Jak rádce pomáhá vůdci
Mezi vůdcem oddílu a rádci družin, kteří mu prokazují co nejvíce dobrých služeb a vždy mu zůstávají oddáni, má panovat úplná shoda. Hle, co může udělat rádce pro svého vůdce!
1. Seznamuje ho se vším, co se děje v družině.
2. Tlumočí mu přání skautů.
Proto se dotazuje skautů samých, táže se po jejich tužbách. Každá družina má právo přednést své přání vůdci, což činí rádce.
3. Dbá slov vůdce a snaží se porozumět jeho záležitostem.
Stanoví-li vůdce oddílu nějaký úkol, každý rádce bdí nad tím, aby byl proveden co možná nejrychleji v jeho družině.
4. Poslouchá bez odkladů rozkazů vůdce.
Nikdy je nekritizuje před skauty, má-li co říci, pak učiní tak na oddílové radě.
Poslechne okamžitě: vůdci je třeba, aby jeho rozkazy byly provedeny velmi rychle.
Vede k poslušnosti všechny skauty své družiny.
5. Rokuje nestranně na oddílové radě.
Projeví mínění své - vyslechne mínění ostatních. Snaží se porozumět vůdci. Podřídí se upřímně mínění většiny.
6. Provádí prakticky, co bylo usneseno na schůzích.
Bylo-li něco navrženo, uskuteční to.
Bylo-li něco ustanoveno, provede to bez odkladu. Má ohled na rozhodnutí většiny i když není téhož mínění.
Kázeň nade vše!
7. Nekritizuje vůdce před skauty.
Nikdy také nedovolí, aby skaut kritizoval vůdce. Chce-li rádce sdělit vůdci nějakou námitku, vyhledá jej v soukromí, neřekne však ani slova před svou družinou.
8. Žádá od skautů, aby si vůdce vážili.
Učí je řádně zdravit a projevovat k vůdci oddanost. Vůdce soudí o oddanosti družiny podle toho, jak se k němu chovají skauti této družiny. Rádce vychovává své skauty.
9. Dbá o správné placení příspěvků.
Přesvědčuje se, platí-li každý, co je povinnen. Dobrý rádce se stará, aby oddílová pokladna měla vždy s dostatek peněz.
10. Má důvěru ve vůdce oddílu.
Uvědomí ho hned, neklape-li něco.
Poví mu, nebo napíše o všech vyskytnuvších se nesnázích.
Radí se s ním o plánech do budoucna.
Táže se co chvíli: "Bratře, mohu Ti v něčem pomoci?"
/Publikováno ve "Skautu - Junáku", roč. XI., 1924/25, str. 73./