rakousko-Uhersku skončí prvá světová válka vítězstvím Dohody a reorganizací


1) Náčelnictvo Svazu skautů RČS: Na obranu českého skautingu - Praha 1922, str. 9.


Evropy se svobodným a samostatným Československem! Kdo jiný než mladí mohl snít o novém světě a silácky vyhlašovat, že "Bůh je s námi, kdo proti nám, toho Perun smete"?
Nemajíce dostatek informací ani zkušeností a jsouce ovládáni emocemi, nebyli jsme např. my - prostějovští junáci - schopni pochopit, že jejich opatrnost a zdánlivá národní vlažnost nemusely být vždy motivovány jejich nezájmem, lhostejností, slabostí či dokonce zbabělostí. Nám, studentům, se ani k sluchu nedoneslo, že od srpna 1915, kdy byl vydán ministerstvem války výnos, podle něhož byli pokrokoví učitelé a profesoři z Moravy označeni za rusofilské sloupy, byli mnozí z nich již dlouho pod policejním dozorem. Nevěděli jsme také, že v československém roce 1917, kdy my jsme vystupovali jako "neohrožení revolucionáři a bourači Rakouska", bylo již na 300 učitelů a profesorů internováno v různých trestaneckých koloniích, kde živořili za nepředstavitelně těžkých podmínek.
Nebudu určitě daleko pravdy, prohlásím-li, že tutéž neschopnost vidět události v objektivním světle měli i pražští bratři. Věkem blízcí maturitě a s vůdci jen o málo staršími, převážně posluchači prvých ročníků vysokých škol, byli z hlediska vážených a důstojných členů výboru JČS sice nezkušenými mladíky, ale vpravdě to byli více než mladí muži, kteří jsouce povoláváni předčasně na vojnu, dosahovali dospělosti bez dospívání. Máme zachován zápis, že např. z osmi členů družiny "Sokolíků" šestého oddílu pražského zůstal v roce 1917 v civilu pouze jediný, ostatní byli roztroušeni po všech bojištích.
Tehdejší junáci sice chápali, že bylo vlasteneckou i skautskou povinností pomáhat za války všude, kde šlo o službu humánní, jako byly akce ve prospěch raněných, invalidů, sirotků, vdov, strádajících spisovatelů, umělců, studentstva, Červeného kříže a později i Českého srdce, ale sloužili krajně neradi, dávala-li těmto akcím ráz oficiality přítomnost místodržitele Coudenhova (např. v květnu 1915 v Klamovce) nebo arcivévody Štěpána (Kociánův koncert v Obecním domě ve prospěch oslepených vojáků a válečná výstava v roce 1916).
Mladí vůdcové, kteří odmítali sloužit císaři pánu a volili raději nejrůznější útrapy (včetně internace v blázinci), jen aby nemuseli na frontu (např. oblíbený tehdejší pražský vůdce a pozdější vynikající veřejný pracovník Ing. Dr. Vašek Jelen), nebo utekli z fronty či odcházeli dobrovolně do zajetí, aby pokračovali v legiích v boji proti rakouské monarchii, byli ostatním skautům vzorem vlastenecky cítících a statečných lidí, v jejichž záři bledl profil oficiálních představitelů JČS, zejména městského fyzika MUDr. Čeňka Kliky jako starosty a prof. A.B.S. jako vrchního vůdce, obou loajálních veřejných zaměstnanců.
Šlo tedy, opakuji, o opozici revolučních mladých vůdců proti "opatrnickému" vedení spolku JČS. Na této charakteristice nic nezmění skutečnost, že se pozdějších svárů účastnili i vážení a ctihodní muži zralého věku, ať již získaní opozicí či vnutivší se jí třeba s nedobrými úmysly.
Co se teenagerům nelíbilo a co přitom nevěděli?
1. Nelíbily se jim kontakty, které udržoval A.B.S. s vojenskými činiteli c. a k. rakouské armády a se šlechtou.
Co si ale neuvědomovali? Že k nocování v přírodě a zejména k prázdninovému táboření je třeba stanů. V soukromém vlastnictví jich však bylo žalostně málo a dodat je mohla pouze armáda. Otázka zněla: žádat ji o stany či nikoliv? Všichni, kdo byli tehdy konzultováni, doporučovali učinit tak, aby z veřejných prostředků a fondů, dotovaných též z kapes českých poplatníků, nebyla podporována jen německá mládež.
Tak se stalo, že v roce 1913 dostali junáci od pražského vojenského velitelství 50 stanů. Za války, v roce 1916, žádal výbor spolku JČS o další příděl stanových pláten, ale žádost nebyla vyřizována a prázdniny se kvapem blížily. Aby nemusely být tohoroční tábory odvolány, využil Svojsík známosti s hrabětem Bohušem Kolovratem z Rychnova n. Kn. a vyslal k němu vůdce F.S., který tlumočil prosbu o přímluvu u vojenských pánů. Zákrok byl úspěšný a jak mi zprostředkovatel písemně potvrdil, "obdrželi junáci za pět dní 500 stanů dobré jakosti a ještě dvě bedny vojenských hovězích konzerv".
Čili: zato, že stany byly, Svojsíkovi poděkujte, ale za jeho jednání s armádou a šlechtou ho ukamenujte!
2. Opozice vytýkala Svojsíkovi, že se stýkal s místodržitelem Coudenhovem a že byl viděn ve vládním voze s jeho manželkou, Pražany přezvanou na "Čérnou Mary".
K tomu toto dosud neznámé Svojsíkovo vyjádření:1)
"Byl jsem tehdy pozván na Hrad, kde mě místodržitel upozornil na různá udání, že mezi skauty se rozmáhá protirakouská propaganda a jestliže nedojde k nápravě, že v Čechách a na Moravě bude skautská organizace zakázána. Dodal ještě, abych v tom ohledu dal hlášení všem pražským i mimopražským vůdcům družin. Propustil mě přátelsky, a protože v té chvíli jeho manželka odjížděla do města, nabídl mi místo v jejím voze. A když vůz zastavil ve Vodičkově ulici, paní mě pozvala do Bergrovy cukrárny. Zdržel jsem se s ní asi půl hodiny jen proto, abych jí osvětlil poslání skautského programu, aby měla o nás lepší mínění a v tom smyslu mohla i příznivě ovlivnit svého manžela".
Čili: kdo nezná celou pravdu, neměl by ostouzet; a kdo jí zná a řekne jen polovici, není ušlechtilý člověk.
3. Nejtěžší obvinění z "kolaborace" vznášela opozice vůči vedení JČS ve spojitosti se skautskými slavnostmi v Klamovce, na jaře r. 1915. Zde měla trumfy v rukou pravděpodobně skupina nespokojených. Předmětem sporů byl protektorát a oficiální


1) ARP-H-00 00 08, str.16.


účast místodržitele Coudenhovena a napadán byl i program slavností, zejména předváděná branná cvičení junáků. Hlavně však ukázkový, vojáky vybudovaný tam zákop, "fešácký" zákop, který ukazoval vojenskou službu v poli "pro vlast" v nepravdivě příznivém světle, jako lehkou, takřka bez rizika umírání.
Br. Čmeli ve svém článku 1), zveřejněném asi měsíc po těchto slavnostech píše, že "bylo rozhodnuto vůdcovskou schůzí, že o letošních svatodušních svátcích budeme pořádati skautský tábor v Klamovce, kdeže nám zapůjčena byla rozsáhlá zahrada laskavostí řádu Milosrdných bratří". Náčelnictvo Svazu však dokazuje 2), že "vlastním pořadatelem slavnosti v Klamovce ve prospěch Jedličkova ústavu bylo komité pražských dam, nikoliv my; skauti stavěli tam jen tábor a vypomohli službami v bufet". Tak jak to vlastně bylo?
Čmeli dále píše, že "zvláštního lesku celé slavnosti dodalo, že nový náš pan místodržitel J. E. hrabě Coudenhove, převzal laskavě protektorát celého podniku". V časopise Junák je pak v roč. II. na str. 13 referát o tom, že i berlínský časopis "Der Pfadfinder" přináší obrázek z našich jarních slavností v Klamovce, představující J. E. místodržitele M. hraběte Coudenhova, protektora slavností, u brány při vchodu do tábora. Náčelnictvo Svazu se však v citované obraně skautingu o této skutečnosti vůbec nezmiňuje.
Ve prospěch opozice mluví také koncept žebravého dopisu (příloha 74) psaný rukou pražského vůdce J. Kouby, využívajícího Klamovky a návštěvy místodržitele na ní, v němž se m.j. uvádí: "...Za jeho činnost (spolku JČS, pozn. R.P.) dostalo se mu četných uznání a pochvaly. Jeho E. místodržitel, pan hr. M. Coudenhove na důkaz sympathií s naší činností převzal protektorát `Jarních dnů'... .
Tak, jak to vlastně bylo? Žádali jsme o protektorát či nikoli? A jestliže ano, proč to nepřiznat a na druhé straně, proč to vytýkali členové výboru spolku, když o tom museli přece jednat a takové rozhodnutí také schválit. Kdyby to byla výtka z cizích řad, byla by zcela pochopitelná, ale vlastní junáčtí bratři si neměli takto počínat.
Stejně je překvapivé, proč nevznesli nespokojenci námitky proti programu již v přípravném období nebo dodatečně na fóru spolku.
S odstupem času lze připustit, že slavnosti v Klamovce nebyly akcí politicky domyšlenou a nelze se příliš divit, že jich vnější nepřátelé junáctví využili k zostouzení spolku JČS i jeho představitelů.
4. K výtkám, že se vedení JČS propůjčilo k uvítání arcivévody Štěpána, mohu k tomu, co bylo již publikováno, zveřejnit prohlášení jednoho z přímých účastníků:3)
"Je pravda, že za návštěvy rakouského arcivévody Štěpána několik skautských oddílů mělo pořadatelskou službu v Obecním pražském domě, když tuto službu od


1) Čmeli: Skautský tábor v Klamovce - Junák, roč. 1. - 1915, str. 73 a další.
2) Náčelnictvo Svazu skautů R. Čsl.: Na obranu českého skautingu - Praha 1922, str. 22.
3) Dokument z ARP, čís. H-00 00 O8, str. 15.


nás vyžádal pražský primátor. Byl to hlavně elitní oddíl pražského vůdce Marka. Slavnostní koncert na arcivévodovu počest byl velmi okázalý, za přítomnosti velkého počtu z řad vojenských a hlavně z okruhu české i německé aristokracie a jejich rodinných příslušníků. Tehdy jsme dostali příkaz udržovat špalír na schodech a dále před vchodem do koncertního sálu i před vchodem do císařské lóže.
Vzpomínám, že Svojsík se tehdy toho slavnostního koncertu nezúčastnil. A přece zůstala mi jasně v paměti epizoda, která se stala malou senzací pro všechny přítomné. Když arcivévoda, již starý, ale náramně vysoký a štíhlý muž s prošedivělou bradkou a s tváří jaksi ustaranou právě procházel špalírem našich skautů, náhle se usmál a zastavil se u vůdce Marka a než zase pokračoval v cestě, promluvil s ním několik německých slov. Jak hned potom jsem byl informován, arcivévoda prý jen poděkoval za účast skautů s poznámkou, že má skauty rád. To bylo vše. A jak později si tuto epizodu překroutila opozice? Asi takto: Arcivévoda prý v domnění, že mluví s náčelníkem skautů, řekl, že jim srdečně děkuje za jejich účast a že má Svojsíka rád. Vyložená lež! Vždyť je víc než jisté, že arcivévoda neznal ani Svojsíkovo jméno. Ale tato lež se odpůrcům hodila a chtěli dokázat, že Svojsík se těší i sympatiím rakouské císařské rodiny!
Mnohé další sporné otázky měly své kořeny jinde.
Tak kupříkladu protivojenský a protirakouský duch junáckého mládí se dostal do rozporu zejména se dvěma články, obsaženými v ZJ a psanými tehdy ještě za podmínek hlubokého míru.
Šlo především o článek Dr. Karla Kramáře "Češi a Rakousko 1), jehož některé myšlenky (např. my Rakousko chceme a potřebujeme - nemůžeme být samostatným státem; všechny fantazie o samostatném Českém státě jsou jen někdy nevinným, většinou ale hodně škodlivým blouzněním dětinského radikalismu; budoucnost národa (rozuměj českého, pozn. R.P.) byla by velmi nejasnou, kdyby nyní Rakousko nebylo..., atd.) byly v ostrém protikladu s požadavky národa v roce 1917. I když Svojsík vysvětloval 2), že Kramářův článek objasňoval náš poměr ke státu formou, kterou umožňovala tehdejší státní cenzura a že měl mít pokračování v druhém článku "Češi a Slovanstvo"3), který nedošel do uzávěrky díla, nebylo nic platné. Kramář byl se svou koncepcí odsouzen a týž osud stihl i A.B.S. jako redaktora ZJ, o němž se mnozí domnívali, že byl téhož názoru.
Stejně byl odmítnut i článek poslance Václava Klofáče "Skautování a militarismus" 4), který, i když byl zvenku správný a skautingu příznivý, přece jen uváděl, že skauting znamená svou výchovou zvýšení brannosti každého národa a stoupencům


1) A. B. Svojsík: Základy junáctví - Praha l9l2, str. 660.
2) Náčelnictvo Svazu skautů R. Čsl.: Na obranu českého skautingu - Praha l922, str. 29.
3) Ant. B. Svojsík: Dr. Karel Kramář a skauting - Skaut-Junák, roč. XXIII. - 1936/37 str. 130.
4) Náčelnictvo Svazu skautů R. Čsl.: Na obranu českého skautingu - Praha 1922, stř. 36.


jeho vštěpuje, že je zradou a hanebností opustit prapor své vlasti, když potřebuje vlast ochrany proti nepříteli. V době, kdy bylo pokládáno za nejvýš statečné a z hlediska potřeb a požadavků národa za vysoce žádoucí opustit prapory široké vlasti (tj. Rakouska-Uherska, pozn. R.P), měla Klofáčova slova charakter reakční a urážlivý. Navíc, bylo mezi skauty rozšířeno mínění, že skutečným autorem článku byl A.B.S. a pochyby nezmizely zcela ani po Svojsíkově vysvětlení, že dodal Klofáčovi pouze podkladový materiál.
Svojsík spolu s Dr. Č. Klikou dopláceli, bohužel, i na to, že se jako představitelé nepolitické dětské organizace nemohli - bez oprávněných obav o existenci spolku a zejména o možnou persekuci junáků - studentů - exponovat v celonárodních akcích vysoce politického zaměření. Ukázalo se to zejména v souvislosti s Manifestem českých spisovatelů. Pražským junákům, z nichž někteří, např. Rašínové, Drtina, Záruba aj. pocházeli z rodin spřátelených s Masarykovými, nestačilo, že pod Manifestem ze 17. května četli podpisy Karla Domorázka a Dr. Frant. Drtiny, členů výboru JČS 1), chtěli tam mít i podpisy Svojsíka a Dr. Kliky jako svých představitelů, a to tím spíše, že tam bylo uvedeno jméno kněze Aloise Svojsíka, známého národního buditele a rodného bratra jejich vrchního vůdce. I když víme, že tehdejší společnost neřadila A.B.S. mezi spisovatele, jako spíše mezi kulturní pracovníky a organizátory veřejného života, i když se Svojsíkův hlas na podporu Manifestu a jeho jméno ocitlo v Národních listech o 4 dny později mezi členy Ústředního spolku českých profesorů, zůstal mezi mnohými junáky i jejich vůdci nepříznivý dojem, že jednal opatrnicky, nechtěje riskovat očekávanou kariéru školního inspektora.
Byla-li která výtka proti Svojsíkovi z válečného období v mých očích oprávněná, byl to zásadní nesouhlas a odpor proti jeho "Polním hrám", vydaným v únoru 1916. Ať již měl pravdu A.B.S., když tvrdil, že hry vydal s urychlením proto, aby zabránil vydání čistě vojenských her, jež by se pak mohly českým skautům vnucovati, či jeho kritikové, skutečnost je taková, že "Polní hry" byly vydány v době velmi nevhodné, že byly vydány k podpoře vojenské přípravy mládeže a že jimi autor ztratil na prestiži. A co nejhoršího, od té doby zesiluje obviňování českého skautingu z militarismu, obviňování, jehož se naše hnutí již nikdy nezbavilo a které mi značně komplikovalo život v období mé náčelnické služby. Je mi jasné, že tato svá tvrzení musím prokázat, tím spíše, že jsem si náčelníka vysoce vážil a hlásil se k němu vždy jako ke svému učiteli. Tedy:
l. Svojsík připravoval rukopis Polních her v druhé polovině roku 1915 a žádal některé osvědčené vůdce, aby mu napsali hry, které v oddíle rádi hráli: "Dovedeš si představit, jakou jsem měl pifku na vojančení a teď jsem měl řadu her, které jsme si vymysleli s mládenci, napsat jako pomoc skautů k branné výchově", napsal mi jeden


1) Manifest podepsal také Dr. Josef Šimánek, jeden z prvních Svojsíkových spolupracovníků.


z nich. Rozezleni, odmítli vůdcové vyhovět požadavku A.B.S. a hry nedodali. Jediným příspěvkem byla hra "Zvědové" od bratra Filipa-Bráchy. Rok 1916, v němž hry vyšly, byl nevhodný nejen z hlediska skautského, ale i politického. Rozvíjela se totiž zdárně zahraniční akce Masarykova a v Paříži byla již počátkem roku ustavena Národní rada československá. V Čechách tak sílil odpor proti monarchii.
2. V prvém vydání Polních her jsou podle obsahu označeny hry čís. 68 až 80 za "Hry ve formě vojenské". V druhém vydání (z roku 1922) jsou již vynechány.
3. V druhé části předmluvy k Polním hrám autor píše:
"Polní hry předpisují výnosy ministerstva zeměbrany a kultu a vyučování o vojenské přípravě mládeže, neboť předepsaná cvičení pochodová a v polní službě dají se právě jako polní hry provozovati nejvhodněji, účelnost jejich zřejmě při nich se objeví a mládež v této formě nejtrvaleji upoutají. Z toho důvodu doufáme, že sbírka přijde vhod všem, kdož na školách ve spolcích zabývají se vojenským výcvikem mládeže, neboť najdou v ní více než sto cvičení ve formě her a závodů od nejjednodušších až po snazší úkoly prováděné v krajině po způsobu vojenském, jež k polním hrám pravidelně se připojují".
4. Žádný z profesorů, který organizoval za války na škole vojenský výcvik pod německým velením, nebyl oblíben, i když se všeobecně vědělo, že to byla součást jeho služebních povinností. Týkalo se to zejména tělocvikářů, kteří byli nejvíce exponováni a Svojsík byl přece jedním z nich. Je sice pravda, že jeho žáci dosvědčovali, že komisní nikdy nebyl a že prý všichni věděli, že i on hraje stejnou komedii jako oni, ale jeho karikatura v Almanachu reálného gymnázia v Křemencové ulici (příloha 75), dokazuje jasně doprovodným čtyřverším, že ne všichni byli téhož názoru. Stojí tam:
Svojsík - MARS
v zupáka změní
se vojenském
na cvičení!
Není tudíž nesnadné pochopit, že mladí vůdcové považovali "Polní hry" za pomůcku k provádění neoblíbených vojenských cvičení a že byli - jak mám doloženo archívními dokumenty, "dotčeni přílišnou loajalitou bratra Svojsíka".
5. O trvalém obviňování českého skautingu z militarismu budu mít dostatek příležitostí pojednat v dalších úvahách. Zde jen poznámku o tom, že i tak nevinná věc, jako byla Svojsíkem vydaná metodická pomůcka k snadnějšímu osvojení Morseovy abecedy - tzv. návodná slova - (příloha 76), byla jistými kruhy kritizována a označována za doklad militaristické výchovy ve skautingu.
Zmínil jsem se již na jiném místě, že poměr oficiálního vedení Sokola k junáckému hnutí nebyl dobrý a že jmenovitě A.B.S. měl v Sokole mnoho osobních nepřátel. Mám ověřeno, že útoky proti JČS a proti Svojsíkovi byly vedeny i odtud, a to ihned po zatčení Dr. J. Scheinera, starosty Sokola (21. 5. 1915) a zejména po rozpuštění České obec sokolské a Svazu slovanského sokolstva (23. 11. 1915). Mladí junáčtí vůdcové těžce nesli, že se na veřejnosti začaly ozývat hlasy, že zatímco Sokol byl pro svůj národní a vlastenecký charakter perzekvován, Junák - Český skaut pracoval bez obtíží proto, že jeho vedení bylo austrofilské a jeho činnost je rakouskými úřady považována přinejmenším za nikoliv nebezpečnou.
Bylo ironii osudu, že k zesílení tohoto dojmu a k pozdější negativní kritice postojů výboru JČS za války přispěli svým dílem i dva z nejzasloužilejších propagátorů ba dokonce zakladatelů junáctví, zemští školní inspektoři František Bílý a Josef Klenka, oba exponovaní junáčtí pracovníci. U prvého bylo bráno v pochybnost jeho vlastenectví 1), druhému bylo vytýkáno, že v roce 1917 vystoupil z Pražského Sokola a že byl jedním z organizátorů tzv."junobrany", při jejíž veřejném cvičení užíval německých povelů 2). Jejich navenek prorakouské chování bylo hodnoceno v té době junáky i mnoha jinými - zejména členy Sokola - jako osobní nestatečnost a přičteno k tíži i spolku JČS.
Při těchto střetnutích však nešlo - po mém soudu - pouze o otázku národní hrdosti. Válečná doba vyhrocovala též konflikty sociální, pod jejichž tíhou docházelo nejen k diferenciaci mezi mládeží, kterou jsem sám prožíval, ale i mezi dospělými, a tudíž i mezi členy JČS. Tak jako v Prostějově se neúčastnil s námi - junáky proletářských rodičů - protirakouských demonstrací a hladových bouří ani Jirka Wolker, příslušník zámožné měšťácké rodiny, ani Evžen Wichterle, syn továrníkův (dospělé členy jsme mezi sebou neměli), tak jsem jist, že část pražských junáků, sdružená kolem levicově orientovaného Vaška Jelena, marně hledala mezi účastníky pražských demonstrací (zejména v květnu 1917) své junácké spolubratry z měšťanských tříd či dokonce členy vedení JČS.
Všechny shora uvedené i další okolnosti vedly pak k tomu, že uvnitř spolku JČS začalo vření a mladí si kladli otázku "zda by nebylo lépe pro skautství, bude-li zákazem na čas přerušeno, než udrží-li se přetvářkou".3) A poněvadž mladí nejsou ve své přímočarosti nikdy daleko k neuváženým činům, hledali i tehdejší junáčtí nespokojenci - ovládaní zcela citovostí, vášnivostí a odtud i nespravedlivostí, zejména vůči A.B.S. - porozumění a podporu jak u dospělých členů JČS (olej do ohně opozice přiléval zejména zást. vrch. vůdce prof. Emanuel Roubal) tak u známých vlivných


1) Svojsík: In memoriam - František Bílý - Skaut-Junák, roč. VII/I. - 1921, str. 2l.
2) A. B. Svojsík: Josef Klenka - K úmrtí místostarosty spolku Junák-Český skaut - Vůdce, roč. XIII. - 1932/33, str. 29 - Na moravských českých středních školách bylo při vojenských cvičeních používáno JNC německých povelů (pozn. R.P.)
3) Dr. František Pavlásek: Jak my to vidíme - Junák, roč. IV. - 1918, str.149.


přátel s tím, že vystoupí společně na nejbližší valné hromadě spolku jako "opozice proti chabému skautskému vedení před rokem 1917".
I když byli rozvážnými hlavami usměrňováni a ujišťováni (např. prof. Drtinou), že JČS si po národní stránce v ničem nezadal a sami došli časem k poznání, že se vedení spolku jako kolektiv, ani br. Svojsík osobně nedopustili nečestných činů, provedli ke škodě dobrého jména junáctví své. "Jenom dík rozvážlivosti prof. Roubala, který odmítl kandidovat proti prvnímu náčelníku, se JČS nerozpadl".1) Vzniklé spory, trvající pak několik let a motivované v dalším průběhu nesnášenlivostí, různou politickou příslušností a ambiciózností soupeřících osob či skupin, přenesly se zcela na půdu mimospolkovou a po vzniku samostatného Československa zabývala se jimi jak kancelář prezidenta republiky, tak některá ministerstva.

Další prameny:

1. A. B. Svojsík: Jak já to vidím - Junák, roč. IV - 1918, str. 81.
2. A. B. Svojsík: K našim sporům - Junák, roč. IV - 1918, str. 151.
3. Jaroslav Novák: Zápisky našich hochů z revolučních dnů - Junák, roč. V - 1919, str. 33.
4. A. B. Svojsík: Kol táborového ohně - Junák, roč. V. - 1919, str. 71.


1) Z korespondence sestry náčelní Vlasty Koseovó - ARP.




Skauting v té formě, jak byl zakládán u nás i jinde ve světě, byl opravdu znamenitým výchovným hnutím mládeže ve věkovém rozpětí 10-18 let. Z důvodů již dříve vysvětlených, převládaly však v ranném období českého junáctví výchovné prvky převážně tělovýchovné, spojené s pobytem v přírodě, která byla lákavým prostředím pro každý věk, každé povolání a kteroukoliv sociální skupinu. Potvrdily to ostatně již prvé prázdninové tábory v roce 1913, jichž se zúčastnily nejen manželky a děti některých vůdců, ale i členové několika jiných organizací, zabývajících se výchovou dorostu, včetně Sokola.
"Množství lidí je svým věkem vylučováno z řad skautských, ačkoliv blahodárných účinků skautství by potřebovali všichni lidé, od nejmladších až k nejstarším"1), napsal v roce 1915 učitel, archeolog a aktivní skautský vůdce Eduard Štorch (skautským jménem Sachem). On vytrvale propagoval rozšíření junáctví do populace mladší 10 let a starší 18 let. On položil základ jak "Kruhu přátel skautingu" , pozdějších táborníků a oldskautů, tak českého vlčáctví, nejmladší věkové kategorie, vychovávané v junáckém duchu.
Od nápadu neměl daleko k činu. Založil skupinu, v níž sdružil několik rodin, jejichž děti byly vychovávány pro skauting tak, aby po dosažení 10 let mohly vstoupit do normálních skautských oddílů, zatímco rodiče a ostatní členové "doháněli u sebe, co v skautování v mládí zanedbali". Programem jejich činnosti byly vycházky a výlety, co nejčastější pobyt v přírodě spojený v letních měsících s koupáním, tábořením a pohybovými hrami, v zimních měsících s pochodovým cvičením, bruslením a hlavně sáňkováním.
Sachemova družina pracovala řadu let, tábořila o prázdninách doma a dvakráte u moře a nasbírala za tu dobu mnoho cenných zkušeností, z nichž pro budoucnost junáctví byly nejdůležitější tři.
1. Poznání, že i drobné děti byly skautingem zaujaty, že jim pobyt v přírodě prospíval nejen na zdraví, ale rozvíjel i jejich schopnosti pozorovací a dával mnoho příležitostí k získávání praktických dovedností. Jak je v citovaném článku uvedeno, měl pro ně "nesmírné půvaby".
2. Nejlépe se pracovalo v družinách, jejichž členové byli různých profesí. Stojí napsáno: "Rodinný ráz naší družiny velmi se osvědčil. Jsou tu pohromadě osoby nejrůznějšího věku a zaměstnání: studenti, učitelé a učitelky, úředníci, inženýři, lékař, malíř, hudebník, profesor, redaktor, modelář atd. Je tu značná rozmanitost, která má dobrou stránku v tom, že zabraňuje životu šosáckému a že při táboření vykonává dobré služby odborná znalost jednotlivých účastníků".


1) Sachem: Přátelé skautingu - Junák, roč. I. - 1915, str. 80.


3. Přijetí demokratických principů spolužití a spolupráce, v roce 1915 zdaleka nikoliv samozřejmé, ale přímo revoluční. To může ovšem posoudit jen ten, kdo žil v tehdejší domýšlivé feudálněburžoazní společnosti. Nechme však opět promluvit samotného br. Štorcha: "V družině naší vládne, rozumí se, rovnost a solidarita. Nic se proto nesmí pan vrchní rada divit, že mu 8 letý Mauglí tyká a pan učitel, když dostane ránu míčem od svého žáka. Vnějším projevem rovnosti všech členů je např. odložení všech titulů. Nazýváme se vzájemně buď křestními jmény nebo přezdívkami, jež se úplně vžily a osvědčily".
Ale rozšířené působení junáckých výchovných prostředků na děti a dospělé bylo jen jednou stránkou věci. Druhou, daleko důležitější byla skutečnost, že ani junáci, kteří překročili 18. rok věku a měli tedy organizaci opustit, neodcházeli, nýbrž zůstávali ne-li aktivními členy oddílu (jako rádcové, vůdcové, instruktoři), tedy alespoň v úzkém kontaktu s ním. Nebylo nesnadné si ověřit, že tím pevným poutem stmelujícím rodící se junácké bratrstvo, byla mravní výchova junácká, kterou si odnášel do života každý odchovanec skautingu.
Rád bych proto připomněl, že již v r. 1917 byla vyslovena a bratrem Neadrem napsána tato junácká moudrost, ba přímo poslání junáctví:1)
"Junákem nepřestává být hoch, ani když vyspěje. Zásady junáctví jsou všelidské, junák je ideálem dokonalého člověka. Třeba by dospělý muž nenosil kroje, netábořil, nebo nezúčastňoval se života v organizaci, řídí-li se v životě skautskými zásadami, zůstává pravým junákem. Když jednou junákem - junákem navždy! Pak také skauting bude míti pro národ skutečnou cenu".
A já si dovoluji po šedesáti letech působení v junáctví skromně poznamenat:
Junáctví - nechť se ubíralo k cíli jakkoli klikatou stezkou a bylo jakkoli, třeba i nepříznivě kritizováno - bylo našemu národu a později našemu státu vždy prospěšné.


1) Neander (Jaroslav Novák): Junácká příručka - Nákladem V. oddílu spolku Junák - Český skaut, Praha 1917, str. 11.




Úsvitem státní samostatnosti chci rozumět všechny národní i politické akce, jimiž se český lid a jeho mluvčí domáhali zřízení samostatného československého státu na troskách rakousko-uherské monarchie. Těch akcí bylo v roce 1918 již mnoho nejen v Čechách, na Moravě, ve vídeňském parlamentě, ale i v zahraničí. Já se tu však zmíním jen o těch, na nichž se podílela junácká mládež nebo její vedoucí, či přímo představitelé spolku JČS.
Napsal jsem již na jiném místě, že značné procento junáků tvořili mladí muži, kolem l8ti let a starší. Z hlediska dnešní doby tedy osoby dospělé, ostatně povolávané k výkonu vojenské služby. Tím chci říci, že měli eminentní zájem na politickém dění (i když byli tzv. nepolitičtí) a zejména na brzkém ukončení války.
Tak především bych chtěl zdůraznit, že Deklarace generálního sněmu ze dne 6. ledna 1918 zasáhla hluboce do činnosti vůdcovského sboru i skautských oddílů. Z vyprávění junáckých bratří - přímých účastníků toho slavného zasedání v Grégrově sále Obecního domu - jsem se dověděl, že vybraní junáci konali i tenkrát pořádkovou službu a že byli přirozeně strženi nadšením přítomných a radostnými perspektivami očekávané budoucnosti. Ve vůdcovském sboru se pak hovořilo jak o projevu poslance Frantšika Staňka, tak zejména o Deklaraci, přednesené poslancem Vlastimilem Tusarem a junácké mládí v oddílech bylo vysoce vzrušeno její následující konfiskací. My, junáci mimopražští, mohli jsme se seznámit s jejím obsahem až s měsíčním zpožděním, po odvolání konfiskace. Pak jsme ji rozšiřovali opisováním, její předposlední odstavec jsme se naučili zpaměti a recitovali jej s vroucností při každé vhodné příležitosti. Zněl takto:
"Národ náš se hlásí o tuto svou samostatnost, opíraje se o své historické právo státní a jsa všecek prodchnut vřelou touhou, aby ve svobodné soutěži s jinými národy svobodnými, a v svém státě svrchovaném, plnoprávném, demokratickém, sociálně spravedlivém i na rovnosti všeho občanstva vybudovaném a v hranicích historických zemí a sídel svých a své větve slovenské přispěti mohl k novému velkému rozvoji lidstva, založenému na volnosti a bratrství přiznávaje v tomto státě národním menšinám plná, rovná práva národní".
Náš národní patriotismus byl jí vybičován do nejvyšších poloh. Nebýt rozvážného působení našich vůdců a profesorů, byli bychom v mladické nedočkavosti provedli nerozumný čin a předčasně "likvidovali Rakousko". Nebyl-li ještě únor 1918 zralý pro revoluci rukou, byl zralý pro revoluci srdcí a myslí, a tak jsme byli my, prostějovští, vděčni svému rádci Jiřímu Wolkerovi, že dovedl - ovlivněn Tříkrálovou deklarací - vyzpívat ve své "Modlitbě" alespoň naši touhu po svobodném jitru. Jeho báseň byla otištěna ve IV. roč. "Junáka", již 15. února 1818 a stojí rozhodně za přečtení.

Jiří Wolker, skaut 18. oddílu
Modlitba
Náš Bože, zachmuřený, který vedeš věky
tak jako oře pode jhem a biči,
již dost si ved nás nocí, která divé vzteky
hvězd vyhaslých nám v cestu naši syčí.
Zpěv zapomněli jsme, jen žalm se z hrdel dere.
Žalm nocí, kterými nám kázals jíti.
Sta roků stápěli jsme oči v stíny šeré,
sta roků necítili vůně kvítí.
Již dosti toho Bože! Těla vlečem schřadlá
a v srdce naše chmůra nocí vlétla.
Pak hrdá čela naše jistě by již zvadla,
jak květ, jenž nedočkal se slunce světla.
Nás vezmi za ruce! Jsou slabé tak a bolí,
že ničeho již dlouho netvořily,
že nezbrázdily pluhem, tak dlouho ve svém poli,
že dlouho tak již byly beze síly.
Chop se jich zlehounka a veď nás k oné hoře,
nad kterou slunce vystupuje z rána,
když na zlatém svém voze jede po obzoře,
když zavřena již noci těžká brána.
Tam postav nás a zavolej nám slunce zlaté,
tam dovol čekati nám jeho záři.
Tam k nebesům se vzepnou ruce naše spjaté
a na nich spočinou jak na oltáři.
Sluneční paprsky tam zocelí nám svaly,
tam rannímu vstříc zaspíváme větru,
až jasným hlasem našim otřesou se skály -
tam vzdáme poctu - SVOBODNÉMU JITRU!
Ten Bože dej již uvítat nám plamen!
Amen.
Že mezi pražskými junáky muselo být dosti nadšených stoupenců a propagátorů myšlenek, obsažených v Deklaraci, soudím i z toho, že někteří z nich (známo je to např. o Vlastimilu Klímovi a Janu Jínovi) byli členy sboru svolavatelů manifestace vysokoškoláků dne 10. března 1918. Největší ozvěnou Tříkrálové deklarace v junáckých řadách byla však beze sporu manifestační účast na přednášce prof. E. Roubala, která se konala v sobotu 16. března 1918 na "drahé půdě bratrské Sokolské jednoty pražské". Zástupce vrchního vůdce, považován junáky za neohroženého vlastence, hovořil na vděčné téma "Láska k vlasti" a měl takový úspěch, že se o něm hovořilo ještě v době, kdy jsem přešel na vysokou školu do Prahy (letní semestr 1920). Ostatně, citujme slova kronikáře, publikovaná v květnu 1918. 1).
"Slovy prostými, nehledanými - vplétaje v řeč svoji vhodné citáty - mluvil o lásce k rodné hroudě, na níž jsme se zrodili, k níž táhne nás to silou tajemnou, k níž opět se vracíme, hledáme-li útěchu a posilu pro život, o lásce k té zemi skropené potem a krví předků, za níž jsme ochotni i život svůj položiti i krev svoji prolíti. Hned slovy básníků, hned národní písní ukázal prof. Roubal junákům, jak miluje svou vlast Čech, Slovák a Rusín. Mráz jistě přeběhl po všech při přednesu úryvku z Vrchlického skvostného "Západu" a všichni pochopili jsme hlubokou pravdu slov, která opojen pohledem na rodný kraj, vzdorně ke králi Kanutovi pronesl Jarl Ivo. Poznali jsme, kterak prostý, ale procítěný přednes přímo působí na posluchačovo nitro. Zlatá slova, ze srdce k srdcím junáků promluvená, padla v čistých srdcích a v mladé mysli junáků na úrodnou půdu, ve které nezhynou, nýbrž vzrostou a plody ponesou. Junáci a junačky zářící oči upřeny majíce na přednášejícího, ani nedutali a upřímným potleskem po skončené přednášce dali najevo, co v jejich srdcích se právě zrodilo a probudilo. Jsem přesvědčen: junáci, odcházejíce po přednášce ze slavnostní síně, odnášeli si ve svých mladých srdcích oheň svatého nadšení a hrdi byli na to, že v Čechách Čechy se zrodili."
Druhou velkou celonárodní událostí byla "Revoluční přísaha národní", přednesená 13. dubna 1918 Aloisem Jiráskem ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Zúčastnila se jí nejen oficiální delegace (Svojsík a Rössler-Ořovský) spolku JČS, ale i značný počet jeho členů, zastupujících ovšem jiné sféry, jako politickou, uměleckou, vědeckou, učitelskou, spisovatelskou aj. Rozumí se, že desítky junáků v krojích stály špalírem a v budově a na schodištích a jiní sloužili jako samaritáni, uvaděči, spojky či pořadatelé.
I když byla národní přísaha politickým aktem, hlásícím se a podporujícím Masarykovu odbojovou činnost a jako taková nebyla v časopise Junák vůbec komentována,


1) JUC. A. V. Sigmund: Přednášky pro skauty - Junák, roč. IV. - 1918, str. 111.


je třeba říci, že pro nás, junáky pražské i venkovské, se stala samozřejmým doplňkem našeho junáckého slibu. Byla předčítána jistě ve všech oddílech a její závěrečnou část, vyslechnutou v pozoru, jsme stvrdili - po Jiráskově vzoru - pravicí vztyčenou k přísaze. Zněla takto:
"Zvedáme ruce své,
a při drahé památce předků, před očima vzkříšeného národa
a nad hroby padlých v mohutném souzvuku všech duší svých
slibujeme
dnes a pro všechnu budoucnost.
Zůstaneme, kde jsme stanuli!
Věrni v práci, věrni v zápasech, věrni v utrpení,
věrni až do hrobu!
Vytrváme, dokud nezvítězíme!
Vytrváme, až pozdravíme samostatnost svého národa!
Zdráv buď národe československý! Zůstávej ratolestí rostoucí, přijdiž čas Tvůj!
Rostiž a vzkvétej svobodný ve vlastech svých a ve volné
bratrské rodině národů světa pro štěstí svoje i pro
blaho příštího osvobozeného lidstva!"
Mezi významnými událostmi roku 1918, jimiž se prohlubovala jednota lidu, musí být vzpomenuty též oslavy 1. máje, které se konaly poprvé společně a v nichž se slily v jeden mohutný proud nejen příslušníci obou tehdejších socialistických stran, ale i příslušníci všech ostatních politických stran spolu s bezpartijními, pracující spolu s měšťáky a zejména dělnická mládeže spolu se studenty. V této mohutné manifestaci jednoty národa i jeho socialistické orientace nechyběli přirozeně ani junáci. Přes zákaz ředitelství škol i vedení spolku JČS účastnili se jí ve značném počtu a v krojích, takže - jak píše br. J. Kazil ve svých vzpomínkách 1) - "květen 1918 přivedl skauty a dělníky do společných řad".
Jako účastník prvomájových oslav toho roku mohu dosvědčit, že podobně jako v Praze, bylo tomu i v mnoha jiných místech.
Byla-li v našem národě nemalá skupina těch, kdo byli k politickému dění roku 1918 vlažní nebo se o politiku nestarali, nebo dokonce s úsilím politických představitelů národa nesouhlasili (např. Dr. Bohumír Šmeral), nelze tak říci o zájmu veřejnosti na květnových oslavách 50 letého výročí položení základního kamene


1) MUDr. J. Kazil: Průhlely první desítkou - "Jak jsme začínali..." zvláštní číslo Činovníka, Praha 1946, str. 12.


Národního divadla. Tím, že byly pokládány za svátek celého národa a podle prohlášení slavnostního výboru měly být oslavovány nejen v Národním divadle samém, nýbrž "po všech vlastech československých", staly se opravdu velkolepou manifestací věrnosti k jeho minulosti, přítomnosti i víry v jeho šťastnou budoucnost.
Ve spolku JČS se vytvářelo příznivé klima na těchto oslavách již od počátku roku 1). Propagátorem a organizátorem přípravných prací byl zejména br. Ladislav Vystyd, který uveřejnil ve IV. roč. "Junáka" dokonce dva obsažné články o "Svátku mladého národa", jimiž mluvil do svědomí svých mladších junáckých bratří a které ukončil tímto odstavcem:
"Nebudem dále předbíhat událostem. Řekli jsme dosti, abys byl, junáku český, poučen o podstatě nadcházejících dnů. Chtěli bychom ti říci, jaké je tvoje místo v tom společném souzvuku radosti a pýchy. Věříme, že půjdeš za hlasem svého srdce a že nebudeš scházeti tam, kde předváděti se ti bude před oči obraz vzrůstu tvého národa a jeho půlstoletého zrání."2)
Výzva bratra Vystyda byla úspěšná. Máme dochované záznamy, že se junáci účastnili "služebně" slavnostní schůze v Pantheonu Zemského muzea, víme z vyprávění br. Vaška Jelena, že byla přítomna početná skupina junáků na manifestaci socialistických stran v tehdejší Plodinové burze, kde i české spisovatelstvo (ústy Jar. Kvapila), cítilo se zajedno s dělnictvem a přihlásilo se pod společný prapor socialismu. A zejména nechyběli junáci na velkolepých demonstracích na Václavském náměstí a před budovou Národního divadla. "Tehdy jsme pochodovali Prahou a zpívali: Rus je s námi, kdo proti nám, toho Francouz smete", vzpomíná br. Rudan.3)
Období kolem školních prázdnin roku 1918 nebylo již skautskému podnikání příznivé. V mnoha místech mimo Prahu byla činnost junákům úředně zakázána, poněvadž v ní údajně šlo o "velezrádné rejdy". Ale skauti se vesměs scházeli dál, i když na celodenní výlety nebylo ani pomyšlení, neboť neměli prakticky v čem chodit (já jsem nosil starou vojenskou blůzu), co vzít na nohy (nosili jsme dřeváky), o jídle vůbec nemluvě. Je přirozené, že až na zcela zvláštní výjimky (např. prof. Svojsík pod Lipnicí) nekonaly se stálé prázdninové tábory, neboť kromě kukuřičného chleba, sirupu uvařeného z cukrovky, nějaké brambory, vzácného a ovšem nepatrného přídělu sušené tresky a trošky krup a hovězí krve na jatkách nebylo ani v domácnostech nic, čím by se zpestřil jídelní lístek.
Ale nebyla to jen bída a hlad, co znemožňovaly junákům činnost, byly to i nemoci, zejména úplavice, záškrt, chřipky, neštovice a u dětí navíc ještě svrab a zavšivení, proti nimž se bez mýdla, sody a desinfekce tak těžko bojovalo. Vzpomínám, že moje junácká družina v Prostějově byla vybrána, aby v jednom předměstí


1) O účasti junáků na oslavách rozhodl vůdcovský sbor dne 22. dubna 1918 - Junák, roč. IV. - 1918, str. l08.
2) Ladislav Vystyd: Svátek mladého národa - Junák roč. IV. 1918, str. 103.
3) Rudan: Odlesky táborových ohňů - Praha 1969, str. 9.


naočkovala všechny děti proti neštovicím (nebylo lékařů ani zdravotního personálu). Byli jsme pro tuto službu zvlášť vyškoleni a zejména důrazně upozorněni, že nesmíme očkovat děti stižené svrabem. A těch byla zdrcující většina, takže jsme do úředních záznamů psali místo žádaného "Geimpft-očkován" častěji "Wegen Scabies nich geimpft-neočkován pro svrab".
Komu by se zdálo mé líčení tehdejších poměrů - v nichž jsem sám žil - nevěrohodné, nechť si přečte úryvek ze zkušeností pražských lékařů (MUDr. Lad. Procházky a MUDr. Čeňka Kliky, obou členů našeho JČS), který uvádím v příloze 77.
Byla-li v polovině roku 1918 ochromena kolektivní junácká činnost, neznamenalo to, že by junáci - jako jedinci - stáli mimo horké politické a národní dění. Nebylo to možné již proto, že mnozí synové tehdejších politických a veřejných představitelů stáli v junáckých řadách (např. oba Rašínové, Prokop Drtina, Vaníčkové, Záruba, Gaston Guth Jarkovský, Rössler-Ořovský aj.) a mnozí jiní stáli pod přímým vlivem členů Národního výboru, Národní rady české či dokonce Socialistické rady (např. Vašek Jelen, Jirka Wolker, Rudolf Plajner).
Věděli jsme proto jak o vzpouře vojáků v Rumburku, tak o činnosti Národní rady československé v zahraničí a o jejím postupném uznávání, věděli jsme lecos o bojích legionářů a byli jsme zejména potěšeni skutečností, že mezi členy Národního výboru, ustanoveného 13. července, bylo mnoho příznivců a propagátorů junáctví (např. Rud. Bechyně, Gustav Habrman, Dr. Jan Herben, Alois Jirásek, Václav Klofáč, Dr. Karel Kramář, F. V. Krejčí, J. S. Machar, Dr. Al. Rašín, Dr. Frant. Soukup, Vlast. Tusar a Frant. Udržal).
Zasvěceným pražským členům spolku JČS bylo nadto známo, že se ihned po ustavení Národního výboru československého dal tomuto orgánu k dispozici i náčelník A.B.S. a nabídl ke službám celou junáckou organizaci.
Školní rok 1918/19 byl sice zahájen v řádném termínu, vyučování však netrvalo dlouho. Rozšiřovala se nebývalou měrou epidemie "španělské" chřipky, školy byly zavřeny, nemocnice nestačily návalu chorých a na hřbitovech nestačili kopat hroby. A do tohoto období vpadl nad jiné významný den, pondělí 14. října, den generální dělnické stávky. Měla dvojí poslání: mobilizovat pracující k ostraze proti vyvážení potravin z českých zemí a proti jejich drancování (akce celého Národního výboru) a seznámit je s proklamací Socialistické rady (dílem pouze stran sociálně demokratické a českých socialistů), vyhlašující státní nezávislost samostatné československé republiky. Stávka proběhla až na nepatrné výjimky důstojně a klidně, i když některá města vypadala v tento den jako vojskem obležené tábory.
Jak se účastnili těchto velkých protestních shromáždění junáci v Praze i mimo ni, nevím a nepodařilo se mi to dodnes zjistit. Za družinu prostějovských junáků však hrdě hlásím,"že jsme byli při tom" a že jsme provolávali slávu příští republice nevědouce, že v tomto požadavku není národ zajedno a že pro něj došlo dokonce k vážnému rozkolu v samém Národním výboru.
Chřipkové prázdniny se prodloužily přes 28. říjen 1918 a nepřispěly nijak k intezívní činnosti pražských junáků. I ve veřejnosti byl dusný klid před bouří, o níž se vědělo, že přijde, ale jejíž přesné datum nebylo známo ani členům Národního výboru, tím méně pak ostatním. Sloužilo junákům ke cti, že i v posledních předrevolučních dnech nevynechali jedinou příležitost, aby ukázali veřejnosti svoji připravenost pro příští služby a svoji sounáležitost k národní pospolitosti.
Posledním projevem touhy po národní a státní samostatnosti byla manifestace, která vypukla při nedělním představení Jana Výravy v Národním divadle (27. října) a která se přenesla z divadla do pražských ulic. Že při ní nechyběli junáci, je nabíledni.
V Praze se udrželo do rozpadu rakousko-uherské monarchie kolem 300 junáků a skautek, kteří 28. října 1918 nastoupili pod vedením prof. Svojsíka do služby Národního výboru a tím do služby tolik vytoužené Československé republiky.