Projev prezidenta republiky svazovým skautům

"Já vám děkuji všem ze srdce, děkuji také ve jménu své ženy. Přijímám a dávám svůj hlas idei bratrství. Bratrství a z toho praktické důsledky vyvozuji, aby nezůstalo heslem, bratrství všech nás Čechů a Slováků v první řadě a pak všech ostatních národů, ale bratrství ve vašich řadách a všech skautů je veliká skatuská idea. Skautství, jak se na ně dívám a co o něm vím, bylo by mně jako ideál praktickosti - praktickosti v malém i velkém. Praktickosti v tom smyslu, aby mládež v městech a ve velkých místech, nebyla vychovávána tak uměle, až nepřirozeně. Tu praktickost, míním praktickost rukou i práce, dovésti si pomoci a nebýti závislým na jiných. Praktickost, která vylučuje luxus, to platí zase zejména pro města; žádný přepych, žádné zbytečnosti, vyhazování jmění a sil a tím uskutečnění praktického bratrství a prostoty, prostoty republikánské. Republika je ideál, to není pro nás jen forma státu vedle jiných forem. Republika dle méhomínění je ideál starořímské prostoty těch reků odhodlaných za republiku dáti všechno. Prostota a praktičnost to jest nám potřebou a pak na konec intimní svazek s přírodou. Příroda je potrava pro tělo, vzduch a slunko. My, všechna starší generace byla vychovávána v pověrách hygienických a dietetických. My jsme nechápali a nechápeme, že vzduch je nejpřirozenější a nejlacinější a stejně potřebnou potravou. Příroda je demokratická a proto vidím ve skautingu školu republikánskou.
Prohlašuji vám všem: Nazdar!"

(Převzato ze "Skauta-Junáka", roč.VI., čís. 7-8, str. 102)