Volání PSOHLAVCŮ po jednotě československého skautingu
Obec Psohlavců
Skautské odbory "Záchrany" v Praze.
Jednota na Březových Horách.
Junácká Jednota Psohlavců na Březových Horách usnesla se na poradě konané dne 26. prosince 1921 na tomto prohlášení:
Naše Jednota sleduje s velkými obavami vývoj českého skautingu s myslí, bude-li se pokračovati týmž směrem jako dosud, že český skauting, vybudovaný usilovnou prací našich zakladatelů, bude obrácen v trosky. Naše Jednota nemůže pochopiti, proč čeští skauti, jdoucí za týmž cílem, jsou organisováni v několika ústředích, a žádá, aby bylo vybudováno jedno mohutné ústředí, obsahující všechny dosavadní organisace. V tom buď nám vzorem naše Sokolstvo, které svou kázní s bratrskou láskou dovedlo vytvořiti statisícovou organisaci. Zůstáváme nadále v Čes. O. J., ale přejeme si, aby nejbližší pracovní sjezd jednal výhradně o těchto problémech a zasadil se o to, aby svolán byl sjezd Federace i Svazu a na něm vytvořena jednotná organisace československých skautů. Pohnutkou k tomu jest nám především přání p. pres. Masaryka a myslíme, že jeho osoba stojí za to, aby bylo vyhověno malicherné, ale zcela nutné věci.
/Originál dopisu archivuje br. Josef Horký z Příbrami./
/Opis pořídil Rudolf Plajner./