Příloha 14.
Úmluva Lesního Bratrstva
(Woodcraft Kindred)

Chceme spojenými silami pomáhati:
I. Čeliti zhoubným následkům industrialismu a přelidnění měst a dávati dorůstající generaci příležitost plné výchovy (ve které táborový život jest důležitým činitelem), zakládáním kmenů Lesní Moudrosti, táborových škol, škol na volném vzduchu, táborů nedělních, místních táborových území, reservací krajinných a otevřených míst pro výcvik táborový a výchovu Lesní Moudrosti.
II. Tím způsobem vštěpiti mládeži především úctu k tělu; za druhé, dáti jim duševní rovnováhu; za třetí, probuditi novou a životní duchovní účast na službě bližnímu jako praktický výraz zbožnosti.
III. Utvořením výchovných sdružení starších hochů a děvčat dáti podnět k ručním pracím a výrobě všeho druhu, a působiti na zakládání pracovních družstev.
Reorganisovati průmysl na základě nesoutěžení; zajistiti zdravé podmínky ve všech úkonech výroby i spotřeby, a zakládati družstevní dílny mimo velká průmyslová střediska: za kterýmž účelem jest vymáhati elektrisaci celé země.
IV. Pracovati pro takovéto sociální podmínky, že muži a ženy, kteří byli vychováni směrnicemi Lesní Moudrosti, založí Sdružení Rodin, aby dětem takových manželství dostalo se dědictví zdraví, jež si budou střežiti a jež předají dále.
V. Utvořiti místní sbory Lesní Moudrosti, jež by pracovaly pro obecné blaho vlastního kraje, tím že by sbory ty se staly střediskem místní činnosti jako ochránci škol na volném vzduchu nebo školních táborů; že by opatřovaly a zachovávaly místní území pro táboření, že by organisovaly místní sport, slavnosti a obřady, a pracovaly vůbec k rozvoji svého kraje pro zdraví těla, mysli i ducha.
VI. Ukázati, jak současné mezinárodní odzbrojení jest možno, jakmile místní, národní a mezinárodní obchodní a politické styky budou vedeny duchem společného bratrství; aby se k tomu povzbudilo, doporučujeme revisi systemu, jakým se vyučuje světovým dějinám.
VII. Pracovati pro:
a) mezinárodní výchovnou politiku spočívající na uvedených požadavcích;
b) mezinárodní svobodu obchodu, totiž svobodu cest na moři, ve vzduchu a na souši, všem otevřených;
c) mezinárodní soustavy měny, a ustálení kupní ceny peněz ve všech zemích;
d) zrušení tajných jednání; tajná diplomacie má býti nahražena veřejnou;
e) založení Světového Sněmu, v němž by každý civilisovaný i primitivní národ nebo plémě bylo zastoupeno.
+ + +
(Publikováno ve "Vatře zálesáckého junáctví", roč. I., 1923, čís. 6., str. 88. - (Měsíčník Zálesácké Ligy Československé).